255236_clanok_foto_641
3.7.2016
Kategorie: Historie

Komunismus přijde … až “správně pochopíme” socialismus

Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS 03|07|2016

Nevím, jak je to možné, ale celý můj život slyším, že marxistické komunistické režimy, které vládly, nebo ještě vládnou v zemích jako SSSR, Čína, Albánie, Kuba, Kambodža, Severní Korea, Venezuela, ale i bývalé Československo a další, nebyly a nejsou opravdovým socialismem, byl to prý špatně pochopený socialismus, nebo úchylky od marxistické ideologie, která jistě přinese lidem svobodu a blahobyt.

Nikde se to nestalo, všude kde zavládl socialismus následovala nesvoboda a bída. To je prý politováníhodné, ale vysvětlitelné, protože ideologie je v zásadě správná, jen ji neuměli správně aplikovat. Nu, správně aplikovat ji asi opravdu nedovedl nikdy nikdo.

Ale vše to, co nastalo v EU potom, co ji ovládli komunisté jako Spinelli a maoisté jako Barroso a desítky dalších, a v zemích tradičně chápaných jako kapitalistické, které začaly aplikovat státem (nebo organizací států, jako EU) řízené hospodářství a další vymoženosti vědecky řízené společnosti, to, že se Evropa potácí z jedné krize do druhé, zadlužení států i jejich občanů dosahuje již nikdy nesplatitelných výšek, že začíná panovat politický a ekonomický chaos a společenský úpadek, zavinil kdo?

Socialisté a socialistické zásahy do ekonomiky i do života společnosti, do životů prostých občanů všech států Unie, zásahy, které úplně rozložily podstatu kapitalismu, volný trh, svobodu podnikání a svobodu jednotlivce? Ne “zavinil to kapitalismus”.

A lékem na tyto problémy je více socialismu, více zásahů státu, více regulací, více povinných směrnic a méně individuální i společenské svobody. Socialismus je na problémy lidstva tím jediným správným lékem.

Je to sen, který bude žít věčně, protože Marx před téměř dvěma sty lety analyzoval tehdejší anglické poměry, vyvodil z nich a z Hegela závěry o historických, společenských a ekonomických zákonech, ze kterých vyplývá, že komunismus, nejvyšší vývojový stupeň lidské společnosti, musí přijít a vědecky řízená společnost k němu brzy dospěje.

A od té doby o ekonomice a o společenských zákonech už asi nikdo neuvažoval, nic aktuálnějšího neexistuje. Pokud to nevychází z Marxe a jeho tolikrát ověřených teorií, neplatí to.

A stále probíhají marxistické revoluce, stále existují neomarxistické skupiny ve vyspělých zemích, stále nám vládnou bývalí marxističtí studenti, kteří začali jako studenti na pařížských barikádách, na amerických universitách a ulicích německých měst v šedesátých letech. Vznikají a krachují nové marxistické státy, a ty, které přežívají, přežívají díky krutosti tamějšího režimu.

Studovat jsem začal ve věku, kdy většina z mých vrstevníků školy opouštěla. Bylo to na začátku sedmdesátých let a pamatuji se na jednu debatu se zapálenou hezkou studentkou s hořícíma očima, která mně přesvědčovala o krásném světě, který nás čeká, až všude zavládne socialismus. Poukazoval jsem na zkušenosti Sovětského svazu, Číny, mé vlasti a ona se mnou k mému podivu souhlasila. Ano, je to špatné a dokonce kruté. A když jsem se jí ptal jak to, že tedy náleží ke studentské komunistické buňce, jedné z mnoha v té době na mé škole aktivních odpověděla:

“Ale my přeci sledujeme Albánský model!”

A myslím, že to vysvětluje vše.

Opravdu nechápu, že tolika lidem nestačí poučení z historie, že si nikdy nepoložili otázku, jak je možné, že čím méně bylo Marxe, tím více bylo svobody a blahobytu.

A jak oboje ztrácíme, protože se k Marxovi vracíme. Nebo se vracíme k nějaké nové úchylce od správného Marxismu?

Sám nevím.

ZDROJ: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč


Celkem za měsíc: 11 847,60 Kč
Vybráno 33.84%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 53 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
74 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.