6stran
20.11.2018
Kategorie: Politika

Kolik hlasů pro odvolání vlády má opozice?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

V situaci, kdy ČSSD a KSČM „napínají“ média a nechtějí sdělit, jak budou hlasovat při hlasování o nedůvěře vládě, má opozice údajně „jistých“ 92 hlasů. Nic není ale tak, jak to na první pohled vypadá.

ČT uvedla v pořadu Události, komentáře rekapitulaci událostí od vypuknutí kauzy únosu Andreje Babiše mladšího na Krym. Poté nechala hovořit dva senátory, Lukáše Wagenknechta a Ladislava Václavce, o tom, proč chtějí, aby premiér Andrej Babiš odstoupil, respektive zůstal, ve funkci.

Podle Wagenknechta Babiš spáchal dotační podvod, a proto musí odstoupit. Podle Václavce je třeba ctít presumpci neviny, a to i u premiéra. Argumenty pro i proti odvolání Babiše tak byly vcelku opakující se tvrzení a víra v Babišovu vinu či nevinu. Nic nového v české kotlině.

Nicméně, rekapitulace ukázala i na časovou souvislost objevení se kauzy v mediálním prostoru několik dní před státním svátkem 17. listopadu. Pondělí 12. listopadu bylo nejzazším možným termínem zveřejnění reportáže v médiích. Později by totiž nebylo možné aktivizovat českou opozici tak, aby se odhodlala k tomu vyjádřit vládě nedůvěru na mimořádné schůzi tak,aby to vešlo ve známost ještě před státním svátkem. Piráti jako nováčci v poslanecké sněmovně chtěli na jednání opozice pozvat i KSČM. I kdyby to pravice nezamítla, komunisté by na jednání stejně nepřišli. Májí Babišovu vládu „zaúkolovanou“ a zatím jsou spokojení s tím, jak vláda pracuje. Nyní se podle vyjádření předsedy komunistů Vojtěcha Filipa chtějí komunisté ubezpečit před hlasováním pouze o tom, zda platí slib zdanění církevních restitucí. To komunistům Babiš rád potvrdí.

Není však pravdou, co se v Událostech, komentářích stále objevuje, že opozice disponuje 92 hlasy. Pravda je taková, že 92 poslanců podpořilo svolání mimořádné schůze poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Ta se uskuteční v pátek 23. listopadu od 9 hodin. Vůbec to ale nemusí znamenat, že všech 92 podepsaných poslanců bude hlasovat proti vládě.

Pokud se ČSSD a KSČM rozhodnou „správně“ a vládu podpoří, bude pro vyslovení nedůvěry vládě skutečně oněch 92 podepsaných poslanců. Pokud by však bylo jasné, že ČSSD lavíruje a její podpora vládě je nejasná, mohou nastat dva případy. Babiš nechá vládu padnout a poté, co bude prezidentem Milošem Zemanem opět požádán o to, aby vládu sestavil, přijde opět s nějakou jednobarevnou vládou nestraníků a při její podpoře se kromě komunistů opře i o SPD. Ostatně, to mu už navrhoval Zeman a Babiš této varianty nevyužil a nechal si poradit od části ANO (kolem eurokomisařky Věry Jourové), aby vládu vytvořil s „proevropskou ČSSD“ (kvůli „Bruselu). Může ale také odvolat ministry za ČSSD a v tom případě nechá SPD jeho vládu dýchat (i když s obtížemi).

Na úterý 20. listopadu uvedla ČT jednání opozice, ovšem bez SPD. Absence SPD svědčí jasně o tom, že je tato strana připravena Babiše podpořit, pokud by se ČSSD rozhodla Babiše potopit. Jedinou obavou ČSSD je podle ČT to, aby funkci ministra vnitra v další Babišově vládě neobsadil nominant ANO. Pravděpodobně právě toto může být důvod, který ČSSD použije ke svému oficiálnímu stanovisku v případě, že se rozhodne ve vládě zůstat.

Výše uvedené je stále pouze variantou, která vznikla díky volebnímu výsledku. Pokud volební preference ke konci roku neukáží zásadní pokles voličské přízně od hnutí ANO a nějaký zásadní vzestup u opozičních stran (Piráti, ODS), pak nebude žádný zájem o předčasné volby ze strany opozice. Nejpravděpodobněji proto ČSSD vládu podpoří, rovněž tak i komunisté. V takovém případě bude proti vládě právě oněch 92 podepsaných poslanců. Pokud v ČSSD převáží ochota riskovat a jít do opozice, i když to nemusí nutně znamenat žádný obrat v preferencích (a tomu zatím nic nenasvědčuje), bude proti vládě hlasovat i 15 poslanců ČSSD.

Ve vzduchu tak visí další otázka. S čím a kdy se vytasí média na Babiše příště?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 255,00 Kč
Vybráno 13.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.