9.8.2014
Kategorie: Ekonomika

Kde končí solidarita a začíná pozitivní diskriminace?

Sdílejte článek:

JIŘÍ HEMERLE 09|08|2014

Mé předchozí články o progresivní dani a o dani pro bohaté vyvolaly mezi diskutujícími velkou vlnu nesouhlasných reakcí. Převažujícím argumentem v diskuzi mezi příznivci těchto daní, je tvrzení, že úspěšnější lidé musí být solidární se zbytkem společnosti. Nic proti tomu nemám, snad bych jen vyměnil slovo „musí“.

 

 

Tedy, pokud se všichni shodneme na názoru, že jedinci ve společnosti by měli být v případě setrvání v této společnosti solidární se zbytkem, vyvstane nová otázka. Nakolik by měli být solidární?

 

Pro výklad významu slova solidarita použiji slovník cizích slov: „SOLIDARITA – soudržnost, vzájemná podpora, pospolitost, svornost“.

 

Zřejmě až sem, není nikdo, kdo by něčemu nerozuměl. Dále to už nebude tak jednoznačné. Totiž jakou míru solidarity je společnost po jedinci oprávněna požadovat? (zde laskavě prosím čtenáře o shovívavost s termíny „oprávněna“ a „spravedlivá“).

 

1/ daň absolutní (z hlavy) – jediná skutečně rovná daň, kdy každý zaplatí ve stejné výši. V této chvíli tedy nemajetný odvede stejnou částku na dani jako člověk majetný, čímž jsou ke zbytku společnosti oba dva stejně solidární.

 

2/ daň tzv. rovná – která je rovná snad jen nerozdílnou výší procentní, avšak v absolutní hodnotě roste společně se zdaněným příjmem. V této chvíli tedy nemajetný odvede menší částku na dani než člověk majetný. Ke zbytku společnosti je majetný více solidární, neboť do společné kasy odvádí větší část svého příjmu.

 

3/ daň progresivní – kdy procenta daně narůstají s výší příjmu. V této chvíli odvádí na dani majetný člověk mnohem více než člověk nemajetný. Jeho solidarita je tak prokazatelně mnohem větší.

 

4/ daň progresivní + daň pro bohaté – procenta daně stoupají s příjmem a navíc za každý příjem nad hranici sta tisíc (údajného bohatství) je odvedeno dalších 7%. V této chvíli je částka daně i solidarita na nejvyšším stupni.

 

 

Nicméně nenechme se mýlit, že tímto solidarita nemajetných i majetných se zbytkem společnosti skončila. Ve většině případů platí všichni další daně jako je daň spotřebníDPHdaň z nemovitosti, i nesmírně hloupá daň dědická. Pochopitelně tyto daně platí majetní také ve větší výši, neboť jejich příjmy jim umožňují pořízení více zboží zatížených těmito daněmi.

 

Nevím jak Vám, ale mně tato daňová zátěž připadá dost vysoká i pro méně majetné. Ovšem otázka pro diskuzi je: kolik opravdu mají majetní zbytku společnosti zaplatit z výsledků své práce, aby byli dostatečně solidární? Je vrcholem solidarity, když majetný odevzdá společnosti všechen svůj příjem a majetek? Je to ještě solidarita? Nebo už je to pozitivní diskriminace, znárodnění, vyvlastnění, konfiskace? A kdo určí kolik to bude? Bude to stejné jako se stanovením hranice bohatství? A pokud je tato otázka tím, co odděluje pravici od levice, pak se vás ptám: Kde je střed?

 

ZDROJ: Jiří Hemerle

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 50 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...