agrofert
11.7.2019
Kategorie: Ekonomika

Kdy Havlíček zastaví vyplácení dotací Agrofertu?

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

“Nechoď Vašku s pány na led,“ varoval kdysi Havlíček,„mnohý případ známe. Pán uklouzne a sedlák si nohu zláme.“ Jenomže to byl Havlíček Karel, s přídomkem Borovský. Ten dnešní Havlíček Karel bez přídomku, jakoby varování neslyšel.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené nominantem hnutí ANO Karlem Havlíčkem totiž dál vyplácí dotace Agrofertu Andreje Babiše. Firma je momentálně odložena ve svěřenském fondu a předseda vlády tvrdí, že na ni nemá vliv. Jenže Evropská komise to vidí jinak. Její auditoři v předběžné zprávě tvrdí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, protože je konečným příjemcem výhod plynoucích z dotací a jako předseda české vlády se v EU podílí na rozhodování o rozdělování dotací.

Havlíček jako ministr nejedná správně, když dotace vyplácené Agrofertu nezastavil. Přitom mu to ukládají pokyny, které byly přijaty v jeho vlastním úřadě.

Navzdory varování Evropské komise, i vlastní směrnici, ministerstvo průmyslu a obchodu holdingu Agrofert dál peníze vyplácí. Z kapes českých daňových poplatníků, protože Evropská komise dala najevo, že žádné dotace pro Agrofert už proplácet nebude. Prý Havlíček nemůže jinak. Ale ve svém auditu Evropská komise konstatovala, že premiér se zbavil Agrofertu jen na oko, dál jej ovládá a je tedy coby osoba, která má z titulu politické funkce vliv na čerpání dotací, ve střetu zájmů. A v takovém případě nemá na dotace z veřejných rozpočtů nárok. Ani z unijních, ani z českých.

Směrnice MPO tvoří přílohu manuálu Operační programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), v rámci něhož Havlíčkův resort premiérovu holdingu miliony z veřejných rozpočtů proplácí.

V šestém odstavci se výslovně píše: „Poskytovatel dotace je oprávněn pozastavit proplácení dotace (a to až do doby, než příjemce zahájí nebo obnoví plnění stanovené povinnosti), pokud je při kontrole zjištěno, že bylo u příjemce zahájeno insolvenční řízení, trestní řízení nebo vzniklo podezření na jiný typ nesrovnalosti (porušení těchto podmínek a ostatních povinností anebo jiných právních předpisů ČR a EU ze strany příjemce, které může mít finanční dopad).” (Agrofertu se tak týká zmíněný problém: podezření na jiný typ nesrovnalostí s možným finančním dopadem).

Ministr Karel Havlíček, kterého do vlády přivedl Andrej Babiš osobně,tvrdí, že jeho úřad nemohl plošně pozastavit dotace pro Agrofert, jako to udělalo například ministerstvo zemědělství, respektive jeho Státní zemědělský a intervenční fonda svůjpostoj zdůvodňuje obavou z hrozící arbitráže s Agrofertem.

Pomineme-li absurdnost situace, že by firma podnikatele Andreje Babiše žalovala ministerstvo premiéra Andreje Babiše, dostáváme se tím do zvláštní situace. Jedno ministerstvo může pozastavit proplácení dotací, druhé nemůže. To platí pro každé ministerstvo jiné zákony a nařízení? Nebo jak to vlastně je? Jeden může a nic mu nehrozí, druhému, když bude postupovat stejně, hrozí postih? Neměli by se ti hoši nějak domluvit?

Zatímco ostatní se chovají velmi zdrženlivě, a postupují podle zákona, Havlíček, zřejmě ještě opojen tím, že ho Babiš udělal nedávno ministrem, vlétl na ledovou plochu před kterou jeho jmenovec kdysi varoval, jako kometa. Zatímco Babiš se snaží audity komise zpochybnit a Evropskou komisi zbavit jakéhokoliv vlivu na národní dotační programy, ministr Havlíček vytáčí pozoruhodné piruety.

Postupuje ale proti pokynům vlastního úřadu, a to nakonec může skončit podezřením na zneužití veřejných financí.

Zatím se zprávy Evropské komise, pokud jde o zemědělské a investiční dotace, daří držet pod pokličkou, s odkazem na to, že se jedná o neveřejné dokumenty. Ale to je jen dočasné. V Čechách se přece všechno jednoho dne vykecá. I obě zprávy vyplavou na povrch jako olej na hladinu vody. A ministr Havlíček by mohl začít být popotahován.

Vsadím se, že místo vděku se nakonec dočká toho, že od něj dá ruce pryč i sám Babiš, který, když bylo třeba udělat dojem na Poslaneckou sněmovnu, se křivě zapřísahával zdravím svých dětí.

Nohu si zláme Havlíček, Karel. Figurka babišovatější než sám Babiš. Jeho ministerská kariéra by ale mohla být velmi krátká a skončit s trestním stíháním na krku.

Autor: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 497 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.