20200123111321_vera_ng
25.1.2020
Kategorie: Politika

Kauza radiolokátorů: Je to podvod

Sdílejte článek:

SM

Jednou z akvizic Ministerstva obrany, která přitahuje pozornost odborníků i veřejnosti, a zaráží nejen na první pohled nesmyslným a nepřijatelným vysvětlením náhlého zdvojnásobení ceny, je pořízení pasivních sledovacích systémů VERA-NG od společnosti ERA ze skupiny Omnipol. Ze 645 milionů jsme se dostali na 1,5 miliardy, protože si na ministerstvu prý někdo neuvědomil, že nakupuje systém nové generace a kalkuloval dvacet let staré ceny. Podle odborníka na obranu Jaroslava Štefce je takové vysvětlení nesmyslné, nedůstojné a celá kauza je zřejmým pokusem o podvod. A opravdu pořizuje armáda jiný systém, “nejmodernější” a “velmi odlišný od dodávky pro NATO před šesti lety”, jak tvrdí Ministerstvo obrany?

Tisková zpráva MO o nákupu radarů říká, že základem systému jsou nové pasivní sledovací systémy Věra NG. V každém kompletu je kromě radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8×8, terénní automobily, stany, potřebná výpočetní technika a další součásti. „Nové komplety obdrží vojáci v letech 2021 a 2023. Cena je v místě a čase obvyklá, což máme ověřeno nezávislým znaleckým posudkem,“ objasnil náměstek Filip Říha.

NCIA (agentura NATO pro komunikace a informace) pořídila dva pasivní sledovací systémy VERA NG od společnosti ERA za 434 milionů korun. Ministerstvo sice ve své dnešní zprávě doslova uvádí “dodávka pro NATO před šesti lety” – jenže před šesti lety byla podepsána smlouva. Dodávka proběhla v roce 2018. A základem systému byly tehdy, stejně jako jsou dnes, pasivní sledovací systémy označené jako VERA NG. V čem se ve skutečnosti obě zakázky mohou lišit?

“NCIA pořizovala systém, který lze označit jako převozný,” říká Jaroslav Štefec, vojenský analytik, který vystudoval obor Zbraně a ochrana proti nim – raketová technika na VAAZ Brno a kromě armády působil jako vysoký úředník ministerstva obrany. Systém, který pořídilo NATO, je určený ke stacionárnímu nasazení a v případě potřeby jej lze převézt do jiného působiště. Armáda České republiky pořizuje systém mobilní, schopný okamžité změny pozice. Panuje ovšem pochopitelná pochybnost o tom, že jiné typy nebo množství podvozků, úroveň jejich balistické ochrany nebo množství teleskopických stožárů, na které odkazuje ministerstvo, opodstatňují rozdíl v ceně ve výši jedné miliardy korun.

Ministerstvo píše: “NATO kupovalo za 434 mil. Kč bez DPH. Cena za pořízení dvou kompletů pro AČR činí 1,245 mld. Kč bez DPH”. I NATO ovšem kupovalo právě dva komplety.

Jak čteme ve zprávě NCIA z 5. prosince 2014:

“Tyto dva systémy budou dodány do tří let (…) systém je mobilním krytým taktickým komponentem, který detekuje a sleduje letouny na velkou vzdálenost pomocí detekce a zpracování letounem vysílaných impulzů. Systém se bude skládat z centrální stanice a několika vzdálených stanic zahrnujících senzory, spojovací a zpracovatelské moduly. Systém zahrnuje nákladní automobily, přívěsy a generátory, a může být snadno dopravován do dějiště operace a být rychle nasazen. Systém je projektován pro fungování v obtížných podmínkách s využitím různých způsobů přepravy.”

Porovnejme to s vyjádřením Ministerstva obrany dnes: “V každém kompletu je kromě samotných radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8×8, dva terénní automobily, pět stanů, stožáry, vysílačky, výpočetní technika, atd.” Opravdu je zde prostor pro další náklady ve výši jedné miliardy korun? Určitě neexistuje technologický rozdíl v jádru systému, VERA NG je VERA NG.

Podle Jaroslava Štefce lze realisticky přijmout cenu vyšší o 25-30 % – jednak mobilní systém s vozidly s balistickou ochranou skutečně nákladnější je, a jednak stát může bez velkých výčitek domácí firmě kývnout na vyšší cenu, než jakou nabídla před šesti lety zahraničnímu zákazníkovi, a to nejen proto, že jde o formu podpory domácímu průmyslu a část nákladů se vrací prostřednictvím daní. Tím se však dostáváme v podstatě k částce původně oznámené a vládou schválené: 645 milionů je oproti ceně pro NATO navýšení o 48,6 %. Zavřeme-li obě oči, přičteme-li inflaci. Ale 1,5 miliardy? To je cena vyšší o 245 %. Za pancéřované podvozky a větší počet stožárů? Je vůbec možné, že se by někdo přehlédl a počítal ceny pro systém starý 20 let? Ani před 20 lety nestály pancéřované podvozky, stožáry a počítače dramaticky jiné peníze.

Celý problém vznikl podle Jaroslava Štefce způsobem, který si lze snadno představit. Zatímco odborníci, výrobce a experti MO a armády stanovili realistickou cenu, obchodník či zprostředkovatel přišel později s požadavkem na její iracionální navýšení. A zařídil si ho.

Dnešní tisková zpráva MO dodává: “Abychom měli maximální míru jistoty, vydal ministr Lubomír Metnar pokyn k důslednému prověření celé zakázky nezávislým oddělením dohledu nad veřejnými zakázkami, které není součástí sekce vyzbrojování a akvizic. Ministr tak reaguje na spekulace, které se kolem této zakázky objevily.”

1,5 miliardy je podle Jaroslava Štefce jednoznačně přemrštěná. Hovoří o “prachsprostém pokusu o podvod”. Budeme tedy oddělení dohledu nad veřejnými zakázkami držet palce.

  • securitymagazin.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 13 455,00 Kč
Vybráno 38.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 235 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
politicon.cz
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.