LESPOZAR
7.8.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Klima a jeho inženýři

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

vaclav-husak53659552_0„Hóóří, hóóří !!!“ – v tomto případě však nikoli „má panenko“, ale „Země má líbezná“.

Obrovská lesní území kolem dokola naší planety – od Kalifornie přes Austrálii, Sibiř, Turecko, Řecko, Chorvatsko až po Španělsko jsou v plamenech a do ovzduší se tak při hoření uvolňují statisíce tun oxidu uhličitého, desetitisíce tun sazí a při požárech budov bohužel i tuny mnoha dalších zplodin hoření, často jedovatých.

Tato ekologická katastrofa obrovského rozsahu může mít, a s vysokou pravděpodobností i bude, podstatný vliv na celoplanetární klima. Může nastat děj podobný takzvané „sopečné zimě“, v tomto případě „zimě požární“, kdy se v důsledku sopečného výbuchu nebo rozsáhlých požárů dostane do vysokých vrstev zemské atmosféry takové množství mikročástic, že do určité míry omezí průnik slunečních paprsků na povrch Země.

Takže bude zima, bude mráz? To dnes samozřejmě nikdo neví, dokonce ani slavní „klimatičtí inženýři“, kteří ale jinak docela přesně vědí, že za dvacet let vzroste průměrná teplota na Zemi o dva stupně Celsia.

Představte si, že by ke stejně rozsáhlým požárům s podobnými možnými důsledky došlo za dvacet let, když už by byly do boje s kysličníkem uhličitým nesmyslně nainvestovány bilióny euro! A za pár týdnů, nebo měsíců, bychom na tom byli z hlediska „klimahujerů“ možná hůře, než jsme dnes.

Lidstvo se chová tak, jako by nebylo k dispozici poměrně dost historických informací o tom, co už se kdysi stalo, a co se menší či větší pravděpodobností stane znovu. A tak se klidně staví v záplavových oblastech, čeká se na obrovská zemětřesení například v San Franciscu a Turecku, na několik miliónů mrtvých při opětovném výbuchu Vesuvu a supervulkánu v Yellowstonu. Hrozí nám relativně časově již nepříliš vzdálená exploze obrovské islandské sopky Katla a velká sluneční bouře, která by nás zničením veškeré elektrotechniky a elektroniky s vysokou pravděpodobností vrátila do energetického středověku.

Přemýšlejme nad tím, jak co nejpřirozenějším a nejefektivnějším způsobem veškeré přírodní síly využívat ke svému prospěchu. Kde to nejde, musíme se okolnostem a změnám přizpůsobovat, případně provádět preventivní opatření. Ale na ovlivnění celoplanetárních procesů nemají klimatičtí inženýři žádnou šanci, protože ve skutečnosti jsme jen smítko na povrchu planety Země.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 938 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)