malams
12.7.2018
Kategorie: Politika

Kauza Králík: Malá glosa

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Dnešní text bude věnován krátké a hodně tragikomické kariéře ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Připomínat fakta z jejího vzestupu a pádu je zbytečné: koho zajímají, ten je zná. A pokud je tu čtenář, který je nezná, tomu se autor omlouvá a zároveň mu gratuluje.

U celé kauzy se nakupilo mnoho mýtů a konspiračních teorií. Hodně komentátorů s puncem „insidera“ neboli znalce přišlo s neuvěřitelnými kombinacemi temných plánů Babiše, Zemana a dalších hráčů. Ti za kauzou „Malá“ viděli kde co: cíl Rusů ovládnout tendr na Dukovany nebo dokonce privatizaci ČEZu. Jiní věřili, že tím Babiš mistrně zakryl další problémová jména své vlády. No a nakonec hodně lidí věřilo, že Babiš Malou použil proto, aby ovládl ministerstvo spravedlnosti sám.

Realita ovšem bývá jiná. Autor této glosy má určité zkušenosti a znalost toho, jak reálně politická rozhodnutí vznikají a co je obklopuje. Zformuloval k tomu vlastní pravidlo, které platí pro velkou většinu záhad v české politice:

  • Existuje-li pro jakoukoliv složitou a navenek nepochopitelnou událost jednoduché vysvětlení, v němž hraje hlavní roli amatérismus, bezradnost a neschopnost hlavních aktérů, pak je toto vysvětlení správné.“

Zjednodušeně tedy platí: nehledejte konspirace a temné plány, když vidíte obyčejnou lidskou neschopnost. A to je i vysvětlení celé kauzy Malá. Andrej Babiš na počátku možná chtěl na spravedlnost umístit problémovější, ale loajální figurku. Možná doufal, že z ní vyšlechtí novou Karlu, která ho mediálně „přikryje“. Když ale začaly praskat všechny její problémy, jen hledal cestu ven. Dal jí šanci se hájit a když viděl, co předvádí, vyhodil ji. A že by se snažil ovládnout resort sám? Není důvod, Malá by pro něj (možná) byla schopna problémové prokurátory i škrtit vlastníma rukama.

Babišova špatná personální práce není překvapivá: máme očividně neschopného ministra dopravy. ANO dodává nefunkční talenty i jinde, my Pražáci tím aktuálně trpíme opravdu citelně. Není proto důvod dělat z Andreje Babiše většího čerta, než jakým doopravdy je.

Celé vysvětlení ale nic nemění na tristním obraze nové vlády: jde si pro důvěru bez dvou svých členů. Některé její figury už dosvědčily, jak jsou problémové; na další to teprve čeká. Proč si navenek úspěšná a krásná země, jakou Česko bezesporu je, může instalovat tak děsnou vládu? Odpověď je smutná: Tak dlouho si lidé říkali, že se nemají starat o politiku, až jsme dospěli do tohoto stavu. Nezájem a apatie, kořeněná drobnou ignorancí, přináší své ovoce. Řešením je proto pravý opak: zájem o politiku a snaha dělat v ní věci jinak, líp.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 319,00 Kč
Vybráno 15.19%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.