13.12.2013
Kategorie: Společnost

Kdo ještě věří v odborné řízení státu?

Sdílejte článek:

OD: TIBOR POSPÍŠIL 13|12|2013

Drtivá většina mých spoluobčanů věří, že stát je možné řídit ku prospěchu jeho občanů. Neodradí je ani to, že hledání politiků, kteří by to dokázali, probíhá dlouhá desetiletí a přesto se stále nenašli. Zaujaly mě dvě argumentace, které při řízení státu použili vysocí úředníci v oblasti financí.

 

Často slýchám, že kdyby stát řídili odborníci, bylo by možné realizovat proti vůli občanů (tj. prostřednictvím státu) věci, které budou pro lidi prospěšné. Už tato konstrukce mi přijde silně schizofrenní. Pokud někdo něco považuje za prospěšné pro sebe, proč by to nerealizoval sám a potřeboval by být k tomu přinucen?

 

Ale pojďme raději k dvojici odborných (?) argumentací, které v nedávné době použili vysocí úředníci.

 

Martin Filko, ředitel Institutu finanční politiky slovenského ministerstva financí:

V jednom ekonomickém experimentu mají účastníci podle svého uvážení vložit do společné kasy část peněz, které předtím dostali od organizátora experimentu. Zbytek si mohou nechat. Společné peníze se znásobí a rozdělí mezi účastníky rovným dílem.

Pro mě naprosto neuvěřitelné, jak vysoký státní úředník ministerstva financí může byť i jen na svém blogu veřejně uvažovat (či argumentovat?) Tímto způsobem. Kde tam vidíte byť jen gram odbornosti? Nicméně to je čistá ideologie. Pokud vám jeho argumentace nepřijde úplně scestná, zkuste si přečíst toto.

 

 

V České republice se místní národní banka rozhodla obrat občany o cca 5-7% jejich úspor a příjmů v českých korunách. Samozřejmě v dobrém úmyslu a jen a právě pro blaho všech. Co však obyvatelé slonovinové věže monetární POLITIKY nečekali, byl dost hlasitý odpor i ze strany svých obvyklých spolupachatelů, ekonomů. A tak se ČNB odhodlala k vysvětlování svého kroku. Kdo má zájem, může si přečíst vyjádření. Poslední bod číslo 12 doporučuji si přečíst několikrát za sebou.


Mě však zaujalo to, jaké statistiky, resp. informace se v rozhodování o miliardových objemech a zásadních zásazích používají:

Singer používá při pohledu na chování spotřebitelů a očekávání vývoje poptávky i takovou argumenty, jako výrazně rostoucí četnost vyhledávání letáků (a tedy slev a nejnižších cen) přes Google.

 

Takže milí občané České republiky. Pokud se vám umělé a politické oslabení české koruny nelíbí, musíte se zorganizovat. Přestat Guglit kdejaké letáky, slevy a podobné deflační termíny. Zkuste například hledat prodejce automobilů Porsche, Maserati, exotické dovolené v Pacifiku, šperky, zlato, diamanty ….
Na závěr ještě zmíním mou nejoblíbenější politickou statistiku, kterou je statistika nezaměstnanosti, se kterou si své “užívají” američtí měnoví politici. Rozběhli dotace pro své kamarády z Volstrítu s tím, že je zastaví, pokud se nezaměstnanost sníží na určitou hranici. Kdyby uměli česky, mohli si přečíst můj článek, kde vysvětluji “záhadu”, jak se může snižovat míra nezaměstnanosti zároveň se snižováním míry zaměstnanosti. Protože ani extrémním uvolněním měnové politiky v Americe se nedaří nastartovat hospodářský “růst” a tak jim nezaměstnanost klesá. Lidé prostě už ztratili víru a práci si přestali hledat (čím byli vyřazeni ze statistiky nezaměstnanosti).

Nuž a tak se hranice nezaměstnanosti, po jejímž dosažení by se teoreticky měly ukončit masivní dotace pro Wall Street bude muset posunout níže.
Takže přátelé, s tou vírou v možnost odborného řízení státu skutečně raději velmi opatrně a s alespoň zdravou mírou skeptického uvažování.

 

ZDROJ: Tibor Pospíšil  

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.