VODICKA
16.2.2019
Kategorie: Historie

Kdo jsou soudruzi z ČSBS?

Sdílejte článek:

COM/JIŘÍ C. JADRNÝ

V týdnu probleskla zpráva, že pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. 

Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací. „Pokud Český svaz bojovníků za svobodu ocení člověka, který mlátil v roce 1989 studenty požadující demokracii pendrekem, nemůže očekávat moji záštitu a zapůjčení sálu. Nechápu, že si to dali na pozvánku ještě předtím, než dostali zamítavou odpověď. Člověk občas nevychází z údivu,“ uvedl primátor. 

Kromě udělení medaile Ondráčkovi se ČSBS dostal do středu pozornosti také třeba po projevu svého předsedy Vodičky na tryzně v Terezíně. Židovské obce označily Vodičkovy výroky o uprchlících za xenofobní. Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský. Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, ale Vranský rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Další potíže svaz řešil v souvislosti s převzetím vedení lidické organizace političkou Janou Bobošíkovou. Kvůli ní z tamní pobočky odešly tři poslední žijící dospělé svědkyně lidické tragédie.

Část samospráv v reakci na opakované kontroverze uvedla, že nechce svaz dále dotovat. Týká se to například Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje. Plzeň dotaci svazu výrazně snížila. Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni prohlásil ve Sněmovně, že nepodpoří návrh, aby ČSBS dostal v letošním roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Od Prahy loni svaz žádnou dotaci nedostal.

Kdo jsou tedy ti dnešní “bojovníci za svobodu”?

.

Předseda ÚV ČSBS soudruh Jaroslav Vodička – několikanásobný člen KSČ, někdejší pohraničník a konfident SNB-VB, byl skutečně vyhozen z ČSLA jak tvrdí, ovšem již nedodává, že tam byly čachry s pohonnými hmotami a rozkrádání vojenského materiálu ve velkém. Častěji než na oslavách pořádaných Milošem Zemanem už je jen na ambasádě RF. Účastník cesty prokremelských kolaborantů na Krym.

Soudruh Kulfánek, dnes 1. místopředseda ÚV ČSBS, člen KSČ, plukovník socialistické ČSLA, který pracoval po roce 1989 na Ministerstvu obrany a v letech 2002 – 2004 měl na starosti vydávání osvědčení příslušníkům odboje. V době jeho působení na MO získal osvědčení bojovníka či odbojáře každý z žadatelů a téměř na počkání, ovšem pouze v případě, že šlo o komunistického odbojáře ( m.j. např. členové tzv. RG aj.) nebo příslušníka východních jednotek. Zatímco osvědčení “západních” bojovníků a odbojářů, působících v nekomunistickém odboji, bylo “prověřováno dlouhou řadu měsíců a jeho získání se mnoho těchto odbojářů, vzhledem k pokročilému věku, už ani nedočkalo… Soudruh Kulfánek později také obdržel k důchodu”trafiku” v podobě průvodcovství a správy památníku “Pečkárna”. Kdo se jeho výkladu měl možnost zúčastnit, nestačil se divit.

Soudruh Milan Andres, člen KSČ, rovněž vysoký důstojník ČSLA, působící ve službách VKR (Vojenská kontrarozvědka, tzv. “kontráši”), kde koordinoval a řídil rozsáhlou síť konfidentů – práskačů a udavačů. VKR byla složkou SNB (3. správa) a byla koordinovaná a de facto podřízená Státní bezpečnosti – Stb,

A pak tu máme řadu okresních bolševických šmejdů. Možná až polovinu poboček ČSBS řídí ve funkci předsedů nebo místopředsedů někdejší socialistické “gumy” – důstojníci ČSLA a členové KSČ, někteří z nich původně vojenského ideologického zařazení = tzv. politruci a pod. ČSBS rovněž prostřednictvím celé řady svých členů a poboček oficiálně spolupracuje s politiky KSČ, SPD, SPOZ a dalšími obskurními hnutími a spolky (Národní odpor, Českoslovenští vojáci v záloze za mír a proti NATO, Klub českého pohraničí atp.) které jsou v dlouhodobém hledáčku BIS a označované jako bezpečnostní riziko. Zcela standardní je spolupráce a poskytování rozhovorů a zveřejňování příspěvků v Haló novinách, Aeronetu, Parlamentních listech…

Pro příklad jen namátkou několik příkladů za všechny: Soudruh PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, předseda OV ČSBS Boskovice, pravidelně vystupující na akcích OV KSČM Břeclav a na akcích KSM, prezentující se jako “renomovaný historik” a zvláště v PL jako “odborník na dějiny”. Specializuje se na “nenažrané revanšistické sudeťáky” nebo na “zločiny katolické církve v Čechách“ a podobná vlastenecká témata. S oblibou publikuje básně v tzv. Českých národních listech a diskutuje na internetovém Svobodném vysílači (xenofobní, proruská, dezinformační média, šířící Kremelskou a komunistickou propagandu)

Soudruh František Kubálek, kromě jiného řečnící např. na KSČ(M) pořádané “Konferenci za mír a proti NATO” (v roce 2016) v prostorách Senátu ČR (!) a šířící teze o “teroristické a zločinecké organizaci NATO”

Soudruh srdcem i duší (ač dnes patrně spíše horlivý příznivec SPD přip. i SPOZ – po vzoru svého předsedy UV soudruha Vodičky, který za tyto šmejdovské strany sedí v zastupitelstvu Ústí n/L), PhDr. Vladimír Pelc – místopředseda OV ČSBS Benešov. Pravidelný autor příspěvků a rozhovorů v PL Haló novinách. Proruský kolaborant, falsifikátor dějin 2.pol. 20. stol., velký odpůrce III. odboje. O protikomunistickém odboji prohlašuje, že šlo o “obyčejné teroristy, vrahy a zloděje, řízené a spolupracující s agenty západních, imperialistických mocností, toužících vyvolat válku se Sovětským svazem a proti Československu…”

Soudružka učitelka na ZŠ Jitka Gruntová ,, údajná „historička“ z OV ČSBS Brno, předsedkyně Historicko-dokumentační komise ÚV ČSBS. V senátních volbách roku 2000 kandidovala neúspěšně do horní komory parlamentu za KSČ(M) Ve volbách v roce 2002 byla zvolena do poslanecké sněmovny jako bezpartijní za KSČM (volební obvod Pardubický kraj). Ve sněmovně jako poslankyně do roku 2006. V dalších volbách nezvolena, ve sněmovně působila dál jako asistentka komunistických poslanců Josefa Šenfelda a Kateřiny Konečné. „Proslavila“ se řadou rozhovorů pro komunistické Haló noviny a zpochybňováním záchrany více než 1.200 Židovských osob Oskarem Schindlerem. Zfilmovaný příběh podle skutečné události, drama Habermannův mlýn označuje za lživý a “Landsmančaftem zaplacený” propagandistický film, atp…

Je třeba pokračovat?

Autor: Jiří C. Jadrný, fb

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Josef Bárta 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 45 415,80 Kč
Vybráno 129.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 868 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 3,34 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
122 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.