skolastara
6.2.2019
Kategorie: Historie

Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Kritika výuky moderní dějin se ozývala již delší dobu, ale šlo o hlasy volajících na poušti. Žáčci sice znají politické ambice Václava III., ale nemají ponětí o událostech, které formovaly svět v posledních 100 letech a ovlivňují.

Bezpečnostní a informační služby (BIS) ve veřejné zprávě za rok 2017 (str.7) upozornila, že „moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto jejich sovětskou verzí. Proruským panslovanstvím je zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození). To tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie“.

Když společnost akceptuje, aby spolek s matoucím názvem Český svaz bojovníků za svobodu vedený komunistickými kádry se vydával za strážce odkazu hrdinů druhé světové války (sic!), přitom “vyznamenával” Zdeňka „Obuška“ Ondráčka a od daňových poplatníků dostával přiděleno přes 6 mil. Kč, tak je s naší historickou pamětí něco špatně. Výše uvedený spolek má stejný právo vykládat historii asi jako svaz zahrádkářů nebo klub chovatelů psů.

Problém ale nestojí tak, že ruští a čínští agenti přímo sepisují učebnice pro školní děti, oni pouze využívají, to co obsahují a hlavně co v nich chybí. Na internetových fórech se ihned objevily nesmysly, že „tajná policie“ opět určuje, co se má učit na školách. Ani Miloš Zeman, který sám sebe v březnu 2017 označil za ruského agenta,zcela konzistentně s tímto svým přiznáním neváhal v této věci „trollit“.

Kritika výuky moderní dějin se ozývala již delší dobu, ale šlo o hlasy volajících na poušti. Žáčci sice znají politické ambice Václava III., ale nemají ponětí o událostech, které formovaly svět v posledních 100 letech a ovlivňují současnost i budoucnost. Ministerstvo školství zahleděné samo do sebe a svých neustálých deforem, a které dělá všechno jiné než opatření ke zlepšení školství, nebylo schopné cokoliv změnit. Nestandardní, ale logické varování ze strany kontrarozvědky alespoň zajistilo tomuto problému pozornost veřejnosti. Česko se nachází v hybridní (studené) válce, politici pouze nevnímají realitu. Cílem je ochromení NATO a Evropské unie, prostředkem oslabení jednotlivých členů a vyvolání rozkolů nebo alespoň vzájemného odcizení. Výklad dějin představuje jedinečný nástroj jak dosáhnout přítulnosti k agresorovi (Rusku, Číně) a podpořit nepřátelství k jiným národům (Německu, Polsku, Spojeným státům).

Jak mluvíme, tak myslíme a jak myslíme, tak i jednáme. Jediný „správný“ výklad dějin neexistuje. „Pravdou“ se totiž stávají mýty, které se učí desítky let na školách, omílají v médiích a v rodinách předávají z generace na generaci. Rozpoznat, kde jsou dějiny špatně interpretovány je za této situace stejně obtížné, jako sám sebe zvednout nad zem taháním za uši.

Když se podívám do vlastivědy pro 5 třídy základních škol (autor František Čapka), není zde ani zmínka, co byl zač Sovětský svaz. Z toho by děti totiž mohli dovodit, co je zač současné Rusko. Nenajdeme zde nic o bolševickém převratu v Rusku, rozpoutání rudého teroru Leninem a občanské válce. Ta si vyžádala 10 milionům padlých, zavražděným, umořených hladem a milion lidí z Ruska uteklo (emigrovalo). Dále je opomenuto bolševiky záměrné vyvolání hladomoru na Ukrajině v letech 1932-1933 s 5 miliony mrtvými a Velký teror za vlády Stalina, který je dodnes v Rusku oslavován jako velký „vožď“. Zde stojí za připomenutí, že třetina Rusů má dodnes zlost kvůli rozpadu Sovětského svazua Vladimir Putin je označil za chybu.

V kapitole o 2. světové válce ani věta, že Sovětský svaz spolu s nacistickým Německem 17. září 1939 napadl Polsko (a následně povraždil 15-28 000 zajatých důstojníků a příslušníků elity), dne 30. listopadu1939 zaútočil na Finsko (za což byl vyloučen ze Společenství národů a Západ v této souvislosti uvažoval a válce) a v roce 1940 obsadil Pobaltí (kde ihned začaly deportace a likvidace místního obyvatelstva).

A jak někomu vysvětlovat nebezpečnost čínské hrozby? Děti se nedozví o Velkém skoku, Kulturní revoluci a 40 až 70 miliony mrtvých v letech 1949-1974 za vlády „velkého kormidelníka“ Mao Ce-tunga, jenž je stále inspirací pro jedinou v Číně povolenou (komunistickou) stranu. Jeho portrét visí na náměstní Nebeského klidu, kde místní režim v roce 1989 potlačil studentské protesty (udávaný počet obětí od 200 – čínská strana, do 10 000 Velká Britnie).

Tyto historické události stačilo shrnout do cca 15 vět a ať nikdo netvrdí, že by se nenašel čas na jejich prezentaci. Třeba namísto podrobného probírání pravěku.

K panslovanství, na které upozornila BIS jde uvést mnoho příkladů. Jeden příklad za všechny. Dětičky se dozvídají, že Karel Havlíček Borovský napsal Zápisky z Rus. Úplně mimo zůstává obsah tohoto díla a fakt, že po ročním pobytu v Rusku konvertoval z rusofila na rusofoba.

Dalšími neuralgickými body výkladu českých dějin je obdiv k husitství, ve své době vnímaném jako dnešní tzv. Islámský stát. Chybí střízlivé hodnocení výsledku bitvy na Bílé hoře (jako kdyby Fridrich Falcký nebyl falcký kurfiřt) a popravě českých pánů (kteří nebyli čeští a v té době nikdo nic takového ani nerozlišoval). Co by znamenalo vítězství českého krále Fridricha Falckého v bitvě na Bílé hoře 8.11.1620? Kdo to byli “my” v roce 1620? Tehdejší loajalita se odvíjela od příslušnosti k vladaři, od víry, ale ne od příslušnosti k národu, což je hrubě novodobý konstrukt. V české veřejnosti panuje přesvědčení (mýtus), že vítězství na Bílé hoře by bylo pozitivní. Těžko říci. Místo příslušnosti k Habsburkům vládnoucím již v té době vícenárodní říši bychom se stali součástí německy mluvícího království. Události by možná kopírovaly vývoj jako u Lužických Srbů a Česko by dnes bylo řádnou 17 spolkovou zemí Německa. (Mám na mysli formálně, nikoliv pouze ekonomicky). Ostatně Lužice patřila k Českému království až do roku 1635 (tedy právě do doby Bílé hory) a následně se stala součástí Saska. Takže ukázka paralelního vývoje zde existuje.Stále se opakuje lživá teze o Habsburky řízeném poněmčování (zde je video jazykovědce Karla Olivy).

Obecně nejsme smířeni s Rakousko-Uherskem, které přitom bylo i naše a my jsme byli Rakousko-Uhersko. Společnost rozdírají spory o církevní restituce, přitom je zajímavé, že proti nim brojí právě obdivovatelé Ruska, kde je pravoslavná církev v podstatě součástí státní moci, a to vzniku ruského státu.

Pokračuje zběsilá obrana Benešových dekretů i vyhnání českých Němců nebo chcete-li německých Čechů, jediné věci, bohužel negativní, na které jsou česky mluvící Češi ochotni se shodnout. Nikdo z českých politiků proto neměl dodnes odvahu uctít oběti poválečného vyhánění jako skutečné gesto smíření. Díky tomu v české společnosti stále doutná skryté nepřátelství vůči Německu, což se cizí moci náramně hodí k vytváření problémů.

Primitivní instinkty neandrtálců stejně jako nacionalistické předsudky dávných obrozenců se nehodí do současného světa. Oboje se může stát příčinou naší zkázy.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 152 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,83 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
103 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.