BABISKSCM
23.2.2019
Kategorie: Politika

Komunisté získali moc díky Babišovi, ale i ODS a hlavně ČSSD!

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zbyněk Stanjura se rozčiluje nad faktem, kolik moci dnes mají komunisté tím, jak ovlivňují program i složení české vlády. Vinu klade jednoznačně na Andreje Babiše. Na podíl ODS však jaksi zapomněl.

Novinky.cz poskytly poměrně velký prostor předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňkovi Stanjurovi. Není dle mého soudu příliš podstatné rozebírat víru ODS v to, že vyhraje příští sněmovní volby. Víra je věc jedna a realita věcí druhou. Nicméně, za pozornost stojí odpověď na jinou otázku novinky.cz.

Co říkáte na středeční schůzku premiéra s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem? Ten se nechal slyšet, že setrvání Tomáše Petříčka (ČSSD) na postu ministra zahraničí by mohlo být v budoucnu klíčové pro toleranci vlády.

Není v pořádku, že si diktuje podmínky komunistická strana. Třicet let od listopadu 1989 máme nejsilnější vliv komunistické strany. Její předseda to dává jasně najevo. Za rozpínavost komunistů nese odpovědnost Andrej Babiš, on jim ten vliv umožnil. Vyhovují si jako partneři, takže se obávám, že to bude pokračovat.

Za rozpínavostí komunistů stojí totiž mnohem více důvodů než Stanjura uvádí. Zopakujme si nejprve tvrdá fakta. Komunisté dosáhli nejhorší volebního výsledku v celé dosavadní historii voleb po roce 1989. V podstatě neměli žádný nárok na to, aby zaujali svou dnešní pozici. Nicméně, pozice komunistů v dnešní poslanecké sněmovně je zásadnější než kdykoliv předtím a to s nejhorším volebním výsledkem – jaký to paradox. Opravdu?

Ihned po oznámení volebních výsledků v říjnu 2017 bylo zřejmé, že vítězné hnutí ANO Andreje Babiše má naprosto dominantní postavení a nelze jej při sestavování vlády obejít. ODS mohla s hnutím ANO vytvořit dvoučlennou koalici, ale tuto možnou koalici ODS jednoznačně odmítla. Důvodem bylo trestní stíhání Andreje Babiše, tj. ODS pokračovala v politice Sobotkova vedení ČSSD s ministrem vnitra Milanem Chovancem, do jehož gesce trestní stíhání Babiše patřilo. „Obrozené“ vedení ČSSD zaujalo mnohem vstřícnější postoj k situaci kolem Babiše a toto vedení prosadilo vznik menšinové vlády s ANO s podporou KSČM.

Za rozpínavost komunistů tak nese odpovědnost nejen Babiš a hnutí ANO, ale měrou stejnou ne-li větší politika Jana Hamáčka na čele ČSSD. Hamáčkova strana dodala do programu menšinové vlády své „levicové priority“, které se v zásadě vůbec neliší od priorit komunistů. Za současné výjimečné postavení komunistů s nejhorším volebním výsledkem v historii tak nese odpovědnost kombinace několika skutečností:

1) Hnutí ANO zvítězilo v podzimních volbách roku 2017 naprosto drtivě a nebylo reálně možné toto hnutí odstavit od vládní moci

2) ODS, která mohla s hnutím ANO vytvořit dvoučlennou koalici, odmítla s Babišem vážně jednat. Říká, že vážně jednat nechtěl Babiš.

3) ČSSD změnila vedení a politiku vůči Babišovi. Uzavřela s hnutím ANO koaliční smlouvu.

4) KSČM se jevila jak hnutí ANO tak ČSSD jako „lepší“ alternativa podpory než SPD. Špatně by případnou podporu od SPD „prodaly“ v Bruselu.

Za „rozpínavost komunistů“ tak nese odpovědnost politika všech výše jmenovaných stran. Komunisté se stali potřebnými svými hlasy i svými názory. Jejich tlak na některé ministry, v poslední době zejména Tomáše Petříčka z ČSSD, je jen logickým vyústěním současné pozice KSČM. Jak Babiš, tak Hamáček budou nuceni s tímto tlakem pracovat a můžeme „hádat“, kdo ustoupí. Zatím vždy ustoupila v personálních záležitostech ČSSD. Tahá totiž za velmi krátký konec provazu a nemá na výběr – buď být ve vládě, nebo odejít tiše pod 5% volebních preferencí.

Zbyněk Stanjura z ODS tak dělá co může, ale to je asi tak vše. Nemůže totiž prakticky vůbec nic.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 7000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, MUDr. Martin Volný 500,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Tibor Csillaghy 500,- Kč

Celkem za měsíc: 21 359,60 Kč
Vybráno 61.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 012 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.