605569_article_photo_20-05-2017-milan-pochod-pro-migranty_900x
7.2.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Kdo může za zločiny proti migrantům?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Právě byl na doživotí odsouzen Angličan Darren Osborne, který vloni v červnu najel v Londýně do skupiny muslimů. A před pár dny střílel Ital Luca Traiani ve městě Macerata na černochy. Kdo za ty zločiny může?

Je známo, že někteří pokrokoví kriminologové dokáží jakýkoliv zločin vysvětlit prostředím. Od kapesní krádeže až po teroristický atentát jsou vinny hlavně okolnosti, do nichž se pachatel narodil, v nichž vyrůstal a ve kterých žije. Někdy za jeho čin může to že nemá práci, jindy zase to, že jí má moc. Někdy páchá zločiny protože je ženatý a jindy zase, protože je osamělý. Ale vždycky nese větší část viny okolí.

A tak si říkám, do jaké míry mohou okolnosti také za násilné útoky proti migrantům? Jednoduchá otázka: Došlo by k nim, kdyby v posledních dvou letech nedošlo k migrační vlně a k nárůstu islámského terorismu v Evropě?

A jaký podíl viny na zločinech proti migrantům vlastně nesou samy vlády hostitelských zemí? Nebyly schopny migrační vlnu ani zastavit, ani výrazně omezit, a dokonce nedokážou vůči migrantům ani prosadit všechny svoje vlastní zákony.

Třeba v některých německých městech radní nedokázali zabránit migrantům, kteří byli přiděleni do jiných měst, aby se přistěhovali do jejich města. Když státní orgány nedokážou ani takovouto maličkost, jak mohou domácí občané důvěřovat tomu, že je ochrání proti nasilí ze strany migrantů. Nevede to k jejich traumatizaci?

Další vliv okolí vypadá takto. Migranti přišli do Evropy protože si chtějí zlepšit život. Ale jelikož se nechtějí nebo nedokáží přizpůsobit zvyklostem v hostitelské zemi, tak jejich příchod vede ke zhoršení života domácích občanů. Zhoršení začíná nevinně, „jenom“ růstem množství odpadků na ulicích a končí rozčtvrcením mladé Italky, jako nedávno v Římě.

A co na to pokrokový kriminolog? Podle své osvědčené metody by měl usoudit, že vinu nemá v první řadě ani Osborne a ani Traini, ale především okolnosti. Měl by říci: Stát není schopen chránit své občany před některými nepřizpůsobivými cizinci a porušuje svoje vlastní zákony tím, že je nedokáže prosadit. Sami migranti se odmítají podřídit formálním a neformálním pravidlům života v hostitelské zemi. A tak se nikdo nemůže divit, že jsou domácí obyvatelé traumatizovaní a některým z nich přeskočí a řeknou si „oko za oko“. To všechno by pokrokový kriminolog mohl říci.

Ale neudělá to, protože by pak již nebyl pokrokový. A tak raději vlivy prostředí pro tentokrát „přehlédne“ a hledá vinu především u toho občana hostitelské země, který migranty napadl. To je zvláštní nepoměr, ne?

Autor: Petr Robejšek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 076,08 Kč
Vybráno 23.07%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.