Dubcek_vita_Brezneva_68
31.8.2020
Kategorie: Historie

Když vůdce morálně selhal. Dubček propásl možnost odejít včas

Sdílejte článek:

SM

Srpnové události roku 1968 nepřestávají být vděčným tématem současných publicistů, historiků, politologů a dalších pracovníků. Do středu pozornosti se rovněž dostává tehdejší první tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček, kontroverzní postava, který se snažil socialismus ,,polidštit”. Jeho se úsilí nakonec nezdařilo, protože to ani nebylo systémově možné. Dubček však propásl možnost odejít se vztyčenou hlavou, i když mohl.

O Alexandrovi Dubčekovi už toho bylo mnoho řečeno i napsáno. Jeho hodnocení bude vždy nejednoznačné, protože úhlů pohledu, jak jeho činnost posuzovat, existuje taktéž mnoho. Když však šlo opravdu do tuhého (po invazi vojsk Varšavské pětky), tak jako rozhodný lídr nepůsobil, jeden z hlavních iniciátorů reforem socialismu se naopak nervově zhroutil a později plakal do rozhlasu. Přitom do něho lidé vkládali velké naděje, protože byl nejvýraznější tváří reformníhího procesu, který byl násilně přerván vojenskou silou zvenčí.

Dubčekovi nemůžeme mít jistě za zlé, jak se choval v Moskvě, kam byl internován společně s dalšími představiteli ,,Pražského jara”. Tam měli politikové velmi malý manévrovací prostor, jak dosáhnout na Brežněvovi a dalších významnějších ústupků a udržet reformní proces ,,naživu”. Nicméně v roce 1969 s přijetím tzv. pendrekového zákona Dubček, kterému českoslovenští občané důvěřovali, že se alespoň podaří z reforem zachovat něco, nepochybně nezvládl svou roli a selhal.

Pendrekový zákon udělal symbolickou tečku za reformním procesem a Dubček, jenž zastával tehdy funkci předsedy Federálního shromáždění, nakonec kontroverzní zákon podepsal. Později ve svých pamětech napsal, že to udělal z titulu své funkce či profesionální cti, nicméně již zapomněl dodat, že ho nikdo k tomu nenutil.

Dubček, pokud si chtěl v roce 1969 zachovat tvář a podívat se lidem, kteří mu věřili, do tváře, mohl demonstrativně odmítnout zákon podepsat a odstoupit ze své funkce. Občané by to jistě vnímali jako akt veřejného protestu proti jasně šikanóznímu zákonu a postupující normalizaci. Jenže toho nebyl Dubček, toho času již bývalý první tajemník ÚV KSČ, schopen a zákon podepsal. To se mu ostatně v roce 1989, když toužil po tom stát se prezidentem jako ,,satisfakci” za zadušené ,,Pražské jaro”, vrátilo jako bumerang.

Umění je totiž odejít včas a tehdy, kdy už veřejný činitel nemůže prosadit svou politickou koncepci. Když už neexistuje dostatečný manévrovací k tomu, aby zmíněná koncepce byla uvedena v život, což byl případ i Dubčeka. Ten v roce 1969 mohl veřejně vzkázat nastupující normalizační moci, že s jejími opatřeními, jejichž součástí byl i pendrekový zákon, důrazně nesouhlasí. Nestalo se tak a Dubček, symbol reforem a demokratizačního proudu v roce 1968, o rok později v tomto směru morálně selhal.

  • securitymagazin.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 807 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
politicon.cz
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.