eurovolby
27.2.2019
Kategorie: Politika

Kolaps EU superstátu? Euroskeptici by mohli paralyzovat Brusel po květnových volbách

Sdílejte článek:

MIKE/VOE

Euroskeptické strany pravděpodobně získají v květnu třetinu hlasů ve volbách do evropského parlamentu, uvádí nová studie. Analytici varují, že se tak může zhroutit celý politický systém v Evropě, takže Brusel bude bezmocný, hlásí RT.com.

Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR)  popisuje nadcházející hlasování jako „nejdůležitější parlamentní hlasování v historii EU“ a říká, že je dokonce možné, že euroskeptické strany získají více než 30 procent křesel v EP „,jestliže jejich obliba bude stále růst nebo se k nim připojí někteří členové hlavního proudu.”

Zpráva tvrdí, že pokud k takové situaci dojde, EU by se ocitla ve “vypůjčeném čase” a načrtává způsoby, jakými by se různé euro-skeptické strany mohli sladit, aby získaly větší sílu v Bruselu.

Nejistá situace v Evropě je důsledkem toho, že se EU “snaží zbavit národních států” a skutečnosti, že instituce EU jsou “příliš vzdálené od jednotlivých občanů”, řekl Jon Gaunt, britský rozhlasový host, novinář a politický komentátor. Tento bod se odrazil i ve zprávě, v níž se uznává, že euro-skeptické prosazují návrat k “Evropě národů” namísto toho, co označil Gaunt za “nedemokratický superstát”.

“Jejich schopnost paralyzovat rozhodování v centru EU by poškodila argumentaci pro-evropanů, že projekt je nedokonalý, ale schopný reformy.”

Navzdory rychlému vzestupu proti-systémových stran, zpráva tvrdí, že “tichá většina” v Evropě je stále proevropská. Gaunt se však domnívá, že projekt EU je “na začátku svého konce” a úsilí proevropských stran k reformě EU je “příliš málo, příliš pozdě”.

Zatímco se zpráva obecně domnívá, že Evropané stále “věří v projekt EU a věnují se mu”, uznává, že status quo už prostě nelze bránit a že hnutí jako Žlutá vesty ve Francii ukázaly, že obyčejní lidé “nevidí žádný vztah” mezi tím, co se děje v koridorech moci a otázkách, které je osobně zajímají.

Jedním z těch, kdo tento pohled odráží, je Laszlo Maracz, profesor evropských studií a vědecký pracovník na univerzitě v Amsterdamu, který řekl RT, že masové protestní hnutí ve Francii odráží skutečnost, že projekt EU prochází “velmi hlubokou krizí důvěry”, která může vést některé země na “pokraj politického roztržení” a zejména Francie by mohla vstoupit do “revolučního stavu”.

Zpráva neakceptuje odmítavý tón proti těmto stále oblíbenějším stranám a sentimentům proti EU, který je vykresluje jako skupiny, které chtějí “zničit Evropu” a vyvolat dojem, že strany reprezentující status quo mají větší právo na ovlivňování situace v Evropě – co vedlo EU k její současné krizi.

“Evropa je v krizi a krize nebyla způsobena euro-skeptickými stranami“, řekl Maracz. “Je to způsobeno těmi lidmi, kteří jsou nyní zodpovědní za politické rozhodování.”

Zdroj: Voice of Europe

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 702 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
politicon.cz
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.