CSSD918
6.3.2019
Kategorie: Politika

Kdyby ČSSD zanikla, líto by mi to nebylo

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Řada komentátorů, a to nikoli jen levicových (takový mám aspoň odůvodněný dojem) si dělá velké starosti o Českou stranu sociálně demokratickou. Jak prý to zařídit, co prý má strana dělat, aby získala zpět své voliče, jak zamezit tomu aby se – ó jéje, ó jémine – nedostala pod hranici pěti procent voličské přízně a nevypadla tak z Poslanecké sněmovny. Kdekdo taky sociálně demokratické straně radí, jedním z jejích největších škůdců Miloušem Zemanem počínaje a Mirkem Dušínem konče…
.
Sociální demokracie ráda občas připomíná, že je naší nejstarší politickou stranou – a různí, i ne levicoví komentátoři to po ní opakují; jestli takovým připomínkám dobře rozumím, má z toho plynou jakási větší legitimita ČSSD… ČSSD ovšem není nejstarší českou stranou: respektive je jí snad formálně, pokud pomineme čtyřicet let neexistence za bolševika nebo uznáme kontinuitu přes exilovou sociální demokracii, což ovšem nabyla politická strana účastná v normálním politickém životě; Jiří Horák, který se vrátil z exilu a pokusil se v 90. létech sociální demokracii řídit, je zapomenut jako nikdo jiný. Kontinuita s prvorepublikovou sociální demokracií ve skutečnosti není žádná, snad jenom ve vlastnictví Lidového domu, zato kontinuita s komunistickou normalizací 70. a 80. let mentálně i personálně silná. A pokud bychom šli ještě dál, až k prvním dokumentům někdejší „Českoslovanské“ sociální demokracie 19. století, pak souvislost není už teprve žádná (kde je například tehdejší požadavek úplného zrušení nepřímých daní?).
.
Musím se přiznat, že by mi bylo úplně jedno, kdyby ČSSD třeba úplně zanikla. Pravda, bylo by mi líto, kdyby i zbytek příznivců této strany přešel do Babišova hnutí (anebo, nedej Bože, k bolševikovi) – ale nic tak hrozného by se ani pak nestalo. Sociální demokracie mi nepřipadá zas tak zásadně lepší než hnutí Ano; jistě, nevládne v ní ten odporný vůdcovský princip, je to přece jen vnitřně demokratická (to znamená i rozhádaná) strana, která sice vlažně, ale přesto dost jednoznačně podporuje členství ČR v NATO a prozápadní směřování – ale to ovšem Babiš, asi tak stejně srdečně, dělá taky… Nula od nuly pojde. Jak Babiš tak ČSSD jsou schopni se paktovat s bolševiky a podílet se na kdejaké lumpárně – jako například na odmítání církevních restitucí. Vzpomínáte si na sociálnědemokratický billboard, na kterém se kněžská ruka sápe po pytli plném peněz?
.
V pestré politické historii Milouše Zemana je ČSSD jen jednou zajímavou epizodou – ale z lůna této strany se stále vynořují nejen vcelku rozumní, řeklo by se normální, levicoví politici, ale i pozoruhodné a nebezpečné, u voličů ČSSD ovšem dost úspěšné kreatury.
.
Ne, sociální demokracie, i kdyby zanikla, by mi nebylo líto.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 655,00 Kč
Vybráno 44.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 180 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
politicon.cz
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.