samet2
13.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Kdo si nezhodnotí uplynulých třicet let?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRTi, co byli „u toho“ si vše pochvalují, ti co mocensky ostrouhali vše kritizují a starší občané se na to obvykle dívají srovnáváním se socialismem s tím, že ten minulý režim má pro ně růžové kontury, které v reálu ale neměl. To se jen tak s odstupem doby tak zdá.

Nepochybně je spousta věcí lepší. Volnost cestovat a studovat v zahraničí byly v socialismu jen pro vyvolené. Možnost koupit si nějaké to lepší zboží je dnes nesporná a dostupnost řady nutných zahraničních léků je také dobrá. Politiky i strany je možné veřejně kritizovat a svoboda slova se zatím respektuje. Zatím. Co se nelíbí je nedostatek bytů, ale ten měl i socialismus. Co se nelíbí, že si mladí nemohou koupit byt, ale to nemohou skoro nikde ve světě, pokud jim rodiče nepomohou. Co se nelíbí je údajně rozdělená společnost, ale ta byla rozdělena i za socialismu, na ty rovné a rovnější, jenom se o tom nesmělo psát.

Co se nelíbí je úděsná džungle zákonů, to socialismus opravdu neměl. Co se nelíbí je výstavba dálnic, železnic a jaderných elektráren například, to socialismu uměl mnohem lépe. Co se nelíbí je nedostatek školek a ty socialismu postavit také uměl. Ale opačně se nemusíme v servisu poníženě uklánět před automechanikem a u prodavačky žebrat o podpultové zboží.

Co je dost tristní, je pohled na současné mnohé politiky, kteří si nepopulárností s Jakeši a Bilaky nezadají. Co je smutným výsledkem, že mnohé super-podnikatele představují veksláci a jim podobní lidé. Tady má privatizace podivný výsledek.

Co je však nejhorší, je zklamání z Evropské unie a jenom dočasný přísun peněz nás v ní drží. Co je smutné, je že ze všech stran se valí propaganda a málo objektivních informací, že kvalita školství poklesla stejně jako morálka, a že péče o rodinu a obvyklá slušnost se stala vysmívaným chováním. Doplněno ekologickým strašením, až směšným genderismem a trapnými průvody podivně vyšňořených lidí se smutek jenom zvětší. Je tedy otázkou, zda ty plné obchody a platný pas vyvažují některé ztráty minulého režimu. U většiny důchodců se odpověď nabízí sama.Přesto bychom ale nevyměnili dobu zpět. Ta dnešní doba není ideální, ale mohla by se snadno vylepšit, pokud by politici vůbec chtěli.

Socialismus musel skončit. Tudy to nešlo a i Čína ukazuje, že se tam pro ekonomický úspěch soukromé vlastnictví muselo prosadit, byť politicky vládne jedna strana. Ale i to Evropa poznala v minulém století. Kapitalismus s jednou vládnoucí stranou Evropa historicky zná, a ta strana se dokonce nazývala dělnickou a socialistickou. Otázkou je tedy to, zda to největší nebezpečí vnímáme správně. Zda jsou to ty chybějící školky či levné byty, či nějaká matematická maturita a nebo něco zcela jiného.

V mnoha publikovaných hodnocení těch třiceti let zpátky až příliš zaznívá ten český „havlovský“ píseček a málo kdo prokazuje jistý nadhled. Ten obvykle v komentářích chybí. Státní bezpečnost začala skartovat tajné spisy již v září 1989, nikoliv až v listopadu. A tzv. revoluce vypukla skoro naráz ve všech sovětských satelitech. Kdo věří na náhody, ať si věří. Ale stačí si přečíst poslední výroky sovětského ex-vůdce Gorbarčova.

Budeme se muset na přicházející čas připravit jinak, než to dosud děláme. Toto poučení v závalech porevolučních hodnocení chybí skoro téměř. Pohled dozadu by měl napovídat nutný pohled kupředu. Ten potřebujeme, nikoliv hádání, kdo se více či méně zasloužil o jakousi údajnou revoluci. To je paradoxně z pohledu budoucnosti dnes nevýznamné téma. Navíc se zdá, že tu revoluci si slaví politici, ze strany obyčejných občanů zní tichý chlad.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 550 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)