malams
12.7.2018
Kategorie: Politika

Kauza Králík: Malá glosa

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Dnešní text bude věnován krátké a hodně tragikomické kariéře ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Připomínat fakta z jejího vzestupu a pádu je zbytečné: koho zajímají, ten je zná. A pokud je tu čtenář, který je nezná, tomu se autor omlouvá a zároveň mu gratuluje.

U celé kauzy se nakupilo mnoho mýtů a konspiračních teorií. Hodně komentátorů s puncem „insidera“ neboli znalce přišlo s neuvěřitelnými kombinacemi temných plánů Babiše, Zemana a dalších hráčů. Ti za kauzou „Malá“ viděli kde co: cíl Rusů ovládnout tendr na Dukovany nebo dokonce privatizaci ČEZu. Jiní věřili, že tím Babiš mistrně zakryl další problémová jména své vlády. No a nakonec hodně lidí věřilo, že Babiš Malou použil proto, aby ovládl ministerstvo spravedlnosti sám.

Realita ovšem bývá jiná. Autor této glosy má určité zkušenosti a znalost toho, jak reálně politická rozhodnutí vznikají a co je obklopuje. Zformuloval k tomu vlastní pravidlo, které platí pro velkou většinu záhad v české politice:

  • Existuje-li pro jakoukoliv složitou a navenek nepochopitelnou událost jednoduché vysvětlení, v němž hraje hlavní roli amatérismus, bezradnost a neschopnost hlavních aktérů, pak je toto vysvětlení správné.“

Zjednodušeně tedy platí: nehledejte konspirace a temné plány, když vidíte obyčejnou lidskou neschopnost. A to je i vysvětlení celé kauzy Malá. Andrej Babiš na počátku možná chtěl na spravedlnost umístit problémovější, ale loajální figurku. Možná doufal, že z ní vyšlechtí novou Karlu, která ho mediálně „přikryje“. Když ale začaly praskat všechny její problémy, jen hledal cestu ven. Dal jí šanci se hájit a když viděl, co předvádí, vyhodil ji. A že by se snažil ovládnout resort sám? Není důvod, Malá by pro něj (možná) byla schopna problémové prokurátory i škrtit vlastníma rukama.

Babišova špatná personální práce není překvapivá: máme očividně neschopného ministra dopravy. ANO dodává nefunkční talenty i jinde, my Pražáci tím aktuálně trpíme opravdu citelně. Není proto důvod dělat z Andreje Babiše většího čerta, než jakým doopravdy je.

Celé vysvětlení ale nic nemění na tristním obraze nové vlády: jde si pro důvěru bez dvou svých členů. Některé její figury už dosvědčily, jak jsou problémové; na další to teprve čeká. Proč si navenek úspěšná a krásná země, jakou Česko bezesporu je, může instalovat tak děsnou vládu? Odpověď je smutná: Tak dlouho si lidé říkali, že se nemají starat o politiku, až jsme dospěli do tohoto stavu. Nezájem a apatie, kořeněná drobnou ignorancí, přináší své ovoce. Řešením je proto pravý opak: zájem o politiku a snaha dělat v ní věci jinak, líp.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.