xaver
23.2.2020
Kategorie: Společnost

Kdo neskáče po Xaverovi, není správný novinář!

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Správní čeští novináři se nám trumfují, kdo to víc, líp, „vtipněji“ či brutálněji ve svém médiu nebo na sociálních sítích natře Luboši Xaveru Veselému. Proč? Hlavní důvody jsou v zásadě tři. Zaprvé se rozhodl kandidovat do Rady ČT. Zadruhé jako ještě pár světlých výjimek (nebo černých ovcí; není-li již toto přirovnání za hranicemi politické korektnosti) zkrátka nepatří do ideově zapouzdřené a nezřídka mimo realitu zakonzervované bubliny samozvaných vyvolených „hlídacích psů“ u nás. Zatřetí není mistrem skoku do řeči jako oni vyvolení. Ačkoliv štěkají jak jorkšírští teriéři, Xaver, jak si dle reakcí troufám tvrdit, jim navzdory sbírá plusové body.
 

Všechno tak trochu začalo výjezdem redaktorky z Newsroomu ČT24 pana Rosího, která Xavera konfrontovala s „kritickými“ zjištěními na serveru Hlídací pes, což je projekt takzvaného Ústavu nezávislé žurnalistiky ředitele Ondřeje Neumanna, sídlící de facto na samotě u lesa.

Nejslavnější citron v zemi. Anticenou k PR i financím

Definitivním červeným hadrem pak bylo oznámení Xaverovy kandidatury do Rady ČT. Následovala anticena Zlatý citron od Českého filmového a televizního svazu FITES, kterou si Xaver Veselý v přímém přenosu ČT – zřejmě k překvapení všech přítomných – odvážně přišel do evidentně nepřátelského prostředí převzít.

V odůvodnění anticeny porota ústy dramaturga a režiséra Lukáše Landy podtrhla „podbízivý styl moderování, při kterém nejen v soukromé XTV otevřeně projevuje své sympatie i antipatie k jednotlivým událostem či hostům ve studiu. Nevyhýbá se ani politickým postojům, což je zarážející, vzhledem k jeho angažmá ve veřejnoprávním Českém rozhlase, který si na nestrannosti moderátorů donedávna velmi zakládal.“

Ceny Trilobit, které si každoročně předává vybraná skupinka, do té doby znalo jen pár vyvolených, ostatně podobně je tomu zřejmě i teď s odstupem. Oproti tomu anabáze Zlatého citronu eskalovala a Xaverovi přinesla značné PR, nejen prostřednictvím využitého času v přímém přenosu předávání (k propagaci online televize XTV), ale také následným tahem hodným šachového velmistra, kdy nechal onu cenu online vydražit za 112 tisíc korun. Kdo to má?

Všeho moc škodí, drazí aktivisté

Následovaly – a nadále budou – další ataky. Moderátorka ČT Nora Fridrichová v rozhovoru pro Deník N Xavera označila za držák na mikrofon. Ano, ta paní, která se coby veřejnoprávní novinářka fotí s odznáčky politických neziskovek, proklamuje na demonstracích nebo si na sociálních sítích s arogancí sobě vlastní nevkusně utahuje z většinové české populace. A pak se neúspěšně snaží nahnat body prostřednictvím PR v soutěži StarDance.

Pozadu nezůstal ani Jindřich Šídlo, který v rámci svého údajně satirického pořadu kromě kopce protixaverovské legrace vyslal rovněž provokatéra, který ho ponižujícím způsobem konfrontoval „na tykačku“ za pomoci mladé novinářky Seznamu, do níž se předtím Xaver navezl (v souvislosti s jejím kontaktováním řady hostů, zda XTV za své rozhovory platí).

Nejnověji se pak ozval Petr Honzejk z Hospodářských novin, jemuž bůhví proč nevoní jméno „Xaver“, a tak v rámci omezení posilování „značky“ vyzval k jeho ignorování.

Milí přátelé, mohli byste prosím tomuto člověku přestat říkat Xaver a posilovat tak jeho značku? Je to prostě pan Veselý, no ne?;)
Nora Fridrichova@NoraFridrichova
To mi málem uniklo, Xaver na stopě obřího spiknutí, ha! Snad neodhalí mou maďarskou babičku ´= Soros. 
Všeho moc škodí a nechci oněm novinářům příliš radit, ostatně možná už na to pomalu přicházejí sami, ale on jejich hromadný „lynč“ ve smyslu antixaver, podobně jako antibabiš nebo antizeman, v konečném důsledku dělá jejich původním záměrům medvědí službu a má zcela opačný efekt. To musí ale zatraceně štvát!

Nejste-li mistr světa ve skoku do řeči, jste podbízivý?

Proč je Luboš Xaver Veselý trnem oku většinové novinářské obce jsem zmínil v úvodu svého textu. Na závěr jen krátce k největší výtce, kterou ona obec vůči Xaverovi má – jeho údajně podbízivý styl. Slyšel jsem nespočet jím vedených rozhovorů, a to, co ona skupinka nazývá „podbízivým stylem“, je dle mého klidné, slušné a věcné vedení rozhovoru. To, že někdo není mistrem světa ve skoku do řeči jako oni, přece ještě neznamená, že je podbízivý.

Troufám si navíc tvrdit, že Xaver jako moderátor přistupuje tímto způsobem, kterým často z lidí dostane více než agresivní konfrontací, když ne ke všem, tak k drtivé většině hostů. Což se rozhodně nedá říct o řadě veřejnoprávních nebo Bakalových redaktorů a moderátorů, kteří jedněm málem mažou med kolem pusy (obecně Demokratický blok, zástupci politických neziskových organizací jako Člověk v tísni nebo Milion chvilek pro demokracii, liberálně-progresivně smýšlející hosté a politici), zatímco u druhých je cílem diskreditace a nezřídka až „lynč“ (obecně ANO, KSČM, SPD, Trikolóra, konzervativně smýšlející hosté a politici).

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 802 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.