klausokamura
8.7.2020
Kategorie: Politika

Klaus ml. versus Okamura

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Trikolora vedená Václavem Klausem ml. může přinést svěží vítr do naší politické scény. Její ambice jsou vcelku jasné. Míří na voliče SPD, ODS a částečně i ANO. Stranický program je relativně nedlouhý, obsahuje logické myšlenky a přímočaře směřuje k návratu k normálnímu světu. Aspoň tak je v něm napsáno. Lídr strany je aktivním a zároveň nejviditelnějším politikem toho mála, co zbylo na pravici. Ostatní představitelé vybraní za souputníky VKml jsou často zatím v jakémsi oparu, případně jsou tak trochu nečitelní. A to i pro samotné členy strany.

Trikolora zatím nemá potřebu mít masivní členskou základnu. Je jednodušší ,,ukočírovat‘‘ určitý počet členů a sympatizantů, než se pohybovat v čistě demokratickém prostředí. Podobnou cestou se kdysi vydali dnes již neexistující Realisté, kteří si na dobu jednoho volebního období zakonzervovali složení svého vedení. I přes vynikajícího mentora Petra Robejška, jehož přehled a schopnost pojmenovávat realitu pravým jménem je fascinující, toto uskupení propadlo již před parlamentními volbami a ani člen úzkého vedení zbrojař Hynek i přes zodpovědný přístup ke klání o prezidentský post neuspěl. Trikolora má podobnou strategii, kdy členská základna není nijak široká a její aktivita je doposud spíše podobná sportovním klubům. Což v počátku není ničemu na škodu, pokud by však existovalo lepší spojení s vedením strany. To si však na první pohled hraje především na svém pískovišti a ovlivnit dění v něm je víceméně zespoda nemožné. Ostatně na tom Realisté také skončili.

Poslední dobou hýbe hladinou politické situace několik témat. Jedním z nich je spor mezi Václavem Klausem ml. a Tomio Okamurou z SPD. Je třeba si přiznat, že tito dva relativné absolutičtí vládci svých stran budou těžko spolupracovat. Okamura sice stojí též na pravé straně, nicméně je to tak trochu politický byznysmen. Pokud bychom hledali v SPD skutečně seriózní ochránce zájmů České republiky, pak by to byli spíše europoslanci David a Blaško zasedající v Evropském parlamentu, Kobza a Kája Maříková sedící v Parlamentu ČR. Okamura má sice plná ústa řečí, ale riziko, že půjde za osobním prospěchem, je příliš velké. Navíc po sporech ve straně odešlo pár lidí, kteří se prostě nenechali Okamurou ovládat. V Trikoloře se kolem Václava Klause ml. utvořila skupina schopných lidí. Někteří jsou jimi pro své znalosti a specializaci, jiní jsou schopní kvůli kariéře udělat cokoliv. Rozlišit je může být pro příliš zaměstnaného lídra někdy nemožné, to vše při zachování úcty k zakladateli strany. Nicméně čas ukáže, podaří li se oddělit zrno od plev a nebude li to stát stranu hlasy mnoha voličů.

Nadšení části členů, kteří byli od počátku u zrodu strany, pomalu opadává. Důvodů je více a nemá cenu se všemi zabývat. Někdy za to mohou přehnané ambice, jindy falešný pocit důležitosti, neznalost práce na politické scéně. Možná zklamání z uvědomění si vlastní bezmocnosti cokoliv ovlivnit. Takže je možná čas si uvědomit, je li vše přesně tak, jak si vedení představuje a není li potlesk při občasných setkáních pouze falešnou hudbou. V mnoha směrech skutečně Trikolora přináší možnost vrátit se k logickému myšlení a zastavit nesmyslný vývoj podřizující se záměrům elit Evropské unie. Rétorika Václava Klause ml. je jasná, srozumitelná a vzbuzuje vztek u jeho politických rivalů už jen tím, jak je přímočará. Bohužel chybí ochota naslouchat jistým náznakům varování, kterými je lehké bručení uvnitř vlastní základny. V poslední době se jedná především výroku předsedy Trikolory o nepodpoře referenda o vystoupení ČR z Evropské unie. Autor tohoto článku vznesl dotaz na toto téma na setkání členů a příznivců Trikolory s Václavem Klausem ml. Zněl takto: Opravdu Trikolora nestojí o odchod České republiky? Nemělo by se spíše říct, že Trikolora doufá v odchod ČR z Evropské unie v horizontu určitého počtu let s tím, že je třeba zahájit přípravu k tomuto kroku například v oblasti změny orientace hospodářství, přijímání zákonů a nasměrování ekonomiky do jiné sféry, než ve které se nachází EU?

Odpověď Václava Klause ml. přinášíme níže:

K vaší otázce. Upřímně, teď odejít z EU bez Polska, bez Maďarska a čelit neskutečné pomstě unie, to není nic, co by bylo v zájmu občanů České republiky. Máme podniky, kde jde 90 procent často na export do evropských zemí, takže opuštění EU teď prostě není realistický krok. Realistické není se tady hádat, kdo je větší vlastenec a kdo se víc vyjádří proti Evropské unii, ale hájit naše zájmy.

Teď se chystá „New generation EU“, převzetí dluhů, společné evropské daně – a my musíme vyvinout všechny pronárodní síly a aktivitu, aby to vláda neakceptovala. Chystá se „Green deal“ a musíme to odmítnout. A přestat přijímat evropské směrnice, které náš parlament schvaluje často bez rozpravy… a začít posilovat naši svrchovanost a kupříkladu přijmout zákon o nadřazenosti našich zákonů. Zkrátka vyvolat emoce touto cestou, ale snažit se zítra odejít… Chápu, že si to někdo přeje, když vidí paní Merkelovou, Leyenovou a další, jsem poslední, kdo by se chtěl nechat těmito lidmi řídit, ale skutečně teď na to síla není. To je podobné, jako bychom chtěli v roce 1941 odejít z Protektorátu. Když už, tak v roce 1944 na podzim.

Další dotaz se týkal toho, je li vhodné se tedy distancovat od možného odchodu z EU a nebylo by daleko vhodnější politické PR zaměřené na skutečnou přípravu země na odchod z EU, hledání partnerů ochotných jít stejnou cestou ve Visegrádské čtyřce a snaze vrátit České republice co největší samostatnost a nezávislost především v potravinové a hospodářské oblasti. Bylo i zmíněno předsednictví Německa v EU a vyhrožování týkající se vnucování migrantů. Odpovědí na to bylo mávnutí rukou, že předsednictví Německa trvá teprve týden. Přestože lze říct, že Václav Klaus ml. uvažuje naprosto logicky a má pravdu v tom, že opustit EU bez přípravy nelze, je třeba si uvědomit, že tento krok bude stále těžší a nemožnější. Zvláště, když Trikolora stojí proti přesile v podobě pseudopravicových ODS, STAN, levicově stále více vystupující Top09 s exhibicionistou Kalouskem, extrémistickými Piráty, pro které je EU živnou půdou i sponzorem a momentálně i SPD, která by měla být spíše spojencem. Vládní strany a komunisty vynechejme. ANO je natolik nečitelné a přeskakující, že ji někam zařadit jen tak nelze. Vzdát se však možnosti být vyhraněným a více čitelným, nezařazeným k ostatním, je možná chyba. To ale ukážou až nejbližší parlamentní volby. Doufejme, že Trikolora zaujme co nejvíce voličů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 333,00 Kč
Vybráno 38.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 026 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,63 out of 5)
Loading...
politicon.cz
124 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.