Kolik památníků ještě budeme stavět?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ HAAS 03|08|2014

Otázka vepřína v okolí (nikoliv v areálu) tábora v Letech je takovým evergreenem naší politicky korektní politiky. Mluví se o něm, píše se o něm a otázku řešil dokonce Evropský parlament, kde se kdysi konala výstava věnovaná našemu rasismu.

 

 

Památník v Letech je.

 

Každý rok se u něho k pietní vzpomínce schází téměř stejná skupina lidí. Jsou v ní politici, jsou v ní zástupci snad všech lidskoprávních nevládních organizací. Jsou v ní zástupci Rómských organizací. Jediný kdo v ní zcela okatě chybí jsou sami Rómové. Dali by se spočítat na prstech jedné ruky.

 

Zrušit ten vepřín by stálo v řádu stamilionů, ne-li miliard. Já si vzpomínám na jednu schůzku u které jsem byl – mezi Michaelem Kocábem a Miroslavem Kalouskem. Projednávala se na ní, jako mnohokrát před tím, otázka památníku v Letech, vepřína a musea persekuce Rómů.

 

Kalousek byl neoblomný – argumentoval cenou a nemožností tak velkou částku krýt ze státního, již tak schodkového, rozpočtu. Kocáb argumentoval morální povinností památku českých Rómů uctít, a špatným jménem, které neřešení dává České republice. A pak kdosi z přítomných, jsem skromný a tak si nepamatuji kdo, přišel s možným řešením.

 

Lety nebylo jediné místo u nás, kde byl sběrný tábor umístěn. Druhým takovým místem byl Hodonín u Kunštátu na Moravě. Tam byl obdobný tábor, místo nemá nic kontroverzního v sousedství, bylo na prodej a náklady by byly řádově více než desetkrát menší. V místě jsou dokonce zachované původní baráky v nichž byli ubytováni Rómové a budova dozorců, i když ve špatném stavu z roku 1942. Mohly by být použity jako výstavní budovy expozice, ve spolupráci s Moravským Muzeem a jinými institucemi.

 

A mohlo by se začít relativně brzy (toto bylo někdy v prvních měsících roku 2010). Miroslav Kalousek potvrdil, že to by byla dobrá alternativa, a taková částka by se dala v rozpočtu nalézt. Michel Kocáb to považoval za dobré řešení, které by nám dovolilo konat, místo věčně diskutovat. A pak jsem už u více jednání nebyl a jen čas od času čtu, že jsou stále tytéž problémy s památníkem v Letech.

 

 

A dnes čtu, že se památník v Kunštátu již staví, náklady mají být asi padesát milionů, bude v něm expozice a místo pro různé akce, semináře a konference. Člověk by mohl mít radost, že se řešení neřešitelné otázky našlo. Chyba. Otázka Let, stávajícího památníku a nedalekého vepřína je znovu na stole.

 

Budeme mít památníky dva, jeden s originálními budovami a expozicemi za 50 milionů a druhý za stamiliony, ne-li miliardy? Asi ano. Žijeme v době politické korektnosti a sotva který politik se odváží bouchnout do stolu a říci: “Dva památníky? Není to trochu mnoho?”

 

A tak budeme mít dva Rómské památníky, politici, zástupci nevládních lidskoprávních organizací a Rómských organizací se budou pietně scházet na dvou místech a Rómové se i nadále nebudou scházet nikde.

 

A už raději mlčím.

 

ZDROJ: Facebook Tomáš Haas

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 5 369,00 Kč
Vybráno 15.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.