samet2
13.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Kdo si nezhodnotí uplynulých třicet let?

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRTi, co byli „u toho“ si vše pochvalují, ti co mocensky ostrouhali vše kritizují a starší občané se na to obvykle dívají srovnáváním se socialismem s tím, že ten minulý režim má pro ně růžové kontury, které v reálu ale neměl. To se jen tak s odstupem doby tak zdá.

Nepochybně je spousta věcí lepší. Volnost cestovat a studovat v zahraničí byly v socialismu jen pro vyvolené. Možnost koupit si nějaké to lepší zboží je dnes nesporná a dostupnost řady nutných zahraničních léků je také dobrá. Politiky i strany je možné veřejně kritizovat a svoboda slova se zatím respektuje. Zatím. Co se nelíbí je nedostatek bytů, ale ten měl i socialismus. Co se nelíbí, že si mladí nemohou koupit byt, ale to nemohou skoro nikde ve světě, pokud jim rodiče nepomohou. Co se nelíbí je údajně rozdělená společnost, ale ta byla rozdělena i za socialismu, na ty rovné a rovnější, jenom se o tom nesmělo psát.

Co se nelíbí je úděsná džungle zákonů, to socialismus opravdu neměl. Co se nelíbí je výstavba dálnic, železnic a jaderných elektráren například, to socialismu uměl mnohem lépe. Co se nelíbí je nedostatek školek a ty socialismu postavit také uměl. Ale opačně se nemusíme v servisu poníženě uklánět před automechanikem a u prodavačky žebrat o podpultové zboží.

Co je dost tristní, je pohled na současné mnohé politiky, kteří si nepopulárností s Jakeši a Bilaky nezadají. Co je smutným výsledkem, že mnohé super-podnikatele představují veksláci a jim podobní lidé. Tady má privatizace podivný výsledek.

Co je však nejhorší, je zklamání z Evropské unie a jenom dočasný přísun peněz nás v ní drží. Co je smutné, je že ze všech stran se valí propaganda a málo objektivních informací, že kvalita školství poklesla stejně jako morálka, a že péče o rodinu a obvyklá slušnost se stala vysmívaným chováním. Doplněno ekologickým strašením, až směšným genderismem a trapnými průvody podivně vyšňořených lidí se smutek jenom zvětší. Je tedy otázkou, zda ty plné obchody a platný pas vyvažují některé ztráty minulého režimu. U většiny důchodců se odpověď nabízí sama.Přesto bychom ale nevyměnili dobu zpět. Ta dnešní doba není ideální, ale mohla by se snadno vylepšit, pokud by politici vůbec chtěli.

Socialismus musel skončit. Tudy to nešlo a i Čína ukazuje, že se tam pro ekonomický úspěch soukromé vlastnictví muselo prosadit, byť politicky vládne jedna strana. Ale i to Evropa poznala v minulém století. Kapitalismus s jednou vládnoucí stranou Evropa historicky zná, a ta strana se dokonce nazývala dělnickou a socialistickou. Otázkou je tedy to, zda to největší nebezpečí vnímáme správně. Zda jsou to ty chybějící školky či levné byty, či nějaká matematická maturita a nebo něco zcela jiného.

V mnoha publikovaných hodnocení těch třiceti let zpátky až příliš zaznívá ten český „havlovský“ píseček a málo kdo prokazuje jistý nadhled. Ten obvykle v komentářích chybí. Státní bezpečnost začala skartovat tajné spisy již v září 1989, nikoliv až v listopadu. A tzv. revoluce vypukla skoro naráz ve všech sovětských satelitech. Kdo věří na náhody, ať si věří. Ale stačí si přečíst poslední výroky sovětského ex-vůdce Gorbarčova.

Budeme se muset na přicházející čas připravit jinak, než to dosud děláme. Toto poučení v závalech porevolučních hodnocení chybí skoro téměř. Pohled dozadu by měl napovídat nutný pohled kupředu. Ten potřebujeme, nikoliv hádání, kdo se více či méně zasloužil o jakousi údajnou revoluci. To je paradoxně z pohledu budoucnosti dnes nevýznamné téma. Navíc se zdá, že tu revoluci si slaví politici, ze strany obyčejných občanů zní tichý chlad.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 474 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.