policie
23.1.2019
Kategorie: Společnost

Kolektivní vina a fízlové

Sdílejte článek:

URZA

Všiml jsem si, že mnoho lidí považuje za nekonzistentní postoj téměř všech anarchokapitalistů, již na jedné straně ostře odmítají kolektivní vinu, leč na straně druhé jsou schopni prohlásit, že policajti jsou svině; proč je tato nekonzistence pouze zdánlivá?

Je tomu tak proto, že kolektivní vina znamená vinit někoho za to, co spáchali jiní příslušníci skupiny, ke které dotyčný náleží; například omlouvat Hirošimu a Nagasaki tím, co se předtím stalo v Pearl Harboru, jest typická ukázka kolektivní viny, neboť ti konkrétní lidé, již útočili na Pearl Harbor, z drtivé většiny nebyli titíž, které zmasakrovaly atomové bomby o pár let později, pouze patřili k jednomu národu. Národ samozřejmě nemusí být jediné kritérium, může se jednat o náboženskou příslušnost, barvu kůže nebo jiné parametry; bez ohledu na to, zda se s nimi člověk narodil, nebo je získal během života, nenese odpovědnost za činy spáchané někým jiným.

Platí tedy pro uniformované opice nějaká výjimka? Ne. I ty soudíme jen podle jejich činů; jenže na to, aby byl člověk policajt, musí dělat nemorální věci (počínaje tím, že se přihlásil do služeb největší zločinecké organizace na daném území do funkce násilníka, konče tím, že reálně během své služby porušuje princip neagrese pokaždé, když někoho legitimuje, zastaví v autě a podobně). Podobně když vynáším nějaké soudy nad vrahy, lupiči, zloději či sexuálními predátory, není to za to, co spáchali jiní příslušníci té skupiny, ale za to, čeho se musel dopustit každý z nich, aby mohl být do takové skupiny zařazen; jedná se vlastně o skupinu definovanou nějakým činem či chováním – a odsuzujeme-li právě toto jednání, pak není aplikací kolektivní viny zavržení celé skupiny, jelikož se všichni její členové dopustili právě toho, co zavrhujeme. A přesně na tom principu funguje plošné odsouzení policajtů coby sviní.

Autor: Urza

urza

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 628 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,27 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.