obili
10.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Kolik polehlých polí?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Přátelé moji, dnes vás chci poprosit o vyhlédnutí z okénka vašeho dopravního prostředku při jakékoliv cestě a to kdykoliv uvidíte nějaké pšeničné pole. Zajímá mě, jestli jsou i ve vašich končinách tak polehlé jako u nás.  Ono totiž pořád prší, docela fouká, sluníčko je letos vysloveně slabé (tedy alespoň na jižní moravě) a tak si skoro všechno lehlo.

Pšeničné pole poznáte snadno. Klásky stojí i když jsou už zlatavé až suché. Některé odrůdy pšenice mají fousy podobně jako ječmeny, ale nejsou tak husté. Pole s ječmenem naopak vypadá ještě chvíli před uzráním jako plyšové. Ty vousy na něm vytváření krásný jemný reliéf, člověk má chuť zastavit a pohladit to jako kočku. Ovšem ve chvíli zralosti ječmen otočí klásek “hlavou dolů”.

Žito zůstává zelené i při sklizni.

Staří zemědělci říkávají, že z polehlého pole ještě nikdo nezchudl. Polehlá stébla znamenají bohaté naducané zrno, velké těžké a žírné klasy ze kterých bude dobrá úroda… tedy pokud co nejdřív přestane pršet. Pokud pršet nepřestane, začne z těch polehlých klasů vyrůstat úroda nová. Přímo v klasech se mokré zrno naklíčí a bude po žížalkách.

Velké těžké kombajny budou mít problém se svými velkými lištami to polehlé pole sklidit. Budou žrát naftu jako vždycky, ale hektary jako vždycky ubíhat nebudou. Letošní rok je rokem chudých malých zemědělců, kteří mají starý kombajn nikoliv s moderními mlátícími rotory, ale klasicky s vytřásadly.  Pěti či sedmimetrová lišta letos zachrání stovky a tisíce litrů nafty. Dvanáctimetrové lišty naopak vyrobí slušné ztráty. Možná i tak velké, že se hospodářský výsledek takového mladého moderního a dynamického podniku nebude lišit od loňského i předloňského sucha.

Mimochodem…. zaznamenal jsem článek o tom, jak letos bude chudá úroda. Tvrdil to statistický úřad. Víte jak se tato statistika dělá? V květnu zavolají do vytipovaných podniků a zeptají se agronoma na očekávané výnosy. Agronom není hlupák… do žní daleko, nikdo neví, co  se ještě stane, nikdo neví, zda to nebude použito proti němu a tak si z prstu vycucá nějaké hausnumero a jen si ověří, že je podobné, ale nikoliv stejné, jako loni. Tolik ke statistice.

To co zatím přijelo k nám na silo, je matroš non plus ultra a i když výnosy nebudou rekordní, protože jarní sucho nějaké ztráty udělalo, letos bude úroda pěkná. Všichni zemědělci letos budou mít slušný hospodářský výsledek.

Všimněte si, vůbec nemluvím o řepce… je zakázáno ji desikovat (postříkat herbicidem, aby dozrála a zašla) a tak za letošního deště krásně podrůstá. Postačí ještě pár týdnů a znovu pokvete. Zemědělcům se opět nevyplatí a opat zůstane pod náklady na ejí vypěstování, což zase odradí mnoho pěstitelů a zřejmě už příští rok se řepka dostane na předrevoluční úroveň co do osetých ploch. Žádná výhra to ale nebude, protože není čím ji nahradit. Bude se pěstovat víc pšenice. Tu běžný laik vlastně ani nerozezná od ostatních plodin a tak to nikomu nebude vadit.

Letos se také zřejmě podaří, aby běžná rostlina kukuřice vyvedla tři plně vyvinuté palice (klásky). To znamená, že podzimní výnos bude okolo patnácti tun na hektar v zrnu a šedesáti tun na hektar na siláž. Letos bychom uživili hódně moc kraviček. Tak moc, že bychom v nich mohli být soběstační… ale třicet let kapitalismu rozmlátilo většinu kravínů, takže z toho nebude nic.

A poslední poznámka… jak vám chutná podražené maso? Ještě vám tu chuť zkazím víc… ve Vidlákově se končí s chovem vepřového, protože výkupní ceny klesají na naprosto uhozenou úroveň. Polský, německý a holadský dovoz už nabral dech. Mají tam obrovské přebytky a stát jim dotuje ceny. U nás je stát nedotuje a tak jen ve Vidlákově končí nejméně tisíc krmníků za které se nevezmou nová selata. Ale vám podraží… je třeba naplnit bankovní konta, dokud je ještě co rabovat.

Počkejte v zimě… to budete koukat, že základem kapitalismu je levně koupit, draze prodat a pozdržet platby. Jestli jste si ještě nesehnali svého vidláka, tak máte nejvyšší čas. Za měsíc bude všechno sklizeno, zásoby nadělány a průměrný vidlák se bude těšit, jak mu budou Pražáci nosit zlaté řetízky, motorky Honda, hodinky Rolex, telefony iPhone a podobně, aby dostali kus žvance.

Omlouvám se za tu bohorovnost, ale už nevím, jak jinak bych slohotvornými prostředky vyjádřil, že vidím průser jak mraky a nejde o to, jestli pojedete na dovolenou nebo jestli si koupíte nové auto. Ale jestli budete mít v zimě vitamíny pro svoje děti.

Nejlepší investice  letošního léta je pořádný mrazák a nejlepší dovolená bude v listopadu, když navštívíte nějakého vidláka a naplníte si ten mrazák zabijačkou. Případně si pořiďte prase domů… Osmdesátikilového vepříka teď koupíte bez problémů za dva a půl tisíce a na vánoce z něj budete mít na zbytcích z kuchyně a bramborách dvousetkilovou obludu, která vám umožní přežít i při fyzické práci.

Já letos zvyšuju svojí kapacitu na dvojnásobek. Po žních bude všeho dost a v zimě míním zabíjet v podstatě každý víkend.  Potřebných bude víc než dost.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 711,00 Kč
Vybráno 30.60%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 635 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.