sarkozy_kaddafi
20.3.2018
Kategorie: Společnost

Když se dva mají rádi …

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Francouzská policie zatkla exprezidenta Sarkozyho. Je už delší dobu vyšetřován kvůli masivnímu porušení volebního zákona. Měl přijmout od libyjské vlády několik milionů eur na kampaň.

 

Sotva jsem dopsal jeden článek, na světě je další zajímavá zpráva související s Libyí: Nicolas Sarkozy se toho času nachází ve vyšetřovací vazbě.

Francouzské zákony stanoví poměrně přísná omezení na množství peněz, které politik smí utrácet za kampaň. Sarkozy tento zákon v roce 2007 údajně porušil tím, že si z Libye nechal „darovat“ značné množství hotovosti. Libanonský obchodník  Ziad Takieddine vypověděl, že třikrát vezl do Francie kufříky nacpané pětiseteurovkami na Sarkozyho kampaň. Celkový objem peněz přijatých z Libye pak prý dosáhl až 50 milionů €.

V březnu 2011 řekl Kaddáfího syn Saif al-Islam v rozhovoru serveru Euronews, že „libyjský lid bude chtít zpátky peníze, které vydal na kampaň tohoto šaška“. To už byla situace v Libyi velmi nestabilní. O půl roku později byl jeho otec zabit povstalci.

Vojenská akce proti Libyi byla přitom iniciována Británií a Francií, nikoliv Američany, jak se dnes hodně lidí mylně domnívá.

Musím přiznat, že konspirační teorie o tom, že se prezident Sarkozy tehdy chtěl svého ex-spojence zbavit coby nepohodlného svědka, mi dává určitý smysl. Dnešní Sarkozyho nedobrovolná cesta do cely tomu zase nějaké to zrníčko přidala.

Krásný příběh, že? Diktátoři, mafie, igelitky narvané penězi, padající bomby, chaos. Podle těchto klíčových slov by jeden usuzoval na nový hollywoodský thriller odehrávající se v prašných horách nějakého Absurdistánu, kde ostřílení vousatí muži nosí kalašnikov jako kapesník. Kdopak by tipoval sladkou Francii.

No, i když… Beru zpět. Ona ta „sladkost“ je do nemalé míry otázka povedeného marketingu.

Nemáme žádný důvod mít vůči našim západním sousedům společenský mindrák, a to ani s přihlédnutím k aktuálnímu obsazení PSP ČR. Opravdu ne. Přes všechny své chyby zatím čeští politici nedestabilizovali žádný cizí stát tak, jako se to stalo s Libyí.

Bohužel si myslím, že následky té destabilizace poneseme v Evropě ještě nějakou dobu poté, co bude Nicolas Sarkozy zase z vězení venku.

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.