Kolik památníků ještě budeme stavět?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ HAAS 03|08|2014

Otázka vepřína v okolí (nikoliv v areálu) tábora v Letech je takovým evergreenem naší politicky korektní politiky. Mluví se o něm, píše se o něm a otázku řešil dokonce Evropský parlament, kde se kdysi konala výstava věnovaná našemu rasismu.

 

 

Památník v Letech je.

 

Každý rok se u něho k pietní vzpomínce schází téměř stejná skupina lidí. Jsou v ní politici, jsou v ní zástupci snad všech lidskoprávních nevládních organizací. Jsou v ní zástupci Rómských organizací. Jediný kdo v ní zcela okatě chybí jsou sami Rómové. Dali by se spočítat na prstech jedné ruky.

 

Zrušit ten vepřín by stálo v řádu stamilionů, ne-li miliard. Já si vzpomínám na jednu schůzku u které jsem byl – mezi Michaelem Kocábem a Miroslavem Kalouskem. Projednávala se na ní, jako mnohokrát před tím, otázka památníku v Letech, vepřína a musea persekuce Rómů.

 

Kalousek byl neoblomný – argumentoval cenou a nemožností tak velkou částku krýt ze státního, již tak schodkového, rozpočtu. Kocáb argumentoval morální povinností památku českých Rómů uctít, a špatným jménem, které neřešení dává České republice. A pak kdosi z přítomných, jsem skromný a tak si nepamatuji kdo, přišel s možným řešením.

 

Lety nebylo jediné místo u nás, kde byl sběrný tábor umístěn. Druhým takovým místem byl Hodonín u Kunštátu na Moravě. Tam byl obdobný tábor, místo nemá nic kontroverzního v sousedství, bylo na prodej a náklady by byly řádově více než desetkrát menší. V místě jsou dokonce zachované původní baráky v nichž byli ubytováni Rómové a budova dozorců, i když ve špatném stavu z roku 1942. Mohly by být použity jako výstavní budovy expozice, ve spolupráci s Moravským Muzeem a jinými institucemi.

 

A mohlo by se začít relativně brzy (toto bylo někdy v prvních měsících roku 2010). Miroslav Kalousek potvrdil, že to by byla dobrá alternativa, a taková částka by se dala v rozpočtu nalézt. Michel Kocáb to považoval za dobré řešení, které by nám dovolilo konat, místo věčně diskutovat. A pak jsem už u více jednání nebyl a jen čas od času čtu, že jsou stále tytéž problémy s památníkem v Letech.

 

 

A dnes čtu, že se památník v Kunštátu již staví, náklady mají být asi padesát milionů, bude v něm expozice a místo pro různé akce, semináře a konference. Člověk by mohl mít radost, že se řešení neřešitelné otázky našlo. Chyba. Otázka Let, stávajícího památníku a nedalekého vepřína je znovu na stole.

 

Budeme mít památníky dva, jeden s originálními budovami a expozicemi za 50 milionů a druhý za stamiliony, ne-li miliardy? Asi ano. Žijeme v době politické korektnosti a sotva který politik se odváží bouchnout do stolu a říci: “Dva památníky? Není to trochu mnoho?”

 

A tak budeme mít dva Rómské památníky, politici, zástupci nevládních lidskoprávních organizací a Rómských organizací se budou pietně scházet na dvou místech a Rómové se i nadále nebudou scházet nikde.

 

A už raději mlčím.

 

ZDROJ: Facebook Tomáš Haas

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.