photo-of-person-holding-pen-1028726
18.3.2020
Kategorie: Kultura a tipy

„Kolik utrácím? Nevím. Řeším výdaje tak, jak přijdou“, říká třetina Čechů

Sdílejte článek:

Finanční gramotnost Čechů je stále na neuspokojivé úrovni. Od roku 2016 jí mapuje Česká bankovní asociace (dále jen ČBA) prostřednictvím tzv. Indexu finanční gramotnosti. V roce 2019 se tento index ustálil na 57 procentech, což je zatím nejvyšší číslo, kterého Češi dosáhli. Rozhodně však nejde o nijak vysokou hodnotu, což ostatně dokazují i výsledky průzkumu známé agentury, která mapuje finanční jednání české populace. Podle ní téměř třetina Čechů neví, kolik utrácí, nespoří si a výdaje řeší nárazově.

Po třech měsících na mizině

„Platy v Česku jsou dlouhodobě nízké. Když navíc stojí zajištění rodiny jen na vás, je to často dost náročné. Dostat se do dluhové pasti, tak není nic složitého,“ říká čtyřicetiletý Pavel a pokračuje: „Po škole jsem si našel práci jako skladník, kde pracuji už skoro 23 let. Manželka pracovala jako prodavačka v jednom větším supermarketu. Po narození našeho prvního syna, pobírala jen velmi nízkou mateřskou. Žili jsme prakticky z ruky do pusy a na nějaké rozhazování, spoření, ne tak investování, zkrátka nezbývalo.

Výdaje jsme řešili nárazově – tak jak přišly. Účty a nájem jsme ale mívali zaplacené vždycky včas. Když odešla pračka nebo lednička, museli jsme si na novou počkat několik týdnů, někdy i měsíců. Nikdy jsme ale neměli dluhy. Na druhou stranu jsme měli docela štěstí, protože přehled příjmů a výdajů u nás doma nikdo nevedl. Dlouho jsme tak neřešili, za co a kolik utrácíme. Problém přišel ve chvíli, kdy se mi stal v práci vážný úraz, já nastoupil na dlouhodobou neschopenku a rodina se ocitla prakticky ze dne na den bez příjmu.

První dva měsíce jsme se nějak potloukali a platili jen ty nejnutnější výdaje. Po dalším měsíci jsme byli regulérně na mizině. Nezbylo proto nic jiného, než požádat o finanční výpomoc. Naše banka mi žádost zamítla z jednoho z těchto důvodů. Procházeli jsme různé banky, ale více se nám osvědčilo nezávislé srovnání půjček na pujckyhned.cz. Z finanční tísně jsme se dostávali skoro rok. Dneska už jsme – co se týče financí – mnohem zodpovědnější. Manželka sepisuje veškeré příjmy a výdaje, já odkládám peníze bokem. To pro případ nečekaného výpadku příjmu nebo většího výdaje,“ uzavírá své vyprávění Pavel.

Řešíme věci, tak jak přijdou

Bohužel případ Pavla není ojedinělý, téměř 40 % českých domácností spoří vždy jen na nějakou konkrétní věc a dalších 36 procent Čechů nemá s rodinnými financemi vůbec žádné plány. Obecně tak řešíme věci, jak přijdou a postrádáme přehled o tom, kolik v daném období můžeme utratit. Výjimkou jsou výdaje na bydlení a dopravu, které hlídají především ženy. Nejzodpovědnější je tradičně starší generace, kterou tvoří lidé v rozmezí 54 až 65 let. Tady má přehled o příjmech a výdajích asi 43 procent lidí.

Netvoříme si rezervy a je to problém

Také na problematiku nízkých rezerv poukazuje analýza ČBA, podle níž si drtivá většina Čechů odkládá z každé výplaty asi 1 000 – 2 500 Kč, což rozhodně není mnoho. Podle ní každý pátý dotázaný Čech přiznává, že v případě náhlého výpadku příjmů by z naspořených peněz nevyžil déle než jeden měsíc. Necelých třicet procent pak z úspor nevyžije déle, než tři měsíce. A to je chyba. Ideální rezerva by měla být taková, aby dokázala v případě výpadku příjmu bezpečně pokrýt výdaje za šest měsíců.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 6 536,00 Kč
Vybráno 18.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 242 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.