iran_in_focus
28.5.2019
Kategorie: Ekonomika

Komplot EU s Íránem

Sdílejte článek:

JUDITH BERGMAN

  • Hlavním účelem Nástroje na podporu obchodních výměn (INSTEX, Instrument in Support of Trade Exchanges) je zajistit, aby Evropa a potenciálně třetí země mohly nadále obchodovat s mulláhy v Íránu, aniž by riskovaly pokutu od USA za porušování amerických sankcí.
  • Zdá se, že šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini je silně odhodlána zajistit, aby Írán a Evropa nadále získávali ekonomické výhody z protiprávní, nepodepsané a neratifikované íránské jaderné dohody. Mogherini trvá na tom, že Írán jadernou dohodu (JCPOA, The Joint Comprehensive Plan of Action) dodržuje. Není tomu tak. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, s odvoláním na dokumenty získané Izraelem prohlásil, že jaderná dohoda byla “postavena na lžích”.
  • Zdá se, že žádné porušování lidských práv, ať je jakkoliv otřesné, ani terorismus, dokonce ani vůči vlastním občanům, nebo podvádění za účelem získání jaderného potenciálu k rozpoutání útoku na Izrael, USA a nakonec ohrožení celého Západu, neodradí EU od jejího zločinného komplotu s Íránem. Zdá se, že se Evropa rozhodla kráčet do záhuby s očima otevřenýma dokořán.

31. ledna 2019 oznámily Británie, Francie a Německo nový platební mechanismus, známý jako Nástroj na podporu obchodních výměn (INSTEX, Instrument in Support of Trade Exchanges). Byl navržen tak, aby zachoval Společný komplexní akční plán (JCPOA, The Joint Comprehensive Plan of Action), známý také jako jaderná dohoda s Íránem poté, co USA od této dohody v květnu 2018 odstoupily a v listopadu 2018 vůči Íránu znovu zavedly a rozšířily sankce. Hlavním účelem nástroje INSTEX je zajistit, aby Evropa a potenciálně třetí země mohly nadále obchodovat s mulláhy v Íránu, aniž by riskovaly pokutu od USA za porušování amerických sankcí.

“INSTEX podpoří legitimní evropský obchod s Íránem, kdy se nejprve soustředí na produkty, které jsou pro íránské obyvatelstvo nejdůležitější, jako jsou léky, zdravotnické přístroje a zemědělsko-potravinářské zboží,”uvedli ve společném prohlášení ministři zahraničí Británie, Německa a Francie. V prohlášení se dále uvádí, že v delším časovém horizontu bude INSTEX otevřený i ostatním zemím, které chtějí obchodovat s Íránem. Federica Mogherini, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Evropské komise řekla, že INSTEX je “pro pokračování plné implementace jaderné dohody zásadní.”

Zdá se, že Federica Mogherini je silně odhodlána zajistit, aby Írán a Evropa nadále získávaly ekonomické výhody z protiprávní, nepodepsané a neratifikované jaderné dohody s Íránem. Mogherini nedávno řekla“Kromě implementace je pro Írán zásadní součástí dohody ustanovení, které se týká zrušení sankcí souvisejících s jadernými zbraněmi. Budeme nadále pracovat na tom, abychom zachovali výhody plynoucí ze zrušení sankcí.” “Naše kolektivní bezpečnost vyžaduje pevnou mnohostrannou architekturu pro nešíření zbraní a odzbrojení. Proto bude Evropská unie i nadále pracovat na tom, aby zachovala jadernou dohodu s Íránem,”dodala Mogherini. Mogherini také trvala na tom, že Írán jadernou dohodu dodržuje.

Není tomu tak. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo, s odvoláním na dokumenty získané Izraelem, prohlásil, že jaderná dohoda byla postavena na lžíchPodle Majida Rafizadeha vedoucí Íránské organizace pro atomovou energii (Atomic Energy Organization of Iran) Ali Akbar Salehi v nedávném rozhovoru pro íránský státní televizní kanál Channel 2jasně řekl, že chatrná “jaderná dohoda”, kterou inicioval prezident USA Barack Obama, Íránu v rozvíjení jeho jaderného programu nijak nezabránila. Dr. Majid Rafizadeh zdůraznil: “Nejnovější zprávy o pokrocích v íránském jaderném programunaznačují, že Írán je na prahu modernizace své výroby vysoce obohaceného uranu, který může být použit k výrobě jaderné zbraně.”

Členské státy EU jako Francie, Německo a Británie nadále tvrdí, že Írán dohody dodržuje: tyto země chtějí s mulláhy očividně nadále obchodovat. Oficiální čísla německého Spolkového statistického úřadu ukazují, že německý export do Íránu stoupl v prvních 10 měsících roku 2018 o 4 % na 2.4 miliardy eur a v roce 2019 se u měsíčního objemu vývozu očekává průměrná hodnota 200 až 250 milionů eur. Podle agentury Reuters, dosáhl v říjnu 2018 vývoz německého zboží do Íránu hodnoty téměř 400 milionů eur, což v porovnání s říjnem 2017 představuje nárůst o 85 % a nejvyšší měsíční objem vývozu od roku 2009.

Ve zprávě německé zpravodajské služby – Spolkového úřadu pro ochranu ústavy – se také uvádí, že: “Írán nadále pokračuje ve své snaze získat technologie pro svůj program raket a nosičů řízených střel.” Většina této činnosti se evidentně odehrávala v Německu: Úsilí Íránu o rozvoj jeho jaderného a raketového programu vyústilo podle televizní stanice Fox News v Severním Porýní-Vestfálsku v “32 pokusů o zadání zakázek… které byly určitě nebo s velkou pravděpodobností provedeny ve snaze pokročit v obou programech dál.”

Televizní stanice Fox News nedávno uvedla, že Německo nyní dokonce již odmítá zveřejňovat odhalené pokusy Íránu o získání jaderných zbraní a raketových technologií a tvrdí, že již takové statistiky nevede.

Velmoci EU zřejmě od obchodování s Íránem neodradí ani íránská snaha získat jaderné zbraně, ani otřesná bilance Íránu v oblasti lidských práv. Evropa se přitom ráda chlubí tím, že je zavázána k dodržování lidských práv. EU prohlašuje, že je “založena na silném odhodlání prosazování a ochrany lidských práv… Lidská práva jsou také základem vztahů EU s ostatními zeměmi… Politika EU zahrnuje:

  • prosazování práv žen, dětí, menšin a vysídlených osob,
  • bránění trestu smrti, mučení, obchodování s lidmi a diskriminaci,
  • hájení občanských, politických, ekonomických, sociálních a kulturních práv,
  • obranu lidských práv na základě aktivního partnerství s partnerskými zeměmi, mezinárodními a regionálními organizacemi, skupinami a sdruženími na všech úrovních společnosti,
  • zahrnutí dohod o lidských právech do všech smluv o obchodu nebo spolupráci se zeměmi, které nejsou členy EU.”

Když přijde na vztah Evropy s Íránem, zdá se, že na těchto vznešených principech vůbec nezáleží. Zpráva Amnesty International o Íránu za roky 2017-2018 uvádí:

“Íránské orgány silně potlačovaly právo na svobodu projevu, sdružování a pokojné shromažďování, stejně jako svobodu náboženství a vyznání a uvěznily spoustu lidí, kteří vyjádřili svůj nesouhlas. Soudní řízení probíhá systematicky nespravedlivě. Mučení a další špatné zacházení bylo široce rozšířeno a páchalo se beztrestně. Provádělo se bičování, amputace a další kruté tresty. Zmíněné orgány podporovaly všudypřítomnou diskriminaci a násilí na základě pohlaví, politického názoru, náboženského přesvědčení, etnického původu, zdravotního postižení, sexuální orientace a genderové identity. Stovky lidí byly popraveny, někteří veřejně, tisíce dalších čekají na popravu. Jsou mezi nimi i ti, kterým bylo v době spáchání trestného činu méně než 18 let.”

Zdá se, že zneužívání jsou vystaveny hlavně ženy. Podle této zprávy:

“Ženy jsou i nadále vystaveny zakořeněné diskriminaci jak právně, tak i v praxi, včetně jejich přístupu k rozvodu, zaměstnání, rovnocenného práva na dědictví a zastávání politického úřadu, v rodině a v trestním právu… Úřady nedokázaly kriminalizovat genderové násilí… Minimální věk pro vstup do manželství je u dívek dle zákona i nadále 13 let a otcové a dědové mohou získat od soudu povolení vdát svoje dcery v ještě mladším věku. Všech 137 žen, které se zaregistrovaly jako prezidentské kandidátky, Rada dohlížitelů vyloučila. Prezident Hasan Rúhání do své vlády nejmenoval žádné ženy, i když to občanská společnost vyžadovala. Povinné zahalování (hidžáb) umožnilo policii a polovojenským silám obtěžovat a zadržovat ženy, za to, že jim kouká z šátku pramínek vlasů nebo za to, že mají silnější make-up nebo příliš přiléhavé oblečení…”

Žádná z těchto skutečností Mogherini ani ostatním očividně nevadila.

A co skutečnost, že je Írán předním státem na světě ve sponzorování terorismuPodle nizozemské vlády zosnoval Írán od roku 2015 jen na evropské půdě čtyři teroristické útoky. Údajně je odpovědný za spáchání dvou atentátů v Nizozemí a zosnování jednoho útoku v Dánsku a dalšího ve Francii – ke kterému došlo na setkání disidentů.

Je třeba na rovinu říct, že EU se zmohla jen na minimální patetická gesta, aby tak předstírala, že se zajímá o íránský terorismus: Uvalila sankce na íránské ministerstvo rozvědky a na dva íránské státní příslušníky. Ale bude mít ta trocha státem sponzorovaného terorismu negativní vliv na obchodování mezi Íránem a EU? A na údajné zachování – protiprávní a nepodepsané – dohody s Íránem? Sněte dál.

Zdá se, že žádné porušování lidských práv, ať je jakkoliv otřesné, ani terorismus, dokonce ani vůči vlastním občanům, nebo podvádění za účelem získání jaderného potenciálu k rozpoutání útoku na Izrael, USA a nakonec ohrožení celého Západu, neodradí EU od jejího zločinného komplotu s Íránem. Zdá se, že se Evropa rozhodla kráčet do záhuby s očima otevřenýma dokořán.

Autor: Judith Bergman, překlad původního textu: EU’s Collusion with Iran

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a vedoucí spolupracovnice Gatestone Institute.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 566 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,42 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)