odskdutopkoalice
28.10.2020
Kategorie: Politika

Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL? Děkuji, nechci!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonKrize české pravice pokračuje plným tempem. Od doby, kdy Petr Fiala prohlašoval, že chce vyhrát příští volby do poslanecké sněmovny, se na postavení pravicových a středových opozičních stran nic nezměnilo.

Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL podepsali memorandum o spolupráci v příštích volbách do poslanecké sněmovny. Vyjadřují v něm vůli kandidovat na společné kandidátce, vyhrát volby a sestavovat vládu.

„ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se rozhodly kandidovat společně do Poslanecké sněmovny v roce 2021,“ oznámil Fiala. „Chceme dát lidem naději, že v této zemi nebude vládnout populismus, nebudou tu vládnout prázdné fráze, nebudou tu vládnout lži,“ prohlásil šéf ODS. Cílem koalice je vyhrát volby do Poslanecké sněmovny. Fiala, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a lídr lidovců Marian Jurečka se už krátce po krajských a po prvním kole senátních voleb sešla i společně na pivo, aby demonstrovali, jak tyto strany k sobě mají blízko.

Co se piva týče, věřím, že u piva se dohodli tak maximálně na tom, že je nutné zbavit Andreje Babiše moci. Tato společná touha je jistá. Jinak je v programu těchto stran tolik disharmonických věcí, že je velmi zajímavé položit si dokonce tuto otázku: Dostane se tato koalice přes 15 % odevzdaných hlasů, což je kvorum pro trojkoalice? To považuji za ne zcela jisté. Šlo by to obejít nějakou obezličkou typu „volební hnutí Trojkoalice“, kterému by stačilo 5 %. To by na kandidátkách mělo jak členy stran, tak nestraníky. Zatím se hovoří o koalici stávajících stran. Tyto strany získávají v průzkumech volebních preferencí něco kolem 20 % hlasů a teoreticky by měly kvorum hravě překonat. Potíž je právě v onom slůvku „teoreticky“.

Jako dlouholetý volič pravice, tj. ODS, musím k tomuto záměru Fialy vyslovit zásadní nesouhlas. Místo toho, aby ODS hledala lídra, který dokáže oslovit opět minimálně 25 % voličů, kapituluje a nechává ve vedení tým politiků, který není schopen s ODS nic zásadního (ve smyslu posílení volebního potenciálu) udělat. Koalice je nouzové řešení, které má zajistit lepší vyjednávací pozici koaličním stranám za předpokladu, že budou sledovat společné cíle! A právě tady vidím velký kámen úrazu.

Po volbách vznikne pouze koaliční klub ODS, TOP 09 a lidovců? Nebo si každá strana postaví svůj vlastní poslanecký klub? Skoro to vidím jasně na to, že si koaliční strany své poslanecké kluby ponechají (budou mít každá předsedu poslaneckého klubu a další finanční výhody z toho plynoucí). Jaká existuje záruka, že se každá z těchto stran, pokud zůstane trojkoalice v opozici, ze společného programu nevyvlékne a nepřejde na stranu vítěze? Jenom slovo, to je nutné otevřeně pojmenovat.

Vraťme se ale k podstatě hlasování pro koalice. V našich politických vodách je to málo úspěšný projekt. Jedinou úspěšnou koalici, která vyhrála volby, byla koalice ODS a KDS v roce 1992. Ve volbách do České národní rady získala tato koalice bezmála 30 % hlasů. V tom samém roce ještě uspěla koalice Levý blok s KSČM. Zajímavou kapitolou byla tak zvaná Čtyřkoalice, seskupení středopravicových stran, vzniklé jako protiváha tehdejší spolupráci ODS s ČSSD po volbách roku 1998 pomocí tak zvané opoziční smlouvy. Toto seskupení dokázalo uspět ve volbách do Senátu v roce 1998 a ještě výrazněji v roce 2000. Před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2002 se však koalice rozpadla díky tehdejší aféře s financováním dalšího člena koalice – ODA.

Protože tmelem vznikající trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 je politika „Antibabiš“, tj. pokus lídrů malých stran o vyšachování předpokládaného vítěze voleb hnutí ANO tím, že nebude mít koaličního partnera na vytvoření vlády, je případný odchod Babiše z politiky (pokud nebude moci sestavit vládu) současně zatěžkávací zkouškou pro onu trojkoalici. Už jednou se lidovci ještě v časech Miroslava Kalouska rozhodli vystoupit z řady a nabídli spolupráci ČSSD s Jiřím Paroubkem po volbách v roce 2006. Po tak zvaném volebním patu byl Kalousek ochoten uzavřít s ČSSD koalici s podporou KSČM (tj. stejný typ menšinové koalice, která je dnes u moci s podporou KSČM).

TOP 09 tak má nejen problém s Kalouskem (který oznámil konec ve vrcholové politice), ale i program, který je v řadě bodů přímo v rozporu s ODS a lidovci. Je to zejména program tolerance k migraci, který podpořili europoslanci za TOP 09 v europarlamentu. Pro koalici, v nichž jedna strana podporuje ilegální migraci do EU, lze těžko hlasovat i kdyby se ODS a lidovci zaručovali, že žádné „kvóty“ nepodpoří. Řada pravicových voličů tak může hledat alternativu a utéci ke straně, která programové nesourodosti trojkoalice využije ve svůj prospěch. Radovat by se tak mohla zejména Trikolóra Václava Klause juniora.

Je tedy možné očekávat, že se synergický, tj. spojující efekt, voličské podpory pro trojkoalici ne zcela zdaří. Odpadlíci od koaličních stran (ODS, topky i lidovců) by tak mohli oslabit volební výsledek trojkoalice a ta by mohla být dokonce ráda za překonání 15% uzavírací klausule. Prospět by to mohlo právě Trikolóře, která by naopak mohla překonat 5% uzavírací klauzuli pro jednu stranu.

Domnívám se proto, že pokus o trojkoalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL nevydrží zátěž programové nesourodosti i chybějících přirozených lídrů. Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová ani Marian Jurečka lídry nejsou. Vyjádření Pekarové Adamové jsou pro mě osobně nepřijatelná, zejména když obviňuje vládu za lidské oběti současné covidové pandemie. Jurečka se zase rád vládě podbízí a ODS nemá lídra formátu Václava Klause staršího či Mirka Topolánka, který by dokázal oslovit voliče ze všech skupin. Je to dnes spíše reprezentant politiky, pro kterou se vžil název „pravda a láska“. Pro takový politický slepenec hlasovat nemohu a nebudu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 910 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
politicon.cz
74 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.