20181022181547_listky-h
26.10.2018
Kategorie: Ekonomika

Kauza „vydojených lístků“ za půl miliardy

Sdílejte článek:

SM

Mezi hlavní obviněné patří bývalý šéf TV Prima Martin Dvořák, jeho matka a „Vekslák z Monaka“ Ivo Rittig.

Ukradli půl miliardy, nebo je to jen divadlo pro média, jak tvrdí jeden z obžalovaných, bývalý šéf TV Prima Martin Dvořák? Soud začal rozplétat kauzu s jízdenkami pražských Dopravních podniků a praní špinavých peněz.
 
 

V kauze je 17 obviněných. Nejvýraznějšími postavami je bývalý šéf TV Prima a Dopravních podniků pan Martin Dvořák (48), který měl zajistit nevýhodný tisk jízdenek a ovlivnit výběrové řízení a lobbista Ivo Rittig (56), který se měl postarat o vyprání peněz v daňových rájích. Oba i dalších 15 obviněných vše popírají. V případě prokázání viny hrozí obviněným trest kolem osmi let vězení.

Martin Dvořák před soudem ve své řeči prohlásil, že celé je to jen divadlo pro média, že k žádnému podvodu nedošlo. „Média vytvořila bublinu, která má vzbudit dojem, že vlády primátora Pavla Béma bylo všechno špatně,“ řekl u soudu Dvořák.

Policie však údajně shromáždila dostatek důkazů o opaku. Politik Pavel Bém (ODS) byl primátorem hlavního města Prahy v letech 20022010. Mnozí pozorovatelé jeho éru označují lakonickou větou: „Chrochtali příliš hlasitě.“ Případ Vydojených lístků pak bývá označován za velmi sofistikovaný podvod, cinknutý bezstarostností, že jim zase všechno projde.

Podle obžaloby byl Dvořák a Rittig součástí organizované skupiny, ve které hrála důležitou roli tiskárna Neograph a firma Cokeville Assets z Panenských ostrovů, na jejíž konto putovalo 17 haléřů z každé prodané jízdenky. Maskování prý zajistila fiktivní poradenská a zprostředkovatelská smlouva. Klíčovým hráčem byla zřejmě i právní kancelář Šachta & Partners, která pracovala pro Dopravní podnik.

Mezi obžalovanými je i Dvořákova matka, developerka Marie Nováková (72). Ta podle policie nakupovala nemovitosti (například na Madeiře) právě za peníze, které její syn „vydojil“ z Dopravních podniků.

Policie v souvislosti s kauzou Vydojených lístků zabavila rozsáhlý majetek sedmi obviněným. Mimo jiné zabavila Dvořákovi byt v Krakovské ulici, kde má hlášeno trvalé bydliště on i jeho matka, několik nemovitostí (bytů a rodinných vil) a pozemků.

Mezi obviněné patří také bývalý právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného pan Aleš Rozehnal (obstavený byt v centru Prahy) nebo manažer Peter Kmeť, který si odpykává trest tři roky vězení za tunelování petrochemické společnosti. Zaplombovaných nemovitostí je za stovky milionů korun.

Obviněný Ivo Rittig, který žije s rodinou v Monaku, je považován za považovaný za „vlivného zákulisního hráče ODS“čili kmotra. Ve vězení však byl jen jednou, a to ještě před změnou poměrů v roce 1989, kdy ho jako veksláka vedoucího sítě prodejen zavřeli za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.

Případ Vydojených lístků bude u soudu pokračovat v následujících týdnech. Budeme ho pozorně sledovat.

Autor: Ondřej Höppner

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 27 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...