petricek
26.5.2020
Kategorie: Politika

Kdo je skutečný přítel Izraele

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří.

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

Jejich prohlášení vyšlo v Právu v sobotu 23. května 2020.

Problémem současného a dvou bývalých ministrů zahraničí je, že zůstali uvězněni v „názorové cele“ jednostranného pohledu na arabsko-izraelský konflikt. To se projevuje použitou terminologií.

Jmenovitě: „okupovaná palestinská území“. Co se tím myslí? Pokud teritorium Judeje a Samaří (módně označované jako Západní břeh, kdysi se používal termín Předjordánsko), tak tam není co okupovat, neboť žádný suverénní palestinský stát na daném území neexistuje. Území Judeje a Samaří bychom mohli označit za sporné teritorium, které si nárokují dvě strany, a ty se tudíž musí dohodnout, která jeho část bude patřit jedné straně (Izraeli) a která druhé (Arabům). Pokud si ovšem jedna strana nárokuje sto procent onoho území (Arabové), pak není o čem a s kým jednat.

Obě strany se dosud dohodly na tom, že Judea a Samaří budou rozděleny (do konečného uspořádání) do tří zón, a to podle tohoto klíče:

  • oblast A … pod kontrolou Palestinsko-arabské autonomie (PA)
  • oblast B … smíšená kontrola (civilní PA, bezpečnostní Izrael)
  • oblast C … pod kontrolou Izraele

Každé budoucí uspořádání v Judeji a Samaří musí být výsledkem kompromisu dohodnutého mezi vládou Izraele a vedením PA. Musí vzít do úvahy jak zájmy Arabů, tak zájmy Izraele, především bezpečnostní.

Především ale: je třeba jednat. A přesně to reprezentaci palestinských Arabů chybí. Nelze čekat donekonečna.

Svět včetně Izraele uznává PLO jako reprezentanta palestinských Arabů a Mahmúda Abbáse jako šéfa autonomie (přestože on sám přesluhuje svůj mandát o tolik let, že si většina lidí už ani nevzpomene, kdy mu vypršel). Jelikož PLO vznikla jako teroristické uskupení, byl základní podmínkou toho, aby ji Izrael uznal a začal s ní jednat, její závazek, že se vzdá terorismu včetně jeho podpory. Tento závazek dal tehdejší šéf PLO Jásir Arafat v roce 1993 v písemné podobě.

Závazek nikdy nebyl a ani dnes není arabskou stranou dodržován. Pokud k tomu přidáme politováníhodný fakt, že nynější vedení PA odmítá usednout s Izraelci za jednací stůl (přitom mezi Ramalláhem a Jeruzalémem je to vzdušnou čarou necelých 15 km), musíme si položit otázku, co zbývá.

Čekat, čekat a stále čekat, anebo začít situaci řešit?

Při řešení je nutné vzít do úvahy to, co se stalo v Pásmu Gazy poté, co se Izrael z jejího území kompletně stáhl — odešla armáda i civilisté. Následně vznikl na jejím teritoriu režim vedený teroristickou organizací, který soustavně podniká agresivní výpady proti izraelskému území.

Uvědomují si autoři prohlášení, že kdyby se Izrael kompletně stáhl z Judeje a Samaří, jak obrovskému nebezpečí by byl vystaven? Kdykoliv by se tam mohla vytvořit stejná situace jako v Pásmu Gazy. Jen s tím rozdílem, že všechna klíčová centra by byla podstatně blíž (hl. město Jeruzalém, Tel Aviv, Ben Gurionovo letiště, Haifa a bezpočet měst a míst na izraelské straně hranice).

V Izraeli došli k názoru, že nazrál čas, aby po letech nečinnosti protistrany udělali to, co považují za nezbytné — vyhlásili suverenitu nad částí Judeje a Samaří, v níž žijí Židé (osady) a která je nutná pro izraelskou bezpečnost (Jordánské údolí). Mají k tomu silný demokratický mandát, americkou podporu v podobě Trumpova plánu a sympatie skutečných přátel ve světě.

Vlastně se nyní bude lámat chléb. Ohlášená a následně realizovaná suverenita nad částí Judeje a Samaří odhalí, kdo je skutečným přítelem Izraele a kdo své přátelství podmiňuje něčím, co může Izraeli v konečném důsledku uškodit.

První odhalení už máme za sebou. V ČR je skutečným přítelem Izraele prezident Miloš Zeman. Jména prvních tří politiků, nad jejichž přátelstvím visí otazník, najdeme na straně 6 deníku Právo z 23. května 2020: Tomáš Petříček, Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg. U posledně jmenovaného je mé zklamání obzvlášť hluboké.

P.S. Autoři prohlášení se ptají, co bude s Palestinci a s izraelskou demokracií. Izraelské demokracii nic nehrozí, ta je, byla a bude neměnná, neboť Židé jsou ve své podstatě bytostně demokratická pospolitost. K první části otázky si dovolím přidat svoji: Co by bylo s Židy, kdyby Izrael zcela vyklidil Judeu a Samaří a následně by tam v demokratických volbách zvítězil Hamas? Zajímá to někoho z těch, komu tak leží na srdci osud palestinských Arabů?

Poznámka: Troufl bych si dovětit, že u těch tří zmíněných osob jde především o vlezdoprdelismus Evropské unii, která se sympatiemi a finanční podporou teroristického Hamasu rozhodně netají.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 948 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.