1035
13.12.2020
Kategorie: Politika

Kavkaz: Střet imperiálních snů

Sdílejte článek:

AMIR TAHERI

  • S jídlem roste chuť a vítězství, kterého Erdogan dosáhl proti Arménii, může povzbudit jeho chuť k dalším výbojům. Provládní turecký tisk oslavuje “vítězství na Kavkaze” jako první vítězství od konce Osmanské říše, při němž se Turkům podařilo “osvobodit” kus historického islámského území od vlády “nevěřících”.
  • Ještě horší pro Putina je to, že Erdogan již naznačil, že chce do ochrany “muslimských zemí” zapojit svou cizineckou legii džihádistů.
  • Erdogan doufá, že kombinací džihádismu Muslimského bratrstva s panturkickými tématy, které jsou inspirovány Enverem Pašou, nahradí Atatürkův pokrokový narativ náboženským nacionalismem.
  • Není náhodou, že také vyostřuje svoji protizápadní rétoriku a utužuje své vztahy s Šedými vlky – pantureckou organizací, kterou Evropská unie zakázala jako “teroristickou organizaci”. Šedí vlci sní o turkické říši, která by se rozprostírala od Balkánu až do Střední Asie.

 

Jakmile se po posledních bojích v Zakavkazsku usadí prach, můžeme se stát svědky ještě daleko horšího neštěstí, které by mohlo zasáhnout další regiony západoasijského oblouku nestability rozprostírajícího se od oblasti Kaspického moře až po Středomoří.

Nejdříve si krátce připomeňme, co se vlastně stalo.

Někdy v roce 2018 nabídl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pomoc svému ázerbájdžánskému protějšku Ilhamovi Alijevovi, který se rozhodl znovu připojit k Ázerbájdžánu Náhorní Karabach, který na počátku 90. let krátce po rozpadu sovětského impéria obsadila sousední Arménie. Zrychlený program výcviku a vyzbrojení nově vytvořené ázerbájdžánské armády zajistila Ankara a Ázerbájdžán vše financoval ze svých narůstajících výnosů z prodeje ropy. Skutečnost, že takzvaná Minská skupina, tvořená Spojenými státy, Francií a Ruskem, která garantovala v regionu status quo, ztratila o celou věc zájem, umožnila Erdoganovi podpořit novou a dosud křehkou Ázerbájdžánskou republiku v jejím válečném postoji a posílit její armádu více než 100 tureckými vojenskými poradci a asi 300 syrskými džihádisty z Turecké cizinecké legie.

Řada po sobě jdoucích arménských vlád spoléhala na Rusko, které chrání Arménii již od 18. století, a zanedbávala obranné potřeby svého nově nezávislého národa. Nedávné boje trvaly jen něco přes měsíc a Arméni byli přesto zahnáni do defenzívy a na mnoha místech byli poraženi. Když už se Ázerbájdžán a Turecko blížily k celkovému vítězství, tak Rusko diplomaticky využilo sestřelení svého vojenského vrtulníku v Arménii ázerbájdžánskou armádou a povolalo do Moskvy vůdce Baku a Jerevanu, a přinutilo je k uzavření příměří. Hluboké příčiny konfliktu však zůstaly nevyřešené. Jako typický oportunista využilo Rusko tuto příležitost k rozšíření své vojenské přítomnosti, již rozsáhlé v Arménii, také do Ázerbájdžánu. Podle moskevské dohody zaujmou ruské “mírové” síly pozice podél linie příměří a podél hranic s Íránem.

Když se to tak vezme, tak Ázerbájdžánci toho zase tak moc nezískali. Většina sporné enklávy, zejména její hlavní město Stěpanakert, zůstává mimo jejich kontrolu a část jejich vlastního území, zejména pozemní trasa mezi Ázerbájdžánem a Nachičevanskou autonomní republikou, se dostala pod kontrolu Ruska.

Arménie ztratila šest osad. Nejméně polovina Arménů žijících v Náhorním Karabachu se rozhodla uprchnout a mnoho z nich při odchodu podpálilo své domy. A co je ještě horší – Jerevan nyní bude muset vše s Moskvou konzultovat, což de facto znamená, že bude Moskvu poslouchat. Odveta bude muset nějakou dobu počkat. Poučení ze situace je jasné: Zakavkazsko bylo po dvě století ruským protektorátem a Rusko v něm znovu vztyčuje svoji vlajku.

To vše vyvolává vzpomínky na to, co Putin v minulosti udělal ostatním takzvaným “blízkým sousedům” Ruska. Připojil k Rusku Krymský poloostrov a na východní Ukrajině vybojoval léno v Doněcku. Anektoval Jižní Osetii a vytvořil další léno v Abcházii. Jižní Osetie i Abcházie přitom byly součástí Gruzie. Další podobné léno je pod ruskou ochranou ve východním Moldavsku. A na mušce má také Lotyšsko.

A přesto se Putin může v této smrtící hře stát jedním z poražených.

S jídlem roste chuť a vítězství, kterého Erdogan dosáhl proti Arménii, může povzbudit jeho chuť k dalším výbojům. Provládní turecký tisk oslavuje “vítězství na Kavkaze” jako první vítězství od konce Osmanské říše, při němž se Turkům podařilo “osvobodit” kus historického islámského území od vlády “nevěřících”. Čtyřicet osm hodin po uzavření příměří požádal Erdogan turecký parlament o povolení vyslat do Ázerbájdžánu expediční síly. Turecká vojenská přítomnost v Zakavkazsku zvýší riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou, které jsou již v konfliktu na mnoha dalších místech, zejména v Sýrii, Libyi a Kosovu.

Ještě horší pro Putina je to, že Erdogan již naznačil, že chce do ochrany “muslimských zemí” zapojit svou cizineckou legii džihádistů. Moskevský deník Nezavisimaja Gazeta cituje ruské vojenské odborníky, kteří varují, že Erdogan by se mohl zaměřit na krymské Tatary, kteří jsou nespokojeni s ruskou anexí. Návštěvě údajného následníka krymského trůnu a potomka krymského chána Devleta I. Giraye, který ve středověku vládl Krymskému chanátu, byla v Ankaře věnována velká mediální pozornost. (Stalin hromadně deportoval Krymské Tatary na Sibiř, ale po jeho smrti jim v 50. letech Chruščov dovolil se vrátit.)

Tento region je plný muslimských zemí, které “potřebují osvobodit” od jha a kontroly “nevěřících” Rusů – jedná se zejména o Dagestán, Čečensko, Ingušsko, Karačajevsko-Čerkesko a o autonomní republiky Tatarstán a Baškirsko.

Erdoganovy ambice mohou bezprostředně ohrozit i samotnou existenci Arménie. Turci obviňují Armény z toho, že se v 1. světové válce postavili na stranu Ruska a vrazili tak Osmanské říši kudlu do zad. Není náhodou, že Ankara oživila vzpomínku na takzvaný Jerevanský chanát – ministát pod samozvaným turkickým chánem – který krátce existoval během období íránského úpadku za vlády dynastie Kadžárovců.

Několik moskevských novin tvrdí, že Erdoganovy rostoucí ambice jsou nebezpečné jak pro Arménii, tak i pro Rusko.

Erdogan doufá, že kombinací džihádismu Muslimského bratrstva s panturkickými tématy, které jsou inspirovány Enverem Pašou, nahradí Atatürkův pokrokový narativ náboženským nacionalismem. Není náhodou, že také vyostřuje svoji protizápadní rétoriku a utužuje své vztahy s Šedými vlky – pantureckou organizací, kterou Evropská unie zakázala jako “teroristickou organizaci”. Šedí vlci sní o turkické říši, která by se rozprostírala od Balkánu až do Střední Asie. V jimi nejvíce ceněné knize “Země bílých lilií” (Land of White Lilies) je dokonce napsáno, že Finové a Maďaři rovněž patří mezi Turky a stali by se součástí turkické říše.

Chaos vytvořený Putinem a Erdoganem v Zakavkazsku může také oživit bojovnost Arménů. Na celém světě žije asi 12 milionů Arménů, z toho jen v Rusku žijí více než 3 miliony Arménů. V posledních dnech se objevovaly zprávy o “dobrovolnících” z různých částí Evropy a Severní Ameriky, kteří by mohli jít do regionu bojovat proti “tureckému nepříteli”.

Před dvěma desetiletími se podobně zachovala řada Srbů a Chorvatů žijících v diaspoře, kteří se vrátili na Balkán, aby bojovali za svoji zemi. Arménská tajná armáda pro osvobození Arménie (ASALA) byla téměř tři desetiletí trnem v oku Turecku i Rusku až do rozpadu Sovětského svazu.

A co Írán? Ztratil hranici s Arménií a za souseda má opět Rusko. Poslední epizoda odhalila Islámskou republiku jako zemi bez řádné vlády v normálním smyslu tohoto slova. Írán je nyní v pozici nečinného diváka sledujícího souboj “těžkých vah”.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 777 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)