HAMAS-monitor
21.6.2018
Kategorie: Společnost

Kolik žije milionářů v Gaze, která je považována za jednu z nejchudších oblastí na světě

Sdílejte článek:

LENKA HOFFMANNOVÁ

V Pásmu Gazy žije 1,4 miliony lidí a je to nejhustěji osídlené území na světě. Svět také Gazu vnímá jako jedno z nejchudších míst na světě, kde lidé žijí v bídě a nouzi. Podle zprávy v panarabských novinách tomu ale tak není.

Zpráva o průzkumu v Gaze uveřejněná v panarabských novinách Asharq Al-Awsat uvádí, že zde žije nejméně 600 milionářů. Zpráva také vyvrací tvrzení, že Gaza čelí humanitární krizi kvůli izraelské blokádě.

Mohamed Dahlan, bývalý bezpečnostní velitel palestinské samosprávy v Pásmu Gazy, také uvedl: “Hamas je jedinou stranou, která ovládá Pásmo Gazy a je to Hamas, ne Izrael nebo Egypt, který drží a vlastně trestá místní obyvatele nedostatkem potravin a energií. Palestinští milionáři podle zprávy získali své bohatství díky stovkám podzemních tunelů podél hranice s Egyptem.

Nejmenovaný palestinský zdroj uvedl, že: “Každý den jsou dopravovány tunely do Gazy kromě zbraní tisíce tun paliva, léků, dále auta, elektrické spotřebiče a cigarety, které jsou pašovány více než 400 tunely.” Bývalý súdánský vládní úředník, který nedávno navštívil Pásmo Gazy, uvedl: “Nalezl jsem zde různé zboží, které není ani v Súdánu k dispozici.”

Provoz v téměř všech tunelech je řízen OSN uznanou teroristickou organizací Hamas, která ustavila speciální komisi pro dohled nad pašováním, což činí zde vládnoucí Hamas největším podporovatelem pašeráckého “průmyslu”. Palestinci odhadují, že 25% rozpočtu Hamasu pochází z daní, které jsou uvaleny na majitele tunelů.

Hamas ukládá 25% daň a poplatek 2000 dolarů na každé pašované auto do Gazy. Hamas také účtuje 15 dolarů za každou tunu cementu, 8 centů za balíček cigaret a 50 centů na každý litr pohonné hmoty pašované do Gazy. Pro Hamas, jak uvedl nejmenovaný palestinský zdroj, jsou tunely záležitostí přežití. Nyní se však Hamas potýká s velkým problémem, protože egyptské úřady plánují znovuzískání kontroly nad poloostrovem Sinaj. Je to v důsledku nedávné smrti 16 egyptských pohraničníků, kteří byli zavražděni dosud neidentifikovanými teroristy.

Egyptská armáda je odhodlána zničit podzemní tunely do Gazy ze strachu, že se jimi pašuje nejen zboží, ale také islamističtí teroristé ta pronikají na Sinaj a ohrožují národní bezpečnost Egypta. Není ovšem jisté, zda egyptský prezident Morsi dovolí armádě, aby přerušila největší finanční zdroj Hamasu. Morsi doposud byl nakloněn Hamasu na úkor palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu, která je podporována západem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 9 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.