odskdutopkoalice
12.9.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Koalborace

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVALetošní volby jsou specifické tím, že několik stávajících parlamentních stran kandiduje v koalicích. A to pro řadu voličů představuje problém.

Ve veřejné diskusi občas zaznívá, že koalice jsou podvodem na voliče. Nemyslím si to. Je to institut předpokládaný zákonem a projev celkem přirozeného sdružování stran s podobným programem v pluralitní společnosti. To ovšem platí za normálních podmínek.

Smysl letošních koalic je ale jiný: vznikly s cílem získat převahu nad momentálním hegemonem, hnutím ANO. A předvolební kampaň názorně ukazuje, že vznikly značně neústrojně. Spojení ODS a KDU-ČSL by jistě mělo logiku, protože tyto strany nestojí od sebe nijak daleko, ale proč si na krk uvázaly TOP09?

Stejně tak by asi dávalo smysl spojení TOP09 a STANu, které ostatně známe už z minulosti. Představitelé koalice PirSTAN se ale při jejím konstruování soustředili na to “co máme společného” (a jistě, v současné moderní rétorice vždycky najdete něco společného, všichni chtějí dobré školy a čistý vzduch), zatímco jaksi přehlédli, že by se měli zamyslet zejména nad vzájemnými odlišnostmi.

Volič tak stojí před nepříjemným dilematem. Svým hlasem pro určitou stranu nevyhnutelně pomůže do sněmovny i straně úplně jiné.

Pominu nyní ty, kteří se spojením své preferované strany do koalice nemají problém, protože takových příliš mnoho nepotkávám. Jinak má občan v zásadě jen jednu možnost, jak výběr trochu modifikovat, a to kroužkovat na volebním lístku výhradně kandidáty své strany. Jenomže to na věci nic nemění. Volíte ODS a posíláte do sněmovny lidi, kteří se těší na euro jako na nějakou spásu a úplně ignorují jeho negativa.

Volíte KDU-ČSL a díky vašemu hlasu zasednou ve sněmovně lidé, kteří budou zvedat ruce pro zákony zásadně rozporné s vaším svědomím. Volíte nějakého rozumného starostu z okolí a ve sněmovně bude díky tomu sedět nepředvídatelný Pirát.

Nemá cenu si nalhávat něco jiného.

Ale když s tím volič není srozuměn, zbývá už jenom jediná varianta: tuhle hru hrát odmítne.

Strany ho koalicemi nutí, aby hlasoval proti něčemu.

Co má ale dělat, když chce hlasovat především PRO něco?

Letošní koalice nejsou ničím jiným než kupčením. Je to prodávání zásad za křesla ve sněmovně, prodávání idejí za moc. Vlastně, nikoliv za moc, ale za vidinu moci.

Tím hůř.

 

  • Monika Čírtková, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 605 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
116 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)