487574-original1-dzio8
3.8.2016
Kategorie: Historie

Komunisté přivedli Česko do stamiliardových dluhů

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,73 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER 03|08|2016

Občas slýchávám báchorky o tom, jako komunisté na rozdíl od polistopadových vlád hospodařili bez dluhů. Toto tvrzení je ovšem lživé, socialističtí vládci zanedbáváním údržby domů, dopravní infrastruktury, inženýrských sítí a zaostáváním ve vyspělých technologiích za Západem zadlužili Českou republiku horentními sumami.

 .
Bylo to v roce 1997, kdy jsem jako redaktor Rádia Brno mluvil s tehdejším náměstkem brněnské primátorky Klemensevičem a ten mně řekl: „Město má po komunistech na šedesát miliard korun vnitřních dluhů“. Co to znamenalo? Dlouhá desetiletí se pořádně neinvestovalo do oprav vodovodů (ze kterých za socialismu unikala do země až polovina vody), do rekonstrukcí městských domů a tak dále. Taková situace ovšem nebyla jen v Brně, ale v celém tehdejším Československu.
 .
Za zmínku stojí dopis, který v roce 1967 napsali italští komunisté po návštěvě Československa tehdejšímu prvnímu tajemníkovi KSČ a prezidentu Antonínu Novotnému. „Když jsme viděli zanedbaná šedivá historická centra vašich měst, bylo nám smutno a byli jsme zklamaní.” To se týkalo nejen Prahy, ale ještě ve větší míře Brna, Plzně a Českých Budějovic.
 .
Před několika lety mi pro změnu první dáma české country Věra Martinová říkala, jak za ní v roce 1977 přijeli kamarádi z USA, kteří byli zděšeni z toho, jak Praha, takové krásné historické město je zanedbaná, jak domy měly oprýskané fasády a ve výkladech, kde mohly být krásné obchůdky, trčely železné rolety.
 .
Je to tak, historická centra našich měst byla za komunistů v hrozném stavu, převažovaly oprýskané fasády a ze zchátralých domů odpadávaly kusy omítek i římsy, které ohrožovaly chodce. Komunisté, kteří všechno zestátnili, neměli peníze na údržbu. Stát se ukázal jako špatný hospodář.
 .
Dalším velkým problémem byly zanedbané technologie. Příklad, můj táta pracoval jako vedoucí telefonní ústředny a objasnil mně, jak tehdejší federální ministerstvo spojů řešilo modernizací ústředen. Jednoduše, pouhým perem prodlužovalo zastaralé technice životnost. Výsledek byl takový, že naše telefonní ústředny byly vybaveny přístroji, které na Západě zdobily jen muzea.
 .
Když si přidáme zastaralost strojních vybavení mnoha továren, markantní to bylo zvláště v textilním a obuvnickém průmyslu, pak je jasné, že komunisté po sobě zanechali stamiliardové dluhy.
 .
 .
 .
blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
446 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.