svetspolglobal
3.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Když lidé přijmou diktát

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝPřinutit občany k čemukoliv je pro vlády států jednoduché. Jestliže v demokratickém zřízení máte vždy na výběr, v totalitních režimech tomu je přesně naopak. Nutno konstatovat, že Západ se změnil v soustavu směrnic, přikázání a řešení bez možnosti výběru. Není to jen otázka svobod a priorit, je to i tom, jak se nastavuje totální kontrola.

Jak jste si již přečetli, obchodní řetězec ALDI připravuje otevření prvního obchodu vybaveného pouze elektronickými pokladnami. Místo obsluhy u pásu končícího kasou budou pouze klasické čtečky čárových kódů a nad nimi soustava kamer kontrolujících každého klienta, zda li nepodvádí. To vše v době, kdy migranti v některých zemích často přistupují k obchodům jako k bezplatnému servisu vlastních žaludků. Dobrá, to je riziko obchodního řetězce, ovšem otázkou zůstává, k čemu to má být dobré, když místo několika pokladních budou sedět lidé u kamer a minimálně jedna osoba bude stejně muset pomáhat u elektronických zařízení umožňujících platby? Možná to má vést k tomu, že budou vynechány platební terminály přijímající hotovost.

Ve Francii jsou na dálnicích mýtné brány. Není to výsada pouze této země. V určitých úsecích jste přinuceni zastavit a uhradit za průjezd určitou částku. To není nic nového, až dosud jste si vždy mohli vybrat několik možností. Elektronické zařízení umístěné do auta podobných těm u našich nákladních vozidel, předplacená karta, běžná kreditka či hotovost. Přičemž na zařízení přijímající hotové peníze zbývá vždy méně místa. Jenže při cestě Toulonu se dostanete do patové situace, když u mýtné brány zjistíte, že tam tato možnost platby absentuje. Bez karty jste dojeli. Je to o to větší šok, že si ani neuvědomíte, jak snadné je přinutit občany, aby si na platbu kartami prostě zvyknuli. A ve Francii už jsou dále než u nás, a i při platbách v supermarketech či restauracích automaticky počítají s naprostou převahou úhrad pomocí zázračných plastových kartiček. Na stoeurovku koukají jako Eskymáci na čerstvé banány a nemají často nazpět, vyšší bankovky ani nepřijímají, protože je berou jako pravděpodobné falzum. Takže i v dlouhé řadě pokladen v obchodu najdete pouze jednu, u které se pracuje s klasickými platidly. Evidentně tak směřujeme k sebrání další svobody.

O tom, kam může tento trend dospět, jsme už psali vícekrát. Zrušením hotovosti se lidé stanou hříčkou v rukách bankéřů a politiků. Ztratí plno možností, například mít doma vždy dostatečnou jistinu pro případ jakéhokoliv stavu potřeby či nouze. Nebudou mít své účty pod kontrolou. Jakékoliv problémy banky dolehnou přímo na klienty, ti budou vystaveni obrovským rizikům. Kdo bude moct kontrolovat účty, bude vědět o každém Vašem kroku. Kde a kdy jste byl. Pomocí teritoriální a doby platnosti dokážou banky omezit Váš pohyb a prostor. Mohou být stanoveny limity výše plateb, takže jedni budou moct utrácet denně tolik a tolik, druzí méně. Může dojít i k dalšímu ovlivňování, například když se některé řetězce dohodnou s bankami a jiné ne, dojde k zvýhodňování určitých obchodů. A nad tím vším stojí strašák vypínání elektřiny, možné řízené a přirozené krachy peněžních institucí a zvůle politiků schopných nařídit pravidla tak, aby stát měl přístup ke všem účtům a v případu potřeby si z nich plošně odebíral předem stanovené částky. Přidejme záporné úroky a můžeme vznést dotaz.

Opravdu se Vám nezdá, že přechod na platební karty je dobrý nápad? Uvědomujete si, jak drahý může být, kolik svobody nám to zase ubírá a jak snadno si necháváme vnutit značně omezující nařízení. Přitom jsme zdaleka nevyjmenovali všechna rizika. Jednoho dne se můžeme probudit a místo platby z poměrně plného účtu nám může kartička posloužit pouze k oškrabání zamrzlého předního okna. Chytří lidé, kteří na to mají, si koupili nějaký ten kousek investičního zlata, někteří tuší, že se vrátíme k výměnnému obchodu, další spoléhají na vlastní úrodu (pozor, i tu chce EU v blízké budoucnosti korigovat), zbytku zbydou oči pro pláč nebo kriminalita. Jisté je, že když nebudete kompaktibilní se směrnicemi a systémem, budete bez hotovosti daleko snadněji zachytitelní. A pokud s ním zajedno budete, znamená to, že k nárůstu ovčí vlny na Vašem těle už nic nebrání a mocní Vás dostali přesně tam, kam potřebovali. Amen.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 627 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)