USARMYTRUMP
25.12.2018
Kategorie: Politika

Klišé o nevypočitatelnosti Trumpa je další fake news

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zbyněk Petráček napsal glosu o stažení amerických vojsk ze Sýrie ve smyslu pokračování politiky Trumpa ve stahování amerických vojsk ze zahraničí, které započal Obama. Rozdíly však jsou velmi očividné.

Závěr Petráčkovy poznámky je v tom, že americký prezident Donald Trump „přehlíží zájmy spojenců USA“. Obávám se, že zejména evropští spojenci USA na čele s Francií a Velkou Británií jako jaderných mocností, pod praporem korektní politiky přehlížejí zájmy USA.

Za významné považuji následující citát z Petráčkovy poznámky:

Trumpovi lze vyčítat nevypočitatelnost v lecčems. Ale ne v tom, že stahuje armádu z válek na Středním východě. Vyčítat lze spíše to, že Trump se rozhoduje sám, bez ohledu na svůj tým i na spojence (zná vůbec význam toho slova?), prostě má klapky na očích. Zřejmě tady lze hledat i důvody odchodu ministra Mattise.

I Petráček tak chápe, že Trumpova politika zdaleka není tak „nevypočitatelná“, jak o ní s oblibou hovoří představitelé EU. Ovšem napadání Trumpa proto, že nezná význam slova „spojenec“, je další velmi časté klišé korektních politiků EU o americkém prezidentovi.

Vraťme se proto do předvolebních Spojených států roku 2016. Kandidát na prezidenta Trump tvrdě kritizoval politiku Demokratické strany a Baracka Obamy, co se Blízkého a Středního Východu týče. Tehdy vrcholila moc tak zvaného Islámského státu a Obama mnohokrát sliboval, že IS porazí. Trump naopak kladl důraz na rychlou a účinnou vojenskou operaci proti IS a poté stažení amerických vojáků ze Sýrie. Vzestup IS zcela jistě souvisí s tím, jak USA pod Obamou stáhly své jednotky z Iráku a pak jen přihlížely vzestupu IS nejprve v Iráku, později v Sýrii. USA pod Obamou bojovaly proti IS neúčinně. Nebylo možné proti IS zasáhnout i proto, že se pak v americkém liberálním tisku nejvíce hovořilo o civilních obětech útoku proti IS. Zničit infrastrukturu IS tak de facto nebylo možné.

Jakmile do syrského konfliktu zasáhlo plnou silou Rusko, ukázalo se, že strategie kobercových náletů na místa pod nadvládou vzbouřenců proti syrské vládě bez ohledu na civilní oběti, přinesla rychlý výsledek. Stejná metoda tvrdého bombardování IS americkými vojsky po nástupu Trumpa do úřadu v součinnosti s iráckou armádou přivodila i rychlou vojenskou porážku IS jak v Iráku, tak na východě Sýrie. Samozřejmě, porážka IS neznamená, že přestanou teroristické útoky jednotlivců pod vlajkou IS.

Stažení amerických vojsk ze Sýrie je v zásadě politické gesto, které nemění geopolitickou mapu Sýrie. V syrské válce se angažují dva státy této oblasti, Turecko a Írán. Turecko má zájem na konci teroristických jednotek ze Strany kurdských pracujících, které operují proti Turecku. Írán chce svou podporou syrského režimu dosáhnout dalšího strategického cíle, umístit trvale své jednotky v blízkosti Izraele, k jehož zničení systematicky vyzývá. Turecko a USA, spojenci v NATO, budou zcela jistě pracovat na hladkém průběhu stažení amerických vojsk tak, aby nevzniklo mocenské vakuum. Spojené státy navíc disponují stále dostatečnými prostředky k tomu, aby mohly leteckými údery v Sýrii bránit své zájmy. Mohou k tomu využít své jednotky v Iráku a letadlové lodě.

Co se stažení amerických vojáku z Afghánistánu týče, tato v současnosti nejdéle trvající válka, v níž jsou zapojeny USA, nevede k cílům, které si USA při útoku na Afghánistán za prezidenta George Bushe stanovily. Taliban v podstatě ovládá velkou část Afghánistánu a ústřední vláda v Kábulu stojí a padá s přítomností amerických jednotek. Redukce amerických jednotek v Afghánistánu nemusí nutně znamenat pád kábulského režimu. Ten by nastal až po případném úplném odchodu západních spojenců z Afghánistánu.

Na rozdíl od Petráčka proto nevidím situaci v oblasti Blízkého a Středního východu tak fatálně pro zájmy Západu, resp. USA. Kromě toho si dovolím poznamenat i to, že Obamova politika stahování vojsk z Iráku nebyla Francií či Velkou Británií kritizována jako krok proti zájmům evropských spojenců v NATO. Naopak byla plně podporována a to i tehdy, když bylo jasné, že v Iráku tím vznikne významný prostor pro vzestup radikálního islamismu.

Donald Trump svým rozhodnutím o stažení amerických vojsk ze Sýrie možná překvapil pár komentátorů a západoevropských politiků. Osobně jsem zvědav, zda rétorika liberálních médií bude pokračovat v tom, že Trump je „válečný dobrodruh“. Kritika Demokratické strany Trumpova rozhodnutí zatím vypadá tak, že toto rozhodnutí překvapilo i politiky Demokratů. Trumpova politika se mi jeví naopak jako velmi konsistentní s tím, co říkal v předvolební kampani. Právě proto zřejmě nedávné volby v polovině jeho mandátu Republikánská strana zdaleka neprohrála tak, jak si liberální média přála. Republikáni udrželi Senát a zabránili tím pokusům Demokratů odvolat Trumpa z funkce prostřednictvím impeachmentu. Trump ukazuje, že vrací USA do role vůdce svobodného světa navzdory údajnému „nepochopení“ Francie či Velké Británie. Jde o to, zda právě současná politika těchto evropských velmocí není v zásadě chybná, když nereaguje na skutečné hrozby pro EU, jakou je rozkol ve věci ilegální migrace.

barton
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 134 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.