eurovolby
27.2.2019
Kategorie: Politika

Kolaps EU superstátu? Euroskeptici by mohli paralyzovat Brusel po květnových volbách

Loading...
Sdílejte článek:

MIKE/VOE

Euroskeptické strany pravděpodobně získají v květnu třetinu hlasů ve volbách do evropského parlamentu, uvádí nová studie. Analytici varují, že se tak může zhroutit celý politický systém v Evropě, takže Brusel bude bezmocný, hlásí RT.com.

Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR)  popisuje nadcházející hlasování jako „nejdůležitější parlamentní hlasování v historii EU“ a říká, že je dokonce možné, že euroskeptické strany získají více než 30 procent křesel v EP „,jestliže jejich obliba bude stále růst nebo se k nim připojí někteří členové hlavního proudu.”

Zpráva tvrdí, že pokud k takové situaci dojde, EU by se ocitla ve “vypůjčeném čase” a načrtává způsoby, jakými by se různé euro-skeptické strany mohli sladit, aby získaly větší sílu v Bruselu.

Nejistá situace v Evropě je důsledkem toho, že se EU “snaží zbavit národních států” a skutečnosti, že instituce EU jsou “příliš vzdálené od jednotlivých občanů”, řekl Jon Gaunt, britský rozhlasový host, novinář a politický komentátor. Tento bod se odrazil i ve zprávě, v níž se uznává, že euro-skeptické prosazují návrat k “Evropě národů” namísto toho, co označil Gaunt za “nedemokratický superstát”.

“Jejich schopnost paralyzovat rozhodování v centru EU by poškodila argumentaci pro-evropanů, že projekt je nedokonalý, ale schopný reformy.”

Navzdory rychlému vzestupu proti-systémových stran, zpráva tvrdí, že “tichá většina” v Evropě je stále proevropská. Gaunt se však domnívá, že projekt EU je “na začátku svého konce” a úsilí proevropských stran k reformě EU je “příliš málo, příliš pozdě”.

Zatímco se zpráva obecně domnívá, že Evropané stále “věří v projekt EU a věnují se mu”, uznává, že status quo už prostě nelze bránit a že hnutí jako Žlutá vesty ve Francii ukázaly, že obyčejní lidé “nevidí žádný vztah” mezi tím, co se děje v koridorech moci a otázkách, které je osobně zajímají.

Jedním z těch, kdo tento pohled odráží, je Laszlo Maracz, profesor evropských studií a vědecký pracovník na univerzitě v Amsterdamu, který řekl RT, že masové protestní hnutí ve Francii odráží skutečnost, že projekt EU prochází “velmi hlubokou krizí důvěry”, která může vést některé země na “pokraj politického roztržení” a zejména Francie by mohla vstoupit do “revolučního stavu”.

Zpráva neakceptuje odmítavý tón proti těmto stále oblíbenějším stranám a sentimentům proti EU, který je vykresluje jako skupiny, které chtějí “zničit Evropu” a vyvolat dojem, že strany reprezentující status quo mají větší právo na ovlivňování situace v Evropě – co vedlo EU k její současné krizi.

“Evropa je v krizi a krize nebyla způsobena euro-skeptickými stranami“, řekl Maracz. “Je to způsobeno těmi lidmi, kteří jsou nyní zodpovědní za politické rozhodování.”

Zdroj: Voice of Europe

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 090,11 Kč
Vybráno 25.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 658 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.