VRBETICE2
10.5.2021
Kategorie: Společnost

Kauza Vrbětice ukázala absolutně nedostatečné zabezpečení objektu

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

O Vrběticích toho již bylo napsáno mnoho a běžnému smrtelníkovi z toho musí jít hlava kolem. Informace padají zleva i zprava a kromě médií se do této ,,palby” zapojují i sociální sítě. Asi každý si již našel svou stranu, které věří.


Já jsem si názor udělal a podrobněji jsem popsal v předešlém komentáři. Věřím, že čin spáchali agenti GRU a jejich cílem byla likvidace uskladněné munice, která byla pravděpodobně určena pro Ukrajinu. Co mě na této kauze zaujalo víc je ten fakt, jak se jim podařilo do objektu dostat a umístit tam nástražný výbušný systém (NVS). Je to ta součást kauzy, o které se příliš nemluví. Buď z důvodu vyšetřování, nebo z nedostatku informací. Zajímá mě to hlavně z bezpečnostního hlediska, protože to ukazuje na zjevnou nedostatečnost zabezpečení tak důležitého objektu, kterým muniční sklad bezesporu je.

O tom, jak se agenti GRU dostali do prostoru muničních skladů, existují dvě neoficiální verze. Podle jedné prolezli dírou v plotě, podle druhé dokonce „na hulváta“ projeli hlavní branou, aniž by je kdokoliv kontroloval. Fajn, jste v prostoru, ale co dál? Musíte mít informace, o který konkrétní sklad se jedná. Vzhledem k tomu, že se jedná o bývalý vojenský muničák, tak podobných budov je tam víc, a podle oka na první dobrou nepoznáte, kam máte jít. A možnost, že budete chodit po muničáku a vyptávat se, které objekty patří firmě Imex Group, je nepravděpodobná, i když…… Jste u skladu a musíte se dostat dovnitř. Ty sklady byly elektronicky zabezpečeny, otázkou je ovšem jak.

Petr Novotný, ředitel Vojenského technického ústavu, který tehdy areál provozoval, tvrdil, že areál hlídaný byl. „Bylo tam oplocení, ostraha, všechny věci, které tehdejší zákony vyžadovaly.“ Sklad byl střežen elektronicky a byl pod kamerami, kam byly kamery svedeny nevím, ale předpokádám, že do „dispečinku“ – budky u vjezdu. Pokud chcete elektronické zabezpečení překonat, musíte mít informace, kde se jaký prvek zabezpečení nachází a musíte být velmi schopní, a i tak vám to zabere nějaký čas. Každopádně pro přípravu akce tohoto typu jsou důležité informace, které z veřejných zdrojů získáte těžko. A nebo zvolíte jinou cestu a získáte někohu zevnitř. Najdete někoho, kdo má informace a eventuálně je vám schopen i fyzicky pomoci. Vypne EZS, označí objekt atd.

Nechci spekulovat, která verze je více pravděpodobná. Možná to bylo úplně jinak. Faktem, ale je že kauza ve Vrběticích jasně ukázala na absolutně nedostačné zabezpečení takto významných objektů. Ať se jednalo o selhání fyzické a elektornické ostrahy, nebo o selhání kontrolních mechanismů, výsledek je ten, že došlo k výbuchu, ztrátám na životech a obrovským materiálním škodám. V ozbrojených sborech jsem odsloužil dost let a viděl jsem, jak jsou zabezpečeny muniční sklady, jaký mají režim, jak jsou nastaveny kontrolní mechanizmy. Je děsivé, že pro civilní sektor neplatí stejná pravidla, a to nerozebírám ten fakt, že na našem území jsou uskladněny zásoby munice zahraniční firmy a my ani nevíme pro koho jsou určeny, a kdo je cílový odběratel.

Pokud se takto nekontrolovaně a nezabezpečeně uskladňuje munice na našem území, reálně se vystavujeme mnohem většímu riziku. Není žádným tajemství, že na území Evropy operují různé extrémistické teroristické skupiny. V případě, že by tato skupina získala informace o podobné „samoobsluze s municí“ a podařilo se jí tyto zbraně odcizit, asi každý si dovede představit, co by mohlo následovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 105 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)