SLUNICKA2
18.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Kdo je rasista?

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Vnímání lidí podle barvy kůže, etnika a původu jistě není rasismem. Rasismus v negativním smyslu slova vzniká až nerovným přístupem podle tohoto dělení na systémové úrovni. Rasisty v tomto jsou pak hlavně lidskoprávní aktivisté.

Pod pláštíkem boje proti rasovému třídění podle barvy kůže dělí velmi pečlivě lidi na bílé a ty ostatní. V rámci potírání předsudků pak hlásají, že bílí jsou automaticky a vždy rasisté. A v boji za to, aby zákony platily pro všechny stejně požadují, aby v jejich uplatňování byl někdo zvýhodňován z titulu původu a barvy své kůže. Zdá se vám to uhozené po palici? Ale tak to prostě je.

Ten nástroj se nekorektně jmenuje pozitivní diskriminace (PD) a pod názvem affirmative action se vyvinul v USA z původně bohulibé myšlenky boje proti rasové segregaci aktivistů z Hnutí za občanská práva (Martin Luther King). Postupným vítězným tažením napříč zeměmi euroatlantické civilizace ve 20. století se z něj pomocí stupňování požadavků stala obluda, která rasovou nenávist a diskriminaci přímo prosazuje. A to i kolektivním násilím. Hlavním záměrem a požadavkem PD podle US vzoru je, aby lidé byli institucionálně zvýhodňováni podle své rasy, barvy kůže, pohlaví, sexuální orientace, náboženství, nebo národnosti. Tou barvou kůže se samozřejmě myslí jiná než bílá, to je jasné a v praxi to znamená, že bílý student, byť i s lepšími výsledky, si u přijímaček na školu oproti barevnému žadateli ani neškrtne jen z titulu své barvy kůže. Přesně takhle to dokonce na plnou hubu řekl i Nejvyšší soud v USA v roce 2003. Takže rasismus jak prase.

A nenechte se ukolébat nekonečností Atlantského oceánu, u nás to v menší míře platí už také. Příkladem mohou být stipendia pro romské studenty. V podmínkách pro čerpání se výslovně praví, cituji:

Žadatelé o stipendium musí splňovat následující kritéria:

  • Hlásit se k romství a na veřejnosti být ochotný/á vystupovat jako Rom/ka, toto dokládá čestným prohlášením

Takže ne špatná finanční situace rodiny, ne sirotek, ne velká vzdálenost k dojíždění a ne příspěvek na studijní pomůcky či ubytování, ale jen z titulu původu a barvy své kůže. A k čemu že má stipendium primárně sloužit? Zde: Podpoření stipendisté nebudou ale dokládat účtenky, na co konkrétně stipendium použili.

Takže je to vlastně jedno. Prostě jestli jsi Rom na střední škole a potřebuješ nový notebook zadáčo, vyplň si papír. Organizace Romea pak dále uvádí, proč se v tomto případě nejedná o diskriminaci neromských studentů, což by tak mohlo být oprávněně vnímáno. Je to proto, že Romové byli historicky vždy znevýhodňováni a ve velkém se to děje i dnes. Kdy a kde se to tak děje se už pro jistotu neuvádí. Prostě se řekne, že s v ČR porušují systémově zákony na každém kroku a basta šmidlifous. Tak takovou nálož křivého obvinění bych si já osobně nelajzl ani směrem k nevěstinci. Podobné hořekování nad neudržitelným rasismem v ČR použila i nadace OSF, která také cpe stipendia žákům jen s tou správnou barvou kůže. A proč to dělá, vysvětluje takto: Romské děti jsou často diskriminovány ve vzdělávání, dospělí pak na trhu práce či v přístupu ke službám či bydlení.

A jakže se pobíráním takového stipendia odbourá ten všudypřítomný rasismus ve společnosti? Svědectví jednoho z žadatelů hned následuje: Po pár měsících jsem si začal uvědomovat další výhody programu. Našel jsem si spoustu nových přátel, skrze stáže a další aktivity programu jsem si začal vytvářet nové kontakty, získal jsem zkušenosti z různých pracovních prostředí a díky tomu jsem se posunul kariérně dopředu, shrnuje Štefan.Tak jako chápete. Dokud neměl Štefan peníze ze stipendia v zadní kapse lacláčů, každý byl na něho ošklivý. Neměl žádné přátele, bílí rasisté na něj koukali skrz prsty, nechtěli ho přijímat na stáže ani do zaměstnání. Jedním beranem na žádosti o grant však rasismus záhadně zmizel a lidem okolo už nevadí, že je Rom, a všude má dveře dokořán otevřené. Hezký příběh. Mně by však na odhalování a potírání rasismu stačilo sto tisíc, pět romských figurantů a skrytá kamera. A jen za první měsíc bych mohl podat padesát trestních oznámení na diskriminaci v naší společnosti. Kdyby tedy ovšem nějaká existovala. A do roka by bylo po problému. Takhle ale zase existují milionové dotace pro neziskovky, které o ní jen mluví. Ona je vlastně diskriminace u nás něco jako Lochnesska. Když ji chce někdo natočit tak je zalezlá a ti co ji kdy viděli zase neměli v tu chvíli u sebe foťák. No popojedem.

V reálu vlastně lidskoprávní aktivisté říkají toto: když se nějaký človíček narodí jako neběloch, bude ve společnosti méněcenný a proto se musí zvýhodnit na úkor bílého dítěte, které se narodilo rovnou už jako rasista. Prosím vás, tak toto si dovolit říct jako bílý jen trochu v jiném gardu, třeba že nebílí lidé jsou méněcenní, anebo že nějaké jiné etnikum jsou plošně rasisté, umlátí vás ti stejní aktivisté na fleku svými naprosto nepotřebnými tituly z ještě nepotřebnějších švindlškol. Zuřivost jejich demonstrací a občanské neposlušnosti už známe. Doprovází ji obvykle nesmyslné výkřiky a požadavky, popřípadě rovnou cinkot skla a rudá záře na obzoru. A je pikantně paradoxní, že v těchto tématických střetech stojí na jedné straně aktivisté za rovná práva, kteří prosazují zvýhodněná práva jen pro někoho z titulu jeho barvy kůže a proti nim rasisté, kteří bojují za stejné zákony a přístup platící pro všechny bez ohledu na původ a barvu pleti.

Chcete-li bojovat proti rasismu, musíte nejprve nějaký najít, abyste na něj mohli poukázat. Pokud není zrovna k dispozici, postačí kterýkoliv jev s rasovým, nebo diskriminačním podtextem. A pokud není po ruce ani ten, zvolíme postup opačný. Vezmeme jev, přiřkneme mu diskriminační původ a to celé označíme za rasismus. A tak vzniká nový bizarní jazyk plný oxymóronů a prčovností. Nově zrekonstruovaný dům uprostřed města je označen za vyloučenou lokalitu a jeho obyvatelé, o které trvale pečuje desítka neziskových organizací, včetně terénních pracovníků a poradců, jsou sociálně vyloučení lidé. To, že romské dítě u zápisu do první třídy drží v ruce knížku a pastelky poprvé v životě je označeno za společenské vyloučení ze strany bílé majority. Nelichotivé statistiky o pohodlném životě na sociálních dávkách určitých skupin jsou důkazem jejich diskriminace, ignorace školní docházky je společenským vyloučením a znevýhodněním a následná vyšší kriminalita z toho plynoucí je potom vydávána za důsledek celkového rasismu.

A pak se klidně může i stát, že když starý kriminálník a feťák Floyd míří pistolí na břicho těhotné Aracely Henriguezové, zatímco ji dva jeho kumpáni zakleknou na zemi, a u toho řve: Naval prachy, ty děvko!, že je následně označen za něžného obra s dobráckými plamínky ve svých dětských očích. A z titulu své barvy kůže pak i po smrti prohlášen za mučedníka. A potom tedy díky Bohu, že Breivik neměl černou babičku. Protože by se z toho možná nakonec ještě vysekal.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Ladislav Konopka 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 399,00 Kč
Vybráno 58.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 674 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)