klausst
25.3.2021
Kategorie: Politika

Kdo zvedne ze dna českou pravici?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonBývalý prezident Václav Klaus vyzval k vytvoření nové strany před podzimními volbami do poslanecké sněmovny. Krátce nato oznámil jeho syn rezignaci na post předsedy Trikolóry.

Česká pravice tápe v bažinách nízkých volebních preferencí. Uvědomme si prosím, že dnešní koalice SPOLU z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dokázala vo volbách v roce 2010 získat přes čtyřicet procent hlasů!

Politická strana Volby 2010 % Preference KANTAR únor 2021
ODS 20,22 9,5
TOP 09 16,70 5,5
KDU-ČSL 4,39 4,5
Celkem 41,31 19,5

V roce 2010 vypadli lidovci z poslanecké sněmovny, letos to mají nahnuté taky, TOP 09 samotná je také nad propastí, a tak není divu, že obě malé strany rády vstoupily do koalice s ODS, což jim zaručuje politické přežití na další čtyři roky. Nicméně, fakta jsou neúprosná. Volební potenciál stran, které se hlásí k pravici je nízký a klesl za uplynulých víc než 10 let na polovinu.

Vznik Trikolóry byl vyústěním potlačování názorů Václava Klause juniora, který byl obviněn z „nespolupráce“ a označen černou ovcí ODS. To jiná, skutečná černá ovce ODS, přisprostlý starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný byl trpěn a teprve jeho eliminace z kandidátky pro podzimní volby vedla k tomu, že oznámil odchod z ODS.

Vzhledem k dominantnímu postavení hnutí ANO bylo zřejmé, že se opoziční politické strany pokusí o spolupráci včetně možnosti vytvořit volební koalici. Celosvětová pandemie a její průběh v Česku však dokázal výrazně otřást postavením ANO a pokud by toto oslabení pokračovalo i dále (což je vzhledem k trvající uzávěře Česka a pomalosti očkování v EU velmi pravděpodobné), volební koalice ztrácejí na významu. Samotná Česká pirátská strana už v preferencích dotáhla a přeskočila hnutí ANO. Nicméně, koalice pirátů a STAN by se mohla stát novým hegemonem české politiky. Koalice SPOLU zřejmě také vydrží přinejmenším do voleb, její volební vítězství je však zřejmě v říši snů.

Klaus junior ale s Trikolórou zatím příliš neuspěl. Trvale se pohybuje v pásmu kolem 3 % volebních preferencí a naděje Trikolóry na vstup do poslanecké sněmovny je mizivá. Nyní oznámil, že se cítí „bez energie“ a rezignoval na předsedu hnutí. Učinil tak krátce poté, co jeho otec vyzval k tomu, aby se i další politické strany před volbami spojily a jmenoval zejména SPD Tomio Okamury. Podle médií ale právě v otázce možné spolupráce Trikolóry a SPD se otec a syn Klausovi nepohodli a junior nechce o předvolebním spojení s SPD vůbec slyšet. Z pohledu příčiny a následku se zdá, že rezignace Klause juniora může být reakcí na jeho odpor ke spolupráci s Okamurou. Klaus starší ve své výzvě dokonce připustil, že by byl ochoten se do české politiky vrátit.

Česká pravice je tak v nelichotivém postavení volebního outsidera. ODS sázkou na koalici s TOP 09 a lidovci může dosáhnout na výsledek srovnatelný s výsledkem voleb 2017. Strany v koalici již oznámily, že vytvoří své vlastní poslanecké kluby a vypadá to tedy tak, že o účasti v možné budoucí vládě už budou vyjednávat samostatně. Koalice SPOLU tedy žádné vítězství pravice nezajistí, zajišťuje jenom přežití lidovců a topky ve sněmovně, odkud by zřejmě jako samostatně kandidující strany vypadly.

Česká pravice nemá lídra. Není jím Petr Fiala, není jím Klaus junior a Markéta Pekarová Adamová mi připadá jako agitátorka, ne předsedkyně pravicově liberální strany. Návrat exprezidenta Klause by mohl pomoci jeho straně či koalici proklouznout do sněmovny, ale výraznému volebnímu úspěchu by potřebovala jeho strana víc než figuru bývalého prezidenta. Část pravicových voličů starších ročníků, kteří byli v produktivním věku v letech 1990-2010 a pamatují slavnější éru ODS, by ale mohl oslovit.

Krize pravice pokračuje a zdá se, že ani v případné vládě bez hnutí ANO po volbách letošního podzimu nebude hrát ODS významnou roli. Jednoduše- k vítězství ve volbách potřebuje i pravice opravdového lídra a toho se jí zatím nedostává.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 654 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...
134 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)