babispenize
15.3.2017
Kategorie: Politika

Když miliardář svěří účetnictví nezkušené paní

Sdílejte článek:

REC

Andrej Babiš: Je to chyba účetní, majetkové přiznání dělala poprvé. Jde o hrubou mzdu, nikoliv o příjmy po zdanění, jak se v něm píše. Proto vám to nevyšlo.“ O čem že nám to pan ministr financí zase mluví? Zase nějaká lapálie s financemi? 

“Já jsem peníze nikdy nepočítal,” nechal se Babiš slyšet, když poprvé vysvětloval svou aféru “Korunové dluhopisy”. Zřejmě mu je tedy počítala nějaká ta paní, co je ale moc spočítat neuměla, anebo … anebo Andrej Bureš Babiš lže. O co vlastně jde? Český rozhlas v úterý informoval, že se Babišovy příjmy podle zveřejněných „auditů“ neshodují s údaji z majetkového přiznání. Rozdíl mezi oběma zdroji se pohybuje v řádu desítek milionů. Babiš se hájí tvrzením, že audit neřešil všechny jeho příjmy, nýbrž jen největší transakce, jež měly prokázat, že v předmětném období disponoval prostředky na pořízení dluhopisů. Později uvedl, že nesrovnalost je výsledkem omylu nezkušené účetní. „Je to chyba účetní, majetkové přiznání dělala poprvé. Jde o hrubou mzdu, nikoliv o příjmy po zdanění, jak se v něm píše. Proto vám to nevyšlo,“ řekl ČRo.

Úhlavní Babišův politický červený hadr Miroslav Kalousek se pokusil vyzvat ministra k parlamentní debatě, kde by záhady kolem svých finančních toků, daňových optimalizací a nezkušených účetních mohl pánko velkomožný osobně národu vysvětlit podrobněji. Problém popsal následovně: 

10. března tohoto roku pan ministr financí zveřejnil materiál, který nazval auditem, byť samotní auditoři upozorňovali veřejnost, že to zase až takový audit není. Nicméně ten materiál je relevantní do té míry, že ho pan ministr financí zveřejnil sám, že se k němu hlásí a že pravděpodobně tedy ty informace, které nám i veřejnosti poskytl, pokládá za správné.

Ty informace jsou do značné míry alarmující. Ony nám totiž říkají, že pan ministr financí dvě firmy, které pořídil z poměrně neznámých prostředků, prodal za velmi příjemnou cenou 748 milionů své vlastní firmě, díky tomu ta firma za tuto akvizici mohla o těch 748 milionů snížit daňový základ v odpisech a dávat o to méně státnímu rozpočtu, a těchto 748 milionů ze svých zdrojů vyplatila svému vlastníku, dnes ministru financí, proto, aby měl dost peněz na to, aby si od té firmy koupil dluhopisy za neuvěřitelně vysoký a netržní úrok 6 %, tím nemusel platit daně, ale ten šestiprocentní úrok opět si jeho vlastní firma uplatňuje do daňového základu a dává o to méně státnímu rozpočtu.

Já jsem zažil ve své praxi mnoho, ale opravdu jsem ještě nikdy nezažil, aby kterýkoliv delikvent vydal veřejný dokument a řekl komukoliv, kdo se v této problematice vyzná: zde deklaruji a přiznávám své vlastní protiprávní jednání a své daňové úniky. To je skutečně obsah materiálu, který pan ministr Babiš zveřejnil 10. 3.

Může na rozpočtovém výboru pan generální ředitel Janeček odpovídat jakkoliv drze předsedovi našeho rozpočtového výboru, jeho náměstkyně odpovědná paní Schillerová může být jakkoliv drzá na místopředsedu výboru pana poslance Stanjuru, nic to nemění na tom, že před veřejností leží na stole jednoznačný, prokazatelný, právně definovatelný a několikanásobný daňový podvod současného ministra financí, a to v takovém objemu, že i kdyby pan ministr se všemi koaličními poslanci dělal, co mohl, tak to z těch živnostníků nevyždíme. Nikdy nevyždímá to, o co on sám vzájemnými obchody mezi sebou jako fyzickou osobou a Agrofertem jako právnickou osobou okradl státní rozpočet na daních.

Tolik Miroslav Kalousek k podstatě věci. Sněmovna měla projednávat kauzu dnes dopoledne, jenže ministr Babiš, který nekecá a maká, nebyl přítomen, neboť právě stříhal pásku na slavnostním otevření nové dálnice. Tak určitě, to se před voliči vyjímá o něco lépe než nesouvislé žblebtání o chuděrách účetních, co mu nedokážou ani pořádně spočítat o kolik ojebal stát a na první dobrou to zakrýt v auditovaném elaborátu.

Nevím co si Andrej myslí o občanech ČR. Nejspíše to, že to jsou absolutně nemyslící koblihy. Ještě jednou si zde vypůjčím slova Miroslava Kalouska: „Došlo k prodeji téměř bezcenného majetku vlastní firmě za nesmyslně vysokou cenu. V tento okamžik má fyzická osoba prostředky na nákup korunových dluhopisů a půjčuje vlastní firmě. Firma si poté půjčuje od vlastního majitele 1,5 miliardy korun s úrokem šest procent, který byl příliš vysoký. Zejména ten první případ, prodej téměř bezcenného majetku, je nejstarší a učebnicový příklad daňových podvodů. Učí se ho daňoví kontroloři v prvním týdnu daňového kurzu.“ Mohou koblihy toto pochopit, nebo si stále myslí, že vůdce a spasitel rovného podnikatelského prostředí je čistý a největším problémem erárního penězovodu je lízátko za pět kaček prodané bez EET v Honí Dolní?

Babišův fámulus Jaroslav Faltýnek brání svého guru jako tradičně nařčením Kalouska z netransparentnosti a korupce a označil ho za jednoho z nejhorších ministrů financí, při čemž se oháněl publikací Nadačního fondu proti korupci, jež prý prohřešky bývalého ministra financí dokumentuje. Jak jinak. Šéf si krade, ale Kalousek taky a to je horší.

Takže to tak nějak zvonku vyzerá, že nám tam nahoře kradou všichni, ale daně se musí zvyšovat a jejich výběr více zkriminalizovat, aby soudruzi vlastně měli krást z čeho. Živnostníci, podnikatelé a jejich zaměstnanci, plačte. 

Na závěr ještě pár zajímavých ohlasů k dnešními dění “o nezkušené miliardářově účetní”:

  • Některá hlasování toho prozrazují víc, než může být milé. Třeba tohle (o zařazení jednacího bodu “daňové podvody ministra financí”) ukazuje dvě možné příští koalice. Ani jedna za nic nestojí a zvláště ta Babiš plus Okamura je setsakra vypečená.
  • Paní redatórka na Radiožurnálu teď říkala že za nesrovnalosti v daňovém přiznání by Andrej Babiš mohl “dostat pokutu” (dramatická pauza) “až ve výši” (zvýšení hlasu) “padesát tisíc korun!”
  • Tak já už jsem to konečně pochopil. Andrej Babiš na ty dluhopisy samozřejmě měl. Zkuste mě teďka trochu sledovat a pochopíte to taky. On na ty dluhopisy získal peníze prodejem firem. A za co koupil ty firmy? No asi zase za peníze, které získal prodejem jiných firem. A ty zase koupil za peníze utržené prodejem ještě zase jiných firem. Chápete ne? No podstatný na tom je, že ty všecky firmy a buřt vem, kolik jich vlastně bylo, prodal sám sobě. Teda ne sám sobě, Agrofertu. A za ty peníze, který za ty firmy dostal od Agrofertu, koupil ten Agrofert, protože předtím ho neměl celej, ale jenom asi třetinu. Jo a ty peníze za ty všecky firmy se nedaní, rozumíte, prostě jsou to ty nezdaněný příjmy. Ale to je jedno, zpět k věci. Pak teda ten Agrofert vydal ty korunové dluhopisy a Andrej si je normálně koupil za peníze, které získal za ty firmy nebo ty jiné firmy. A ty peníze se taky nedaní, vlastně se z těch všech nákupů a prodejů nedaní vůbec nic, ale to prosím vás není podstatný. To jsou všechno velice racionální ekonomický operace, nejde o žádnou daňovou optimalizaci nebo tak. Jo a pak taky je potřeba vědět, že Babiš není podnikatel, nemá žádný účetnictví, vlastně má jen nějaké daňové přiznání, co se hodně blbě dohledávaj, navíc něco danil na Slovensku, něco zase tady, něco se nedanilo vůbec, jak už jsme si ukázali. Takže když to pak dal té nebohé účetní, ta se z toho zhroutila, nasekala tam různý chyby, ale samozřejmě nepodstatný chyby. Ona to dělala poprvé, takový daně. No a pak ten audit zkoumal ty příjmy, což jako vyšlo dobře, akorát za malinko jiný období, než který se mělo zkoumat. Ale to je fuk, Andrej na to prostě měl, všecko to bylo legální, normální byznys a sorryajko pindíka nám taky ukázal tak co po něm ještě chcete. Já myslím, že je to všecko vysvětlený, dává to smysl a kdo se v tom chce šťourat tak na toho skočí cholera.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 190 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...