kremlik
28.1.2020
Kategorie: Politika

Když se hodí vidle do státní zakázky

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Aféra s dálničními známkami má velmi zajímavou dohru. O předražování státních zakázek není pochyb. Jde o velmi často používaný nástroj využívaný politiky k převedení peněz ze státního sektoru do soukromého, případně stranického. Vyplatí se to jak firmě, která se k zakázce ,,šikovně“ dostala, tak i těm, kteří ji umí ,,správně“ vyhlásit a vyhodnotit. Není ničím výjimečným, že se o zisk ,,šábnou“ jak podnikatelé, tak i jednotliví politici, kteří odvedou desátku do stranické pokladny. Vzpomeňte si na aférku Mudr. Ratha, který zmiňoval okolnosti toho, jak se rozdělují různé peníze takto získané. On sice pouze naznačil, ale v realitě jde o mnohamilionové částky mizející v nenávratnu. Jediný, kdo skutečně prodělá, je daňový poplatník, který to celé zafinancuje, ale nic za to nedostane.

Lákadlo v podobě přelévání státních peněz na soukromé účty patří k dlouhodobému tradičnímu průvodnímu jevu spojenému s vládnutím. Řada našich elitních státních představitelů si přišla k velkým majetkům, a to napříč celým politickým spektrem. Pokud bychom mohli do jedné řady postavit vedle sebe představitele různých porevolučních etap, nechyběli by v nich Kalousek, Havel, Schwarzenberg, Gross, pokračovat by šlo přes mnoho dalších a na konci této řady by nechyběl ani nynější předseda vlády. Na politiky jsou napojení kmotři a špičkoví podnikatelé. Státní peníze se však ulévají i podstatně nižších postech a korupční prostředí poskytuje nepřeberné množství možností, jak si přilepšit. Jestliže finanční úřady a hospodářská kriminálka mají za úkol pátrat po důsledcích existence šedé ekonomiky, jejím původním viníkem jsou politici, kteří potřebují generovat vlastní zisky. Korupce je jen jedním ze způsobů, jak bohatnou. Manipulovat se státními zakázkami lze mnoho způsoby, proklamovaná transparentnost je pouze politickou reklamou. Pokud si někdo myslí, že Pirátská strana je výjimečným subjektem nemajícím zájem o vedlejší příjmy, mýlí se. Stačilo pár měsíců jejich vládnutí v Praze a vyplavalo plno problémů, které jsou v rozporu slibovanou úsporností jejich opatření.

Kremlíkovo ,,zaváhání“ by jistě prošlo, kdyby se manažer IT společnosti Vondráček nepozastavil nad cenou zakázky na elektronické dálniční známky. 60 programátorů ji vytvořilo za víkend bez nároku na náhradu. Andrej Babiš vzápětí využil situace k zvýšení své karmy a Kremlíka odvolal a začal mluvit o trestním oznámení. Ze zakázky nic nikomu nevypadlo, natažené ruce zůstaly prázdné, a ještě jde o obrovskou ostudu. Babiš z toho přesto vydoluje kladné body, přestože poměrně drahé. Nicméně podnikatel upozorňující na předražení zakázky a vstoupení do ,,výhodného“ kšeftu pochvalu nedostane. Neuplynulo ani moc hodin a média vlastněná Babišem rozebírají podnikání jeho společností. Sice ušetřil 400 miliónů korun, ale v podstatě o to nikdo nestál. Pouze upozornil na praktiky, které jsou součástí působení mnoha vlád.

Dalším problémem se stal pro naše tajné služby a Policii ČR. Nový systém elektronických dálničních známek měl být další součástí tzv. Velkého bratra, tedy soustavy sledovacích zařízení umožňujících mít pod dohledem každého z nás. V zadání 60ti dobrovolným programátorům samozřejmě tato část zůstala utajena a je pravděpodobné, že BIS si tuto možnost vzít nenechá, takže program, který byl vytvořen, možná nakonec stejně skončí jinak, než bychom očekávali, případně bude potichu přepracován. A Tomáš Vondráček místo uznání narazí na bezpečnostní mašinérii a možná nikoho nepřekvapí, bude li nakonec obětován jako výstraha před dalšími podobnými aktivitami týkajícími se státních zakázek. Přeci jen hodil vidle do solidního byznysu, navíc vzbudil ostražitost i v případu jiných státních zakázek. Zároveň byla opět otevřena otázka státního špiclování vlastních občanů. Je až neskutečné, pod jakou kontrolo jsme. Kamkoliv se hneme, kdekoliv se vyskytneme, a to nemusíme dělat nic špatného, BIS a další složky to vědí. Žijeme pod lupou, o které STB jen snila.

Babiš podobné věci neodpouští. Kremlík má smůlu a jeho politická kariéra skončila. Nedokázal si pohlídat to, aby si nikdo nepovšimnul jeho, případně stranického zašvindlování. BIS svého jistě dosáhne, korekce programu bude stát peníze, z nichž se část jistě podaří umístit tam, kam měly původně směřovat. Možná se zdá, že jde o pouhou spekulaci. Nikoliv. Je to vyzkoušený systém, který umožňuje financování politiků. Kdokoliv to chce narušit, dostává se na hranu. Prací policistů a BIS není postihovat systém, ale lovit ty, kteří ho okrajově oťukávají. Velké ryby v síti neuvíznou, pouze ti, pro které je špička ledovce příliš vzdálená a snaží se jen využít různých děr v zákonech a legislativě, mimochodem často záměrně nechaných. Pan Vondráček ukázal prstem na jednu zakázku, ale podobných je mnohem více. Prohnilost a mafiánské praktiky politiků jsou proti šedé ekonomice spojené s malými podnikateli Goliášem ve srovnání se skřítkem. Bude zajímavé sledovat, co se bude dít s panem Vondráčkem dále. Ne zítra, pozítří, ale v horizontu dalších dvou let.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Richard Kovaříček 250,- Kč

Celkem za měsíc: 20 505,00 Kč
Vybráno 58.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 508 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.