stalinlenin
26.11.2020
Kategorie: Historie

Koho se bál krvavý diktátor Stalin? Nikoho, kromě své matky

Sdílejte článek:

SM

Josif Stalin, jeden z nejkrvavějších diktátorů v dějinách, se vlastně nebál nikoho, až na jednu osobou, a tou byla jeho matka Jekatěrina.

Pokud bychom se měli ptát, koho se ve skutečnosti rodilý Gruzínec Stalin ve svém životě bál, ukázali bychom nikoliv na domnělé či skutečné nepřátele, ale na matku Jekatěrinu Geladze. To potvrdila ostatně svého času i Stalinova jediná dcera Světlana Allilujevová, která prohlásila, že její otec se nebál nikoho, s výjimkou vlastní matky.

Vztahy mezi Jekatěrinou a její synem, který se narodil jako třetí a zároveň poslední dítě Jekatěrině a Besarionovi Džugašvilimu, byly v nadsázce řečeno složité. Stalin se místo ,,očekávané” kněžské dráhy, kterou si matka přála, dal na úplně jinou a stal se později krutým diktátorem, nemaje slitování s nikým. Stalinova matka se netajila tím, že je zklamaná tím, jakou životní cestu její syn zvolil, protože si vše představovala poněkud jinak. A Besarion, Stalinův otec, si přál, aby se mladý Josif stal řemeslníkem jako on.

jekatěrina

Stalinova matka Jekatěrina Geladze (Foto: public domain)

Vzájemné vztahy s matkou se pak často omezovaly na výměnu dopisů, což bylo částečně komplikováno faktem, protože Jekatěrina neovládala ruštinu a Stalin naopak psal už ,,nedbale” gruzínsky. Stalin sice matku navštěvoval, ale bylo to jen zřídka, protože na prvním místě řešil stranickou a vládní agendu, případně nekonečné odhalování ,,protistátních živlů”. Jekatěrinu navštívil Stalin v roce 1921 a 1926 a poslední osobní setkání proběhlo na podzim v roce 1935.

Během návštěvy se hovořilo o Stalinovi a jeho diktátorském postavení, které si postupně vybudoval. Když se ho jeho matka zeptala, co dělá vlastně pro živobytí, diktátor jí odpověděl lakonicky: ,,Mami, pamatuješ si na našeho cara? Tak já jsem někdo jako car.” Matka mu pak na to poněkud rozhořčeně řekla, že by udělal lépe, kdyby se stal knězem. Takovou ,,variantu” však Stalin už dávno zamítl.

Nikdo jiný by si tuto odpověď nemohl ke Stalinovi dovolit, až na jeho matku. Tu si Stalin nedovolil na rozdíl od syna Jakova a mnoho dalších rodinných příslušníků zapudit. Stalin pak pověřil nechvalně známého šéfa NKVD Levrentije Beriju, aby na stárnoucí Jekatěrinu dohlédl a postaral se o ni.

V závěru života pak bylo možné Stalinovu matku vidět poměrně často na ulici v doprovodu Berijových ,,goril”. 4. června 1937 pak Stalinova matka umírá na zápal plic. Nevíme přesně, kolik jí bylo let, historikové odhadují kolem 80. Stalin se neúčastnil osobně pohřebního obřadu, ale poslal věnec s větou: ,,mojí milé a milované matce od tvého syna Josifa Džugašviliho (Stalina), psanou v gruzínštině a ruštině. Tak se jeden z největších diktátorů v dějinách rozloučil se svou matkou.

 

  • Zdroj: Russia Beyond
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 980 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...
politicon.cz
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.