THATCHERREAGAN2
23.4.2021
Kategorie: Historie

Kde jsou ti lídři?

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Západní svět po dobu své existence dokázal vyprodukovat opravdu velké osobnosti. Pokud se budeme pohybovat ve světě politiky, tak dokázal vytvořit postavy, které se nebály, často šly proti proudu, proti všem.

Jmenujme například Winstona Churchilla. Poněkud výstředního politika, jehož největší zálibou bylo popíjení whisky a kouření doutníků. Člověka, který přišel v pravou chvíli na scénu, aby dodal Británii odvahu úspěšně čelit náporu nacistického Německa během druhé světové války. Vzpomeňme na Charlese de Gaulla, který dokázal osvobodit Francii a být úspěšným a respektovaným francouzským prezidentem. Ronald Reagan přišel, aby vrátil Americe její zašlou slávu (jeho slavný volební slogan Let´s make America great again, který si později vypůjčil i Donald Trump). Margaret Thatcherová se stala ministerskou předsedkyní v době, kdy byla Británie na pokraji ekonomické zkázy. A přesto se nebála postavit všemocným odborům, labouristům a vůbec všem lidem, kteří nesouhlasili s její politikou. Byla prostě želená (odtud přezdívka železná dáma). Toto bylo pár příkladů osobností a lídrů, které dokázal vytvořit západní svět za posledních zhruba 100 let. Byli to všechno lidé, kteří přišli v tu pravou chvíli, aby své země doslova zachránili a učinili je opět úspěšnými a ve světě uznávanými. Jaká je ale situace dnes?

.
Smutnou skutečností naší doby je to, že Západ už není schopen produkovat osobnosti typu Churchilla, Reagana, Thatcherové atd. Politice vévodí ideová vyprázdněnost. Chybí lídři, kteří by dokázali vyvést Západ z krize a nasměrovat ho tím správným směrem. Chybí politická elita, která by se nebála prosazovat národní zájmy svého státu. Pan profesor Budil, uznávaný český kulturní antropolog, v jednom ze svých rozhovorů ukazuje krásný příklad Irska jako země, kde v 19. století zemřel milion lidí na hladomor. Finska, kde kolem roku 1900 pouhé dvě třetiny Finů spaly někdy v posteli. A dnes? Tyto země patří mezi vyspělé evropské státy, jejichž HDP na hlavu bychom mohli závidět. Byla tam zkrátka politická elita, která nechtěla, aby jejich země byla periferií Západu a intenzivně pracovala na tom, aby se to změnilo. A povedlo se.

Z pohledu České republiky jsou Irsko a Finsko vzory hodné následování. Samozřejmě, že zde panují úplně jiné podmínky, žijeme v odlišné době. Je potřeba ale hledat takové politiky, kteří nechtějí, abychom byli periferií mocenského centra, které navíc začíná oslabovat a stahovat nás s sebou. Politiky, kteří si uvědomují, v čem je naše síla, a kteří chtějí naplno využít potenciál naší země.

Až půjdeme na podzim k volbám, mějme toto na paměti.

  • Šimon Miča, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 140 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)