12.11.2013
Kategorie: Společnost

Komunistické školství potřebuje více trhu!

Sdílejte článek:

LUKÁŠ TOMEČEK 12|11|2013

Mám švagra, který učí na soukromé střední škole. Za plný úvazek bere nějakých 8000 čistého. Samozřejmě (jako dlouholetý komunista) je neustále nespokojen a místo aby máknul, chrlí okolo sebe rudé sliny. Jednou prý nemá na jídlo, pak zase na nájem, za všechno může vláda, politici, trh… no však to znáte. Známá dělá prodavačku v Bille, bere o více než tisícovku méně než on a takhle brblat jsem ji ještě neslyšel. Holt jiný způsob pohledu na svět. Ale o tom tento komentář nebude.

 

 

Neomarxističtí štváči by měli po ruce ihned argument. Soukromé školství nefunguje! Podívejte se na státní školy! Tam jsou tabulkové platy a zaměstnanci se drží na průměrných mzdách. Někteří mají klidně i přes dvacet. Skvělé!, řekl by kdejaký bolševický tupoun. Jak je to jednoduché. Zlý soukromý kapitalista prostě bere nádeníky u huby. To hodný a solidární stát umožní všem učitelům tu pravou komunistickou rovnost. Skutečně?

 

Podívejme se, jak funguje tabulkový plat. Zatímco u soukromé školy je učitel placen za odučené hodiny, na státní prostě dostane dvacítku hrubého i za dobu, kdy ani není v práci! Prý že po večerech píše přípravy a opravuje písemky. Velký kulový! Třeba švagr je denně v knajpě, vždyť to mám hned z první ruky. Ale i kdyby – proč by měl mít učitel tabulkový plat, když takový řezník, kuchař či servírka mají zaplaceno jen to, co odmakají? Není to nefér?

 

 

Na prázdniny nás vyhazují na pracák! Musíme doplňovat v sámoškách zboží!, kňourají připosraně učitelé ze soukromých škol. Jako kdyby soudružsky alespoň na prázdniny nemohli podat ruku pracujícímu lidu, že? Tak já bych jim řekl toto: Když budu vlekař, od dubna do října, kdy není sezona, chci dostávat polovinu platu. Ale ouha. Kdo mi ho dá, když jsem soukromý podnikatel?

 

A o tom to, milí komunisté, je! Státní učitelé si žijí nad poměry. A žijí si tak proto, že jim to zajišťuje odporný systém státního přerozdělování. Žijí si tak dobře proto, že vysávají naše daně! Není se pak čemu divit, že školství je v troskách a potřebuje pořádnou tržní reformu, když všechny peníze prožerou (líní a ničím nemotivovaní) učitelé na platech.

 

To, že bere můj švagr 8000, není výsledek ničeho jiného, než střetu nabídky s poptávkou. Můžeme na to nadávat, můžeme to socialisticky dotovat, tabulkově plánovat i grantově navyšovat – ale nic tím nevyřešíme! Matematika je matematika a exaktní ekonomické vzorce prostě neomarxistickou kaší nenastavíme. Pokud si trh učitelů cení takto, mají zcela svobodnou volbu – přijmout nabídku a dřít, makat a optimalizovat se (a ne plakat na ramenou odborářských šmejdů). Anebo nepřijmout – a překvalifikovat se na jiný obor. Třeba na IT, tam poptávka po lidských zdrojích byla, je a bude.

 

Jakmile si soukromé školy uvědomí, že jim odcházejí učitelé za lepším, opět zasáhne trh – soukromí podnikatelé budou nuceni zvýšit mzdy, aby bylo školství atraktivnějším oborem. A tohle je mnohem očistnější, svobodnější a racionálnější řešení, než se pustit do smrtelné spirály dotací, tabulek a kvót, která má jen jeden konec komunismus.

 

Takže milí soudruzi, kterých je ve školství dost a dost – jestli se vám stýská po tabulkových platech a vadí vám přirozený a spravedlivý trend odbourávání bolševických přežitků, zamáčkněte nostalgickou slzu a utíkejte do Severní Koreje. Tam se vám vaše sny ještě mohou splnit.

 

Poznámka redakce: Text přišel e-mailem, nevíme nakolik může být pravdivá výše mzdy učitele na soukromé škole a nakolik chce autor jen provokovat diskusi, nicméně jako “Hlas lidu” se nám zdálo být uveřejnění zajímavé.

 

 

Lukáš Tomeček, autor je finanční analytik.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.