nuclear-678x381ELEKT
27.11.2021
Kategorie: Ekonomika

Kdo může za zdražování energií?

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

MICAZdražování cen energií se dotýká nás všech. Následující článek analyzuje příčiny tohoto zdražování a vydává doporučení k nápravě.

Slyším to všude kolem sebe. Lidem raketově rostou ceny za energie. V následujícím článku vám sdělím, kdo podle mne za to může a jaká je z toho cesta ven.

Mí přátelé lamentují, že jim náklady na spotřebu elektřiny vyskočily o nějakých 50 procent nahoru. Neví už však, proč se tak děje. Nastupující koalice by byla schopna z toho obvinit Andreje Babiše a jeho vládu (ostatně jako za všechno možné), ale ten s tím nemá nic společného. Příčin je několik:

  1. Může za to lockdown, který způsobil ochromení ekonomiky a tím pádem růst cen energií.
  2. Plán Evropské komise známý jako Green Deal, který spoléhá na odstavení uhelných a jaderných elektráren a používání alternativních zdrojů energie. Nesmyslný systém emisních povolenek a různé ekodaně, které logicky vedou ke zdražování.
  3. Plán Evropské unie nakupovat plyn od Ruska pouze spotově a ne na bázi dlouhodobých kontraktů.

Jak lze vyčíst, tak je to primárně chyba EU. Politika zeleného socialismu nastupuje v plné parádě a povede dle některých prognóz ke zchudnutí až 120 milionů Evropanů. Samotný Brusel připouští, že je to možné. Nejlepší je reakce na dotaz, co tedy bude s těmi miliony lidí z nižších a středních vrstev, kteří takto zchudnou: „Bude to pro ně výzva“. Brusel, který si libuje v socialistickém plánování nechápe, že není možné si stanovovat plány, do kdy se má Evropa zbavit uhlí, do kdy mají auta jezdit na obnovitelné zdroje a radikálně přestavět evropskou ekonomiku v horizontu nějakých 10–15 let. Toto všechno je spontánní proces daný technologickým pokrokem, poptávkou a nabídkou na volném trhu (bez přívlastku!) a vůbec svobodnou volbou jednotlivce. Zkuste to ale těm západním byrokratům vysvětlit…

Pokud chce Česká republika zamezit dalšímu zdražování cen energií, tak musí provést následující:

  1. Nenechat si vnutit navrhovaný Green Deal, který nás všechny ožebračí. Odmítnout systém emisních povolenek a ekodaní.
  2. Česká vláda by měla mít jasnou vizi energetické bezpečnosti naší země. Je potřeba dostavět jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Nesmíme se ohlížet na tlaky některých politiků, kteří nám říkají, že Rusko by se na dostavbě rozhodně podílet nemělo. Pokud to dostaví Rusové a nám to pomůže mít dostatek energií pro naši zem a snížit jejich cenu, tak je mi to osobně skutečně jedno.
  3. Je potřeba uzavírat dlouhodobé kontrakty o dodávkách energií (viz Viktor Orbán, který uzavřel smlouvu s Ruskem na dodávky zemního plynu na 15 let za 220 USD/1000 m3.) Česká republika se nesmí ohlížet na to, co nám přikazuje EU. Musíme nadřadit české právo nad právem EU a rozhodovat se dle našich národních a strategických zájmů.

Nejsem samozřejmě naivní a nečekám, že nově nastupující vláda pěti stran a hnutí se bude těmito kroky řídit. Fialova vláda se profiluje jako prozápadně orientovaná, přesvědčená, že všechno ze Západu je skvělé. Realistický vztah s Ruskem, který ať chceme nebo ne, mít musíme, je nezajímá. Počítám s tím, že se u moci neudrží příliš dlouho. Přijdou předčasné volby, které budou velkou příležitostí, jak do Poslanecké sněmovny zvolit politiky, kteří budou dávat zájmy České republiky na první místo.

Politolog Petr Robejšek kdysi prohlásil, že když ho někdo nazve populistou, tak to bere jako pochvalu. V tom původním slova smyslu byl totiž populista někdo, kdo naslouchal obyčejným lidem, chtěl porozumět jejich problémům a chtěl prosazovat věci v jejich zájmu. Přesně takovéto populisty Česká republika potřebuje.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 504 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)