marx
27.1.2018
Kategorie: Historie

Když už ani král neskrývá svou nahotu

Loading...
Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ

Ne, že bych bulvárnímu zpravodajství přikládal nějakou závažnější hodnotu, ale na druhou stranu dlužno říci, že jestliže tzv. seriózní média bez uzardění produkují propagandu a fake news, tak pravidlem se stává, že zprávu, která se nejprve objeví na „dezinformačních“ portálech, nakonec za čtyři dny přeberou i ty tzv. seriózní. Člověk nakonec musí číst opravdu všechno, aby si z dílčích informací nakonec sám mohl poskládat nějakou mozaiku tvořící jeho vlastní názor.

Tak kupříkladu Blesk informoval v minulých dnech o tom, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker bude v květnu v Německu slavnostně zahajovat obří výstavu o Marxově životě a díle „Karl Marx 1818–1883. Život. Dílo. Doba.“ (Německý zdroj zde.)

Výstava k dvoustému výročí narození tohoto revolucionáře a autora velmi diskutabilních děl, která velmi neblahým způsobem ovlivnila v určitém období více jak polovinu světa, z toho přinejmenším sovětské Rusko na 80 let a jeho východní satelity na 40 let, o Číně a jiných asijských, jihoamerických a afrických státech nemluvě, a které v úhrnu přinesla více obětí, než celá druhá světová válka, má být zahájena v západoněmeckém Trevíru (Trier), kde se narodil.

Zároveň s výstavou má být odhalena i pamětní bronzová socha Karl Marxe (včetně podstavce 5,5 m vysoká, dar soudruhů z Čínské lidové republiky). Výstava má též dokumentovat jeho intelektuální a politický vývoj a jeho stěžejní díla Komunistický manifest a trojsvazkový Kapitál. (Výstavy mají být dokonce tři: Velká státní výstava o životě Karl Marxe, stálá výstava v rodném domě Karl Marxe a zvláštní výstava v Museum am Dom.)

Zemský ministr kultury Konrad Wolf vyjádřil k výstavě, která potrvá až do podzimu, kladný postoj a věří, že výstava poslouží k posílení významu nejen Marxova rodného Trevíru (kde ovšem žil pouhých prvních 17 let svého života), ale i celé spolkové země Porýní-Falcko.

Ovšem ta výstava (když už ji chtějí vůbec pořádat) by se raději měla jmenovat: „Karl Marx 1818–1883. Inspirace pro zločiny proti lidskosti.“, jak přesně glosuje paní Šichtařová.

Ne prvním paradoxem doby je to, že někdejší předseda lucemburské Křesťansko-sociální lidové strany, která se vydává za středopravicovou (asi jako u nás Lidovci, TOPka nebo ODS), nynější předseda Evropské komise, se bude účastnit trachtace na počest levicového revolučního extremisty. Ostatně nám tím jasně ukazuje, jaké je jeho ideové ukotvení.

Druhým paradoxem je to, že zmíněnou sochu věnuje městu Čína, které z jedné strany nadále vládne komunistická strana, ovšem na druhé straně provozuje poměrně tvrdý takzvaně dickensovský „divoký“ kapitalismus, který na evropském území panoval někdy v 19. století a zrovna jej Marx velmi tvrdě kritizoval.

Po Marxovi byl pojmenován i „filosoficky-ideologický“ směr marxismus (a v sovětském Rusku vylepšený ještě o leninské principy), který dlouhá léta ovlivňoval nejen ekonomii, ale hlavně sociologii. Jako směry na něj navazující dnes identifikujeme takzvaný postmarxismus, či pod novějším označením, neomarxismus (mající zdroj v takzvané Frankfurtské škole).

Samozřejmě, že zejména v zemích, které prošly svoji zkušeností s praktickou aplikací marxismu-leninismu, je celá tato doba vnímána velmi kriticky, zejména pro vyvolávání třídního boje, revoluční apelativ, represivní podstatu, totalitarismus, nárokování si jakési teoretické „vědeckosti marxismu“, jeho útočení na klasické náboženství a pro antisemitismus (ačkoliv právě řada vrcholných realizátorů Marxova odkazu sama měla židovské kořeny).

Nám, kteří jsme si okusili Marxovo učení na vlastní kůži, zbývá spíše hořkost na jazyku z toho, že jsme před necelými 30 lety vykopli (a nepříliš dokonale) marxismus zpět na východ, odkud nám byl implementován a vnucen, a on se nám prostřednictvím evropských struktur v podobě neomarxismu vrací zpět ze Západu. A jeho nositeli a duchovními dědici jsou právě takové exempláře, jako je Jean-Claude Juncker a jemu podobní Marxovi pohrobci, kteří dnes Evropskou unii vedou.

Těm, kteří ten režim nepamatují, jen připomínám, že my jsme tehdy měli zadrátované hranice, aby z toho báječného režimu našinec nemohl utéci. A kdo se o to pokusil, nezřídka skončil na elektrickém ohradníku, nebo s dávkou ze samopalu v zádech. Ostatně to bylo první starostí komunistického režimu: jednak odzbrojení civilních občanů a za druhé rychlé a efektivní ovládnutí mocenských složek včetně policie a armády.

A pokud se stále ještě nemůžete zorientovat, pak jen připomínám, že Evropská unie vyvíjí silný tlak právě na odzbrojení civilních občanů a nejraději by si zřídila (i za souhlasu zdejších domácích eurohujerů) vlastní armádu, patrně proto, aby mohla opět zavádět tvrdou rukou pořádek ve své Říši. Naštěstí tuto armádu ještě nemá a doufám, ani mít nebude.

Protože v podstatě neexistuje cesta, jak politicky směřování EU zvrátit a dát jí původní význam a rámec, do kterého jsme důvěřivě vstupovali, pak se stále více zdá, (abychom nemuseli emigrovat individuálně, pokud je dnes ještě vůbec kam emigrovat), že nejsnazším řešením bude tento bruselský neomarxistický spolek opustit en bloc.

O Czexitu přestat přemýšlet jako o nějakém teoretickém experimentu, ale naopak začít o něm rychle přemýšlet jako o nezbytné záchranné brzdě, protože se svou zkušeností velmi dobře cítíme, že se řítíme nazpět do režimu inspirovaného právě tím Karl Marxem, jen možná v novějším, modernějším kabátku, o to však záludnějším a nebezpečnějším.

Pryč z toho vypráskaného spolku, dokud to jde!!!

ZAVLADSKY
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 40 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.