doktor1
24.11.2021
Kategorie: Společnost

Kdo léčí v Česku duši – nejznámější lékaři duší byli veselé kopy s vazbami na KSČ a StB

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

guttmanU nejznámějších léčitelů duší v Česku jde typicky o doktora, který je veselou kopou, o zábavného chlapíka a extroverta s uměleckými sklony, který příběhy svých pacientů ztvárnil v humorných příbězích pro širokou veřejnost, a který nikoho nezklamal – ani komunisty s nimiž spolupracoval, a proto vedle úspěchů v populární tvorbě dosáhl také pracovních úspěchů jako vedoucí oddělení, primář nebo ředitel.

Prototypem a duchovním otcem těchto léčitelů byl Miroslav Plzák (1925-2010), lékař a psychiatr, scenárista a spisovatel, někdy zvaný guru české sexuologie. Za komunismu byl agentem StB s krycím jménem Karel. Pamatuji, jak se spolužáci popadali za břicho, když jsme na střední škole navštívili v rámci kulturní výchovy jeho společné představení s komikem Šimkem. Dotáhl to nejen na poradce v manželské nevěře se svou slavnou metodou „zatloukat, zatloukat, zatloukat“, ale i na dlouholetého primáře psychiatrické kliniky Fakulty všeobecného lékařství UK. Jako důchodce si přivydělával se svými sloupky sexuální poradny do bulvárního týdeníku SuperSpy a účinkováním v reklamách na přípravky proti poruchám mužské erekce.

Plzákovým následovníkem je například Radim Uzel (1940), lékař a sexuolog, popularizátor sexuologie a psychiatrie, v mládí ochotnický herec a později autor publicistických relací v rozhlase a v televizi a populárních sloupků v novinách. Společně s Plzákem napsal Zákony ženské přitažlivosti. Za komunismu byl v Ostravě předsedou základní organizace KSČ. Na otázku, zda byl konfidentem StB odpověděl v roce 2012, že jde o výmysl, protože má negativní lustrační osvědčení podepsané samotným ministrem vnitra. Od roku 1993 se Uzel stal ředitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. V roce 2020 získal medaili Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana.

Dalším v řadě je Jan Cimický (1948), lékař a psychiatr, člen akupunkturní společnosti, autor poezie i prózy čerpající ze své praxe, včetně dobrodružné literatury, a mnohaletý moderátor zábavných rozhlasových pořadů, dokonce ještě za komunismu. V době normalizace byl důvěrníkem StB s krycím jménem Pinel, využívaje funkce primáře socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. Prezident Zeman mu plánoval v lednu 2022 udělit medaili Za zásluhy, ale Cimický oznámil, že vyznamenání nepřevezme.

Cyril Höschl (1949) určitě do této skupiny patří; je lékařem a psychiatrem, a i autorem populárních knih a novinových sloupků. V době komunismu byl spolupracovníkem StB, i když asi spolupráci nepodepsal, s krycím jménem Vrba. Za komunismu volně cestoval na Západ, a podle některých zdrojů donášel policii na mnohé ze svých známých. Od roku 1974 pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Bohnicích. Později byl děkanem na lékařské fakultě UK a mnoho let působil jako ředitel Psychiatrického centra Praha, a je držitelem mnoha ocenění a medailí.

Jan Hnízdil (1958) se jistě neurazí, když bude do této skupiny slavných zařazen; je lékařem a holistickým léčitelem, a také bavičem – osudy svých pacientů přetavuje do populárních knih a vystoupení. Za komunismu byl členem KSČ a s humorem na ta léta vzpomíná. Stal se vedoucím rehabilitačního oddělení fakultní polikliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Nemoci nepovažuje za biochemické či biofyzikální problémy, ale za problém „reflexe pacienta na životní podmínky“, za což dostal ironickou cenu Bludný balvan udělovanou pavědcům. Zvláštní je, že Hnízdil cenu osobně převzal, a teprve při jejím přejímání si uvědomil, že je zesměšňován a urazil se.

Zmínění léčitelé duší mají mnoho společného: nikdy nebrali přehnaně vážně svůj vztah k vědě a k pacientům (o pacientkách ani nemluvě), ale s úctou se chovali k autoritám (například komunistickým), čímž získali dobré postavení. Samozřejmě lze nalézt mnohé lékaře duší, kteří do této skupiny nezapadnou a ani by zapadnout nechtěli; ti ovšem budou většinou méně slavní. V každém případě se asi málokdo požene léčit svou duši u podobných odborníků – ledaže by byl úplný blázen.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 375 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,88 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)