jourovaeu
6.8.2019
Kategorie: Politika

Kdo bude eurokomisařem? Je to vlastně jedno

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

V současné době řeší naše vláda otázku, kdo zasedne za Českou republiku v Evropské komisi. Ač na toto téma vychází spousta článků, musím říct, že jako euroskeptika mě to vlastně příliš nezajímá. Proč?

Volby vyhrály prounijní strany. I když se sice premiér tváří, že on bude prosazovat české zájmy, tak to jsou jen řeči. Reálně je prosazovat nebude. Potřebuje totiž bruselské dotace. Navíc i kdyby se opravdu rozhodl, že české zájmy prosazovat bude, tak se mu to stejně nepodaří. Prostě budeme přehlasováni jako vždy. Eurokomisaře si bude vybírat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Její postoje jsou dostatečně známy, je zastánkyní větší integrace. Tedy i kdyby česká vláda navrhla jako komisaře někoho s eurorealistickým postojem, stejně nemá šanci být do Komise jmenován.

Kandidátkou za Českou republiku je zatím stávající eurokomisařka Věra Jourová, která jako svou hlavní přednost uvádí, že byla v minulém období úspěšná. Já bych si dovolil pochybovat. Jako hlavní výsledek její práce vidím přispění k větší cenzuře sociálních sítí, která dospěla až do takového stádia, že lidé dostávají blokaci už i jen za zveřejnění jména jistého britského aktivisty. Je toto úspěch? Podle mě nikoliv. Je to ale jediné, za co si paní Jourová může udělat pomyslnou čárku „splněno“. Na její boj proti dvojí kvalitě potravin si jistě vzpomínáte. Byl to boj sestávající ze spousty prohlášení, jak tento problém vyřeší, jak Česká republika přestane být popelnicí Evropy, atd. Jenže to bylo taky vše. Výsledek je jedna velká nula. Evropská unie schválila směrnici, která pokračování dvojí kvality potravin nejenže nezakazuje, ale vlastně jí legitimizuje.

Já tedy Věru Jourovou za úspěšnou nepovažuji. Na druhé straně je mi vlastně jedno, jestli bude nebo nebude pokračovat. Ať bude eurokomisařkou ona nebo někdo jiný, pro Českou republiku se nic nezmění. Eurokomisař z principu nesmí hájit zájmy vlastní země a musí při svém nástupu složit slib, kde uvádí, že bude hájit jen a pouze zájmy Evropské unie. A to i tehdy, když budou v přímém protikladu se zájmy země, ze které pochází a za kterou byl jmenován.

Když si to tedy shrneme. Při jmenování předsedy komise nezáleží na tom, jak občané volili do Evropského parlamentu. Při jmenování jednotlivých komisařů také ne. Hlavní prioritou bude vždy loajalita k Evropské unii a případně může i pomoci, když kandidát nebude muž a bude bojovat proti klimatické změně. Nakonec EU neovlivní ani vítězové národních voleb. I kdyby u nás, vyhrála euroskeptická strana, tak prostě její nominanti funkce v EU nezískají, protože neprojdou přes blok Německa, Francie a jejich spojenců prosazujících větší integraci. Paradoxem tak je, že jediným způsobem, jak můžeme my v České republice ovlivnit politiku Evropské unie, je z ní odejít. To už vítěz národních voleb udělat může a bruselští úředníci ho nebudou moci ignorovat.

Autor: Roman Malach

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 8 372,00 Kč
Vybráno 23.92%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 811 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.