2009623-pirati
19.2.2020
Kategorie: Politika

Když se levá ruka tluče do levé nohy

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

O tom že Piráti jsou jen obyčejní aktivní levičáci v maškarním kostýmu kapitána Hooka, ví každý. A také je postihla pohroma, která levičáky tu a tam postihuje. Někdo jim splnil to, po čem volali. A rázem mají problém zvaný Airbnb.

Pirátská strana vznikla původně v r. 2006 ve Švédsku jako reakce na omezování občanských svobod v zájmu skupin hájících autorské právo. Tedy zkráceně, chtěli zadarmo nakládat s něčím duševním vlastnictvím bez ohledu na to, kdo ho vytvořil. Od té doby se toto politické hnutí rozšířilo do desítek zemí. Jejich vize je ve zkratce jednoduchá: občanská svoboda využívat veřejně dostupné zdroje je nad zákony chránících jejich majitele. Proklatý Airbnb.

Mít plnou hubu keců o tom co a jak dělat a pak dostat příležitost to udělat, tak tohle neštěstí už zažila celá řada levičáků. Komunisty obecně počínaje, přes Venezuelu, až třeba po důchodovou reformu ČSSD. A pak byli ztraceni jak sirotci v lunaparku. Pojďme se podívat na ty veletoče, skrze které se Piráti prokousali až do sněmovny, senátu a na post primátora Prahy. V červenci 2017, tedy před jejich prvním volebním úspěchem, strana ve svém věstníku popisuje:

Současný tržní systém je značně monopolizován, ač se nám mnohá média i ekonomové snaží nastínit opak. Pirátská strana má důvěru ve svobodný trh, který se na rozdíl od politických intervencí osvědčil a motivuje k tvorbě hmotných statků. Proto budeme otevírat prostor pro komunitní projekty…Stát by měl poctivé podnikání co nejvíce usnadnit. Vodítkem při stanovení pravidel hospodářské soutěže by měl být ideál dokonalé konkurence. Připravíme Česko na… nástup sdílené ekonomiky a rozvoj drobného podnikání. Chceme připravit Česko na nástup nové, sdílené ekonomiky… Každý si bude moci na sdílení svých věcí skrze on-line platformy jednoduše přivydělat bez toho, aby byl považován za podnikatele.(zkráceno)

Čtyři měsíce před tím požadovali Piráti po státu a Praze, aby se nastavila jasná pravidla pro sdílenou ekonomiku:

Pražští Piráti žádají po vedení Prahy vytvořit vizi, jak by měla fungovat a být regulována takzvaná sdílená ekonomika. Rovněž má apelovat na vládu, aby změnila v této oblasti legislativu. Novinářům to ve středu řekli předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek a zastupitel Mikuláš Ferjenčík. „Nacházíme se v situaci, kdy se mění paradigma průmyslu,” řekl Michálek. „Praha se snaží zbuzerovat digitální služby zástupnými důvody. Praha by měla přizpůsobit zastaralé zákony a předpisy realitě, ne naopak,” řekl.

Rok předtím se Piráti takto hezky zastali smažek okupujících plicní kliniku v jejímž okolí si lidé stěžovali na nepořádek, hluk a útoky anarchistů:

Vlastnictví ale není samoúčelné. Smyslem státního vlastnictví je využívat majetek ku prospěchu občanů, což se v případě Kliniky ze strany státu neděje. Proto nesouhlasíme s hrozící represí proti komunitě, která opuštěné a chátrající Klinice vdechla nový život a využívá ji pro kulturní a společenské aktivity. Zde se v obrazové galerii podívejme, jak ona komunita krásně vdechla budově nový život. (jen pro silné povahy)

A pak se stal zázrak. Piráti dostali možnost své vize uvést do praxe. Jako první přišel na řadu boj proti sdílenému bydlení. Piráti ve svém návrhu požadovali, aby se byty takto nabízeného ubytování musely ze zákona překolaudovat na hotelové prostory, což bylo ostatními zamítnuto jako hovadina se vším všudy. Přišli tedy s myšlenkou, aby ubytování bylo možno jen se souhlasem všech nájemníků v domě a platil městu poplatky by měl sám Airbnb, což je už jiné kafe než předešlé: Praha se snaží buzerovat digitální služby zástupnými důvody, ač to pochází od stejného Michálka jen s odstupem jednoho roku. Proklatý Airbnb.

Všimněte si, že je to v období před komunálními volbami 2018. Volby v Praze vyhráli a dostali možnost tento letitý problém a svůj volební tahák realizovat. A jak ho primátor Hřib realizuje? Jde podpořit nezákonnou akci v cizím bytě! A když je konfrontován, tak tvrdí, že šel jen náhodou okolo a jukl dovnitř. Výmluvy jak z techno akce, když ho policie chytí se smotkem marijánky zašitým v lemu ponča.

Takže prosím pěkně tři roky poté, kdy tržní systém nesmí být monopolizován a “každý si bude moci na sdílení svých věcí skrze on-line platformy jednoduše přivydělat bez toho, aby byl považován za podnikatele” v boji proti korporátním ziskům, zde máme “problémem je podle Hřiba i finanční stránka věci. Město dostane z krátkodobého ubytování podle něj drobné…” oproti hotelům patřícím velkým korporacím. A z rok a půl staré výzvy zastupitelům Prahy aby to už konečně řešili tu máme ze strany vedení Prahy neřešitelný problém.

Takže takhle: nějací aktivisté proti sdílenému ubytování se nasomrují k někomu do bytu a tam za zavřenými dveřmi komunitně polohlasem odsuzují praktiky Airbnb, asi aby je slyšelo co nejvíce lidí. Protože pronajmout si sál a svolat tam k debatě o problému širokou veřejnost by asi nefungovalo vzhledem k tomu, že je to palčivý problém trápící právě tu širokou veřejnost. Jako za starých časů. Pozérství, velkohubá prohlášení a vyhýbání se konstruktivní diskuzi s řadou nepříjemných faktů. Jako jsou třeba ty, že ona činnost není pronájmem prostor, nýbrž poskytnutí ubytování a jako taková už zákonem regulovaná je. Např. zákonem o daních z pronájmu a místních poplatcích. A navíc novelou zákona ministerstva financí, která vstoupila v platnost 1.1.2020. Anebo tím faktem, že ani po třech letech od propagace to Piráti neumí sami řešit a to ani z postu rady hlavního města Prahy. A tedy že jsou za současný stav plně odpovědní.

Kdo tedy za to konkrétně může? Tak třeba Piráti, kteří sdílené ubytování v minulosti halasně podporovali. Potom voliči, kteří je volili. Pak znova Piráti, kteří to zpětně neumí řešit a místo toho se uchylují k partizánské válce v konspiračních bytech jako ve 44. roce. A pak znova Pražané, kteří ještě před deseti lety vynaložili v zahraničí miliony na přilákání tisíců zahraničních turistů do naší metropole. To si ale nepředstavovali, že sice peníze přivezou, ale zároveň jim tam budou překážet. Ideální by bylo, kdyby se turisté ubytovali ve velkokapacitních ubytovnách někde na okraji Prahy, všechny služby by si objednávali po telefonu a u toho zkoukli pár diáků o pražských památkách. Ale úplně nejprimovější by bylo, kdyby se na Prahu mrkli doma na Youtubu a peníze poslali magistrátu rovnou převodem na účet.

A tak najednou je jim bramborák moc bramborovej a kyselo moc kyselý. A pak zase přijdou nějací levičáci a namísto vytvoření legitimního řádného podnikatelského prostředí s prostorem pro obě strany budou jen zakazovat, mastně zdaňovat a házet klacky pod nohy. Nic jiného totiž neumí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 028 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.