duchod617
10.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Kdy nás stát konečně přestane okrádat na důchodech?

Sdílejte článek:

ROMAN KŘÍŽ

Představte si, že by k vám každý měsíc přišel nějaký Franta, vzal vám čtvrtinu vašeho výdělku a vy byste ho jen tak nechali. Co nechali – vy byste mě považovali za blázna, kdybych po Frantovi chtěl, aby vám ty peníze nechal. Hloupá představa? Ani v nejmenším. Franta je totiž politik a slíbil vám, že až budete staří, bude okrádat stejným způsobem vaše děti a dávat jejich peníze vám. Protože tak je to správné a tak to má být.

Právě jsem vám popsal aktuální důchodový systém. Propaganda je strašlivá zbraň. Dokáže nás přesvědčit, že bezvodé pisoáry chrání přírodu, nikoliv že ušetří majiteli desetník za každé spláchnutí. Že dotace prospívají ekonomice, nikoliv že zajišťují, abychom si pořizovali to, co chce úředník a politik a ne to, co bychom si chtěli pořídit my….

A tak si do žaludků cpeme svinstva, močíme na smrdutých WC a děsíme se toho, že nám někdo přestane dávat dotace z peněz, které nám předtím vzal. A po Frantovi nechceme, aby lidem nebral peníze, ale aby jich důchodcům dával víc. Protože si to, chudáci, zaslouží.

Po tisíce let bylo nejlepším zajištěním na stáří mít hodně dětí. Dobře vzdělaných. Dobře vydělávajících. A dobře vychovaných. Aby se postaraly o své předky s postproduktivním věku.

Stáří a hlasovací právo

Dnes už to neplatí. Dnes máme demokracii. A nejlepším zajištěním na stáří je naše hlasovací právo. Zvolíme si Franty, kteří jiným vezmou dost na to, aby nám ve stáří dali co nejvíc. Děti mít nemusíme. Když už je máme, necháme stát, ať je vzdělá. A vychová. Aby dobře vydělávali, aby jim Franta mohl vzít dost na to, aby nám hodně dal. Franta to totiž všechno zařídí. Slíbil nám to. Má ministerstvo, úředníky, experty, kteří to všechno vymyslí a zařídí za nás. Prostě – ať se stará někdo jiný, to není „náš problém“.

Chyba lávky. Je to náš problém. Chováme se totiž racionálně. Máme čím dál méně dětí. Nestaráme se moc o jejich vzdělání a výchovu, naším partnerem ve stáří je totiž Franta. I Franta, jeho úředníci a experti se totiž chovají racionálně. Jim ten důchod zaplatíme totiž taky. A když je málo dětí, tak přemýšlí, co s tím. Přemýšlí, jak nás odměnit, když máme víc dětí. Vymyslí přídavky, podpory… Jenže na to zvýšeným množením reagují hlavně ti, po které je pár tisíc navíc k rodinnému rozpočtu dost. Kteří se výchovu a vzdělání svých potomků moc neřeší. Z nich moc daní do rozpočtu nebude. Tak úředník vymyslí, že nabereme „daňové poplatníky“ odjinud. Lidí je na Zemi dost. Tak nás začne přesvědčovat, že se musíme otevřít imigrantům, protože jinak na důchody nebude. Jenže imigranti netouží vydělávat na cizí stařečky. Mají své rodiny, kterým posílají peníze. Peníze, které vydělají, nebo které dostanou na sociálních dávkách. Protože i oni jednají racionálně. A našemu systému nevěří. Protože je divný.

Už tzv. Stanfordský vězeňský experiment dokázal, že ve špatném systému se i slušní lidé chovají špatně. Náš sociální systém je špatný. Odměňuje nezodpovědnost a dělá z lidí almužníky, kteří s nataženou ruku očekávají od Franty, že se o ně „dobře“ postará.

To je trest za to, že jsme na Frantovi nechali to, o co bychom se měli starat sami. Není to chyba Franty. On vlastně jen dělá to, co po něm chceme.


Autor: Roman Kříž, autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 219 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,24 out of 5)
Loading...