bohemiaenergy
19.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Kolabující energetické trhy: Ponese někdo odpovědnost?

Sdílejte článek:

ANNA BINDEROVÁ

V ČR krachují dodavatelé energií. Vláda i kompetentní úřad přiznávají, že o situaci věděli. Téměř milion domácností je nyní v nejistotě, zda budou schopni uhradit ceny dodávky poslední instance a co s nimi bude do budoucna. Bude vyvozena odpovědnost?

Minulý týden zkrachoval velký dodavatel energií Bohemia Energy a zanechal své klienty před zimou v totální panice. Bohemia Energy nebyla schopná dostát svým smluvní závazkům dodávat za ceny, na které předtím své klienty nalákala.

Asi nejsem sama, kdo si klade otázku, jak je možné, že přestože tuto společnost premiér Babiš označil za firmu s nekalými, šmejdskými a klamavými praktikami, firma stále fungovala, své služby masivně propagovala, nabírala klienty, zkrátka proplouvala systémem, jako by nic, jako by neexistovaly stížnosti jejích zákazníků, směrovaných na Energetický regulační úřad (ERÚ), jakoby by neexistovaly výsledky provedených kontrol a prokázaná pochybení. Člověk se až ptá, na co tedy ERÚ máme.

Předseda Rady ERÚ, S. Trávníček, si postěžoval na to, že ERÚ nemá dostatečné kompetence a že vlastně nemůže nic dělat. Pan předseda ale pozapomněl na jiné kompetence, které úřad má, které mohl využít, ale zjevně je neplní. Tak například ochrana spotřebitele, kontrola v energetických odvětvích, dohled nad trhy, rozhodování o udělení/odebrání licence, tvorba pravidel trhu apod. To jsou základní kompetence úřadu.

ERÚ má tedy spoustu kompetencí (byť by se některých rád zbavil a předal je Státní energetické inspekci) a k tomu má rozsáhlý aparát úředníků – celých 289 (z toho dokonce 81 právníků). Úřad mimo jiné disponuje početnou sekcí kontroly, sekcí regulace s odborem analytickým a datové podpory s oddělením monitoringu trhu a oddělením statistiky a sledování kvality, oddělením ochrany spotřebitele, což jsou přesně ty útvary, které mají primárně sledovat a vyhodnocovat dění na energetickém trhu.

Možná opět nejsem sama, kdo si klade otázku, co ERÚ vlastně dělá – protože spotřebitele rozhodně nechrání, v kontrolách je pomalý a neefektivní, ceny reguluje ve prospěch regulovaných subjektů, pokuty ukládá spíše symbolické, držitele licencí prověřuje formalisticky a jakmile licenci již udělí, neprověřuje, zda i po udělení licence subjekt stále podmínky licence plní, licence odebírá snad jen při krachu držitele nebo když o to sám držitel požádá, osvětu a vzdělávání spotřebitelů oddělení ochrany spotřebitele také nedělá, a nyní se dozvídáme, že nedělá ani monitoring trhu.

Kdyby si ERÚ plnil své povinnosti, mohl a měl včas upozornit orgány, které kompetence mají, případně si mohl o nové kompetence požádat. To ale ERÚ neudělal a pasivně přihlížel rozkladu energetického trhu.

Pokud spotřebitel slyší, že vláda o situaci věděla od jara 2021, tak proč nevyzvala již na jaře odpovědný úřad (ERÚ) aby něco začal dělat? A jak dlouho o situaci věděl ERÚ? A proč vlastně ERÚ nekonal sám – ze své vlastní iniciativy?

ERÚ měl dělat své statistiky a analýzy a výstupy monitoringu trhu a na situaci upozorňovat – mohl pořádat workshopy, mohl požádat o slyšení na hospodářském výboru, mohl uspořádat seminář pro poslance a lidi v exekutivě. Je toho hodně co úřad mohl a měl udělat.

Faktem je, že za bedlivého dohledu ERÚ krachuje jeden z největších dodavatelů energií a už ho následují další, ne tak velcí, ale stále s portfóliem klientů, které zanechají v nejistotě.

ERÚ je ze zákona nezávislý regulátor, nesmí přijímat pokyny od nikoho – a to ani od prezidenta republiky natož od „menších šarží“. Přesto je realita taková, že ERÚ je detašovaným pracovištěm poradenských firem a reálně je řízen z Ministerstva průmyslu a obchodu. Jak bychom mohli očekávat nezávislost od někoho, kdo je jmenován vládou na základě nominace Ministra průmyslu a obchodu?

Jistě se shodneme, že by měla zafungovat odpovědnost za svěřenou oblast – ERÚ zde má nepopiratelnou vinu a vedení samo by mělo vyvodit svou odpovědnost a pokud ne, tak by ho měla urychleně odvolat vláda, neboť Rada ERÚ jednoznačně neplní své povinnosti a na vzniklé situaci má lví podíl.

 

  • Anna Binderová
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 104 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)