natural-gas-gazprom
2.12.2021
Kategorie: Ekonomika

Kdy se přestane lhát o plynu?

Sdílejte článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Ekologičtí aktivisté nedávno ve své kampani tvrdili, že uhlobaroni chtějí obelhat veřejnost tím, že plyn, do kterého nově investují, je přechodem k zelené ekonomice.

Současně Němci s ruskými penězi v zádech v EU prosazují, aby plyn byl uznán za podporovaný zdroj. Plyn si syčí a vesele zdražuje.

Planeta hoří, a já říkám, přidej plyn,“ bylo heslo, které se nedávno objevilo v Praze na plakátech. Pod ním se usmíval miliardář Daniel Křetínský. Šlo o guerillovou kampaň ekologických aktivistů, podle nichž se uhlobaroni snaží obejít zákazy fosilních paliv tím, že se přeorientovávají na podobně kontroverzní komoditu – na plyn. „A banky, pojišťovny a státy je v tom podporují. Chtějí nás přesvědčit, že plyn je čistý a zelený,“ bylo také napsáno na plakátech.

Teprve poslední věta je zajímavá. Jsou to totiž právě banky, politici a některé země v čele s Německem a Ruskem, které se snaží prosadit tuto kardinální lež. Jde o úplně stejnou lež, jako že pálení biomasy je bezemisní. Jestli se to Křetínský bude snažit využit, těžko mu to může někdo vyčítat. Určitě by se nesnažil, kdyby mu nebránili v provozování uhelných dolů a elektráren, které si po světě nakoupil.

Jde o systém, který je bohužel vrcholně pokrytecký. Pod pláštíkem klimatu se prosazuje například plyn, který je pro klima stejnou, možná ještě větší zátěží než uhlí. Jenže na něm někdo chce vydělat. Rusové, kteří ho těží, Němci, kteří si s Rusy postavili plynovod a tak budou důležitou distribuční zemí, banky, které už jsou natěšené, jak budou financovat výstavbu nových plynových elektráren a plynovodů, pojišťovny, které všechny tyto projekty rády pojistí, a samozřejmě různí politici, kteří mají slíbené provize a dobře placená místa. Třeba bývalý německý spolkový kancléř Gerhard Schröder (nyní předseda výboru akcionářů konsorcia Nord Stream AG, zřízeného kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream), nebo rakouská exministryně zahraničí Karin Kneisslová, nyní nezávislá ředitelka v ruském gigantu Rosněft.

My ostatní to všechno už teď platíme a ještě víc zaplatíme v budoucnu. A budeme sledovat, jak metan unikající při těžbě plynu dál zahřívá klima. Asi aby se to vyrovnalo, tak se možná každou zimu budeme třást, jestli někdo ten plyn vůbec pošle.

Ekologičtí aktivisté to asi myslí dobře, jenže to jako skoro pokaždé dělají špatně. Nemá smysl útočit ani tak na Křetínského, ale především na politiky a banky. Pokud plyn dostane od nich stejnou červenou jako uhlí, přeorientuje se Křetínský na obnovitelné zdroje, protože mu jde o byznys. Navíc by si ekologičtí aktivisté měli sáhnout do svědomí, protože ještě nedávno plyn podporovali. I oni tvrdili, že jde o most k bezemisní energetice. Někteří to možná tvrdí ještě dnes. Náhoda? Nemyslím si.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 601 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,85 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)