DOBROZLO
3.10.2017
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Konat dobro

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL

Konat dobro občas znamená konat zlo. Přestaňte zachraňovat svět a mít spasitelský komplex, říkám já. A místo toho nechte druhé lidi svobodně žít. 

Myslím, že většina z nás měla v dětství velice černobílý pohled na svět, ve kterém existovali jen dobří a špatní lidé. Ale časem jsme zjistili, že každý je trochu více komplexní, a téměř každý vnímá ze svého úhlu pohledu sám sebe i své skutky jako dobro. Dokonce i ti nejzlejší mají nějakou vnitřní motivaci a přesvědčení, kterými se snaží sami před sebou své skutky obhájit.

V jistém smyslu můžeme říct, že ani zlo neexistuje a skutečné zlo je skryté v chronické potřebě konat dobro. Ostatně i Hitler chtěl konat „dobro“ (a vše, co dělal, dělal pro svou zemi a pro svou rasu – přesně to si nejspíše myslel).

Potkávám denně hromadu lidí, kteří chtějí konat dobro. Myšlenka skutečně chvályhodná a ušlechtilá, ovšem oni své dobro chtějí uvést do praxe za pomocí zákonů, různých nařízení, centrálními plány, byrokracii, regulacemi, kvótami a jinými zákonnými prostředky.

A já říkám, že tudy cesta nejenom, že nevede, ale dokonce je to přímá zkratka k naprostému zlu.

Problém je, že takové zlo je skryté.

Dobrá stránka každého omezení ze strany zákonů se dá obvykle vysvětlit snadno.

Například zavedu zákon, který definuje sociální pomoc chudým. Zavazuje stát, že musí chudým vyplácet peníze. Chudí nemají peníze, stát jim je poskytne. A máme dobro! Ale to je jen malá část příběhu a z větší perspektivy se jedná o čiré zlo, které chudým nejenom, že nepomáhá, ale dělá je ještě chudšími.

Zlo se vysvětluje hůře, protože každé takzvané „dobro“ je neviditelnou malou nitkou propojeno s něčím jiným, a to něco jiného je propojeno s něčím dalším. A když po těchto neviditelných nitkách půjdeme, budeme akumulovat zlo. A na konci exploduje jako nálož.

Když se podíváme na sociální pomoc z větší perspektivy, zjistíme, že abychom mohli dát peníze chudým, musíme je nejdříve někomu vzít. Stát získává peníze hlavně z daní. Daně platíme všichni – i ti chudí. Stát tedy vezme lidem peníze, aby jim je vlastně zase vrátil.

Když si vezmeme sociální dávku, kterou chudý obdrží a spočítáme všechny daně, které zaplatil (z příjmu, DPH, spotřební, dále ty, co zaplatil prodejce a připočítal je jako náklad ke zboží, a několik dalších skrytých poplatků), zjistíme, že chudého stát ve skutečnosti spíše okradl.

Chudý by také mohl klidně začít podnikat – otevřít si kavárnu nebo pekárnu. Ovšem míra byrokratické zátěže, různé regulace, které mu hází klacky pod nohy a další překážky mu tyto šance značně sníží. Aby mohl svou pekárnu mít, musel by si vyřídit živnostenský list, nechat si podnik zkontrolovat hygienou, (která by si za to vzala peníze), nechat si změřit, jak moc hlučné má digestoře. A zkrátka by musel dodržet celou řadu různých nařízení. Možná by zjistil, že nakonec je lepší žít na podpoře.

Mohl by také jít pracovat, ale práci mu stěžují další omezení. Třeba minimální mzda. Firma kousek od něj by ho vzala a dávala mu třeba plat 7.000kč, ovšem levicoví bojovníci by křičeli, že je to strašně málo, a že minimální mzda musí být aspoň 10.000 kč a výsledek? Firma ho nezaměstná vůbec.

Takže jak vidíme, z větší perspektivy státní regulace a sociální pomoc spíše chudobu vytváří, než snižují. Ostatně země, ve kterých má stát velkou míru kompetencí, jsou chudé (Rusko, Venezuela).

Někdy by se mohlo zdát, že ti, kteří chtějí konat dobro, ho konat ve skutečnosti nechtějí. Řvát nahlas: „já podporuji sociální pomoc a regulace“ pomůže maximálně tak dané osobě, aby se cítila líp. Aby sama před sebou připadala jako dobrosrdečná.

Ovšem myslí to takový člověk vážně? Proč tedy nejde a sám nedá peníze chudým?

Nedávno mi jeden oponent v diskuzi tvrdil, že podporuje všechny přísné hygienické normy, protože lidé prý nemají čas studovat složení každého zboží, takže je dobře, když je EU a stát donutí se chovat „správně“.

Opět – chválit si takové zákony je jedna věc. Když tedy podle něj lidé nemají čas v dnešní uspěchané době studovat etikety každého zboží – proč si třeba nezaloží webové stránky, na kterých bude psát recenze na zboží, informovat o tom, co je zdravé a co ne?

Proč si třeba nezaloží malou firmu, která se bude zabývat laboratorním rozborem potravin a vydávat třeba nějaký časopis, kde se dočteme, kdo dělá potraviny poctivě a kdo je naopak šidí?

Protože investovat svůj čas a peníze do pomáháním druhým je příliš namáhavé. Jednoduší je křičet něco o zákazech a regulacích, a házet lístky do urny populistům.

A tohle je přesně ten důvod, proč konat dobro se rovná konat zlo. Přestaňte zachraňovat svět a mít spasitelský komplex, říkám já. A místo toho nechte druhé lidi svobodně žít.

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 132 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...